W tym zawodzie praca na czarno to chleb powszedni

Nawet 83% osób zatrudnionych jako pomoc domowa w Niemczech może pracować nielegalnie - wynika z raportu niemieckiego Instytutu Gospodarki (IW).

Podwójna moralność? Tak uważa autor raportu Dominik Enste, który zauważył, że obywatele często krytykują polityków za to, że mało robią a przedsiębiorców za skandaliczne warunki i śmieciowe umowy pracy. Gdy sprawa dotyczy własnego gospodarstwa domowego zapomina się o własnych apelach a dla wielu jest wręcz oczywistym, że przykładowo pomocy domowej nie przysługuje prawo do urlopu czy wypłacania pensji w trakcie choroby.

Zgodnie z szacunkami instytutu, tylko 350.000 osób z około 2,7 do 3 milionów pracowników (m.in. sprzątaczki, niańki, ogrodnicy) jest zatrudnionych legalnie np. na zasadach drobnego etatu a ich pracodawcy odprowadzają składki na ubezpieczenie. Praca “na czarno” dotyczy w dużej mierze emerytów i rencistów albo studentów. Oczywiście tylko nieliczni mają odwagę się do tego przyznać. Zgodnie z wynikami ankiety z 2013 roku tylko 2% pytanych potwierdziło, że pracowało na czarno. 27% przyznało z kolei, że zna kogoś kto nie jest zatrudniony legalnie.

Powodów dla których praca “na czarno” może się wydawać atrakcyjna, jest kilka. Zgodnie z analizami IW zaliczają się do tego wysokie składki na ubezpieczenie oraz gąszcz zasad, których trzeba przestrzegać. Sprawy nie można jednak sprowadzać tylko i wyłącznie do lenistwa. Kluczową rolę bardzo często odgrywa bowiem pieniądz i motywacja do zarobienia po prostu jak najwięcej.

 

Źródła: tagesschau

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!