Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W Szwajcarii kwitnie praca na czarno

Praca na czarno w Szwajcarii

Praca na czarno w Szwajcarii stawała się od lat coraz to rzadszym zjawiskiem. To zmieniło się jednak w pandemicznym 2020 roku.

Kryzys przyciąga pracę na czarno. Z badania Friedricha Schneidera, profesora na Uniwersytecie Johanessa Keplera w Linzu, wynika, że w 2020 roku szara strefa gospodarki była warta aż 43,62 mln CHF. W porównaniu z 2019 rokiem oznacza to wzrost aż o 10%. Jeśli tegoroczny rok przyniesie poluzowanie obostrzeń w gospodarce, liczba ta ma jednak nieco spaść.

Więcej pracy na czarno w czasach kryzysu

Im lepiej funkcjonuje gospodarka, tym mniej osób chce pracować na czarno. Od 2003 roku liczba osób pracujących nielegalnie spadła w Szwajcarii z wyjątkiem lat 2009 i 2020 z 9,5% do 6%.

Gdy krajowi wiedzie się więc coraz lepiej, mieszkańcy nie chcą pracować na czarno. Bardzo często muszą bowiem wykonywać swoje obowiązki nocą lub w weekendy bez jakiejkolwiek ochrony ze strony prawa pracy. Jednak lockdown w kraju spowodował, że wiele osób znalazło się w tak trudnej sytuacji finansowej, że nie miało innego wyboru.

Zalety pracy na czarno

Szara strefa gospodarki zapewniła w trudnym okresie wpływy finansowe. Dodatkowo funkcjonowanie firm w ograniczonym trybie znacznie ułatwia pracodawcom nierozliczanie niektórych usług czy np. wydanie posiłków bez rachunku.

Mimo iż Schneider nie popiera pracy na czarno, widzi niektóre jej zalety. Jego zdaniem chroni ona osoby bez zatrudnienia przed całkowitym bankructwem. Innego zdania jest szwajcarskie Seco, które podkreśla, że praca na czarno oznacza znaczny spadek dochodu dla sektora publicznego i zagraża ochronie pracowników.

W restauracji i na budowie

Trudno stwierdzić, w których branżach praca na czarno występuje najczęściej. Często dotyczy jednak branży budowlanej i gastronomicznej. Sprawa ta dotyczy w dużej mierze także branży sprzątającej.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.