Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W Austrii powstaje coraz więcej małych browarów

Według najnowszych danych, w Austrii prosperuje 214 browarów. Okazało się również, że w ubiegłym roku mieszkańcy tego kraju wypili więcej piwa niż rok wcześniej.

W ubiegłych latach wzrosła liczba austriackich browarów. Powstaje bardzo wiele małych oraz mikrobrowarów. W 2015 roku po raz pierwszy w historii zdarzyło się, że Dolna Austria posiadała więcej browarów od Austrii Górnej – co prawda różnica jest minimalna, bo wynosi aż jedno przedsiębiorstwo, ale fakt pozostaje faktem. Jeśli jednak chodzi o bardziej rozbudowane warzelnie piwa, Austria Górna z 30 przedsiębiorstwami pozostaje niepokonana.  

Aktualnie na terenie Austrii funkcjonuje 214 browarów – o 16 więcej niż przed niemal trzema laty. Ponad połowa z nich należy do zajazdów i gospód. Najnowsze dane pochodzą z nowej statystyki utworzonej przez Związek Browarów Austriackich. Również w Niemczech zwiększyła się ilość małych browarów, choć – inaczej niż w Austrii – tam apetyt na piwo zaczyna spadać. Największą ilość niemieckich browarów znajdziemy w Bawarii, gdzie mieści się blisko połowa z 1 388 przedsiębiorstw z tej branży.

W skali UE odnotowano powstanie 900 nowych warzelni piwa od roku 2013. W sumie w Europie znajdziemy 6 500 browarów. Każdy obywatel UE wydaje średnio 200 euro na piwo, informują europejskie ankiety Brauerlobby. Austria jest jednym z państw, które zdecydowanie zawyżają statystyki, ponieważ jej przeciętny mieszkaniec konsumuje 105 litrów trunku rocznie. Poza tym, w Austrii podatek od piwa jest wyższy niż w innych państwach.

Podczas gdy spożycie piwa w Niemczech spadło w zeszłym roku o 0,7 procent, Austria może pochwalić się 0,8-procentowym wzrostem.

W 2015 austriacki przemysł piwny wyprodukował w ciągu roku 9,29 mln. hektolitrów piwa – o 0,6 procent więcej niż zwykle w sklai roku. Zapotrzebowanie krajowe wynosiło 8,56 mln. hektolitrów, resztę przeznaczono na eksport, który zmniejszył się o 1,2 procent. Spadek o jedną czwartą odnotowano w eksporcie do Niemiec.

Mimo pozornej euforii związanej z rozwojem rynku piwa, sytuacja nie jest tak różowa, jakby mogło się wydawać – twierdzi szef Związku Browarów Siegfried Menz. Czasy, w których klienci kupowali ogromne ilości piwa, odchodzą do przeszłości, natomiast sprzedaż w gastronomii nie ucierpiała bynajmniej przez kasy fiskalne, lecz koszty produkcji, które przekraczają możliwości finansowe gospód.

Źródło: Kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.