Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W tym zawodzie praca na czarno to chleb powszedni

Nawet 83% osób zatrudnionych jako pomoc domowa w Niemczech może pracować nielegalnie - wynika z raportu niemieckiego Instytutu Gospodarki (IW).

Podwójna moralność? Tak uważa autor raportu Dominik Enste, który zauważył, że obywatele często krytykują polityków za to, że mało robią a przedsiębiorców za skandaliczne warunki i śmieciowe umowy pracy. Gdy sprawa dotyczy własnego gospodarstwa domowego zapomina się o własnych apelach a dla wielu jest wręcz oczywistym, że przykładowo pomocy domowej nie przysługuje prawo do urlopu czy wypłacania pensji w trakcie choroby.

Zgodnie z szacunkami instytutu, tylko 350.000 osób z około 2,7 do 3 milionów pracowników (m.in. sprzątaczki, niańki, ogrodnicy) jest zatrudnionych legalnie np. na zasadach drobnego etatu a ich pracodawcy odprowadzają składki na ubezpieczenie. Praca “na czarno” dotyczy w dużej mierze emerytów i rencistów albo studentów. Oczywiście tylko nieliczni mają odwagę się do tego przyznać. Zgodnie z wynikami ankiety z 2013 roku tylko 2% pytanych potwierdziło, że pracowało na czarno. 27% przyznało z kolei, że zna kogoś kto nie jest zatrudniony legalnie.

Powodów dla których praca “na czarno” może się wydawać atrakcyjna, jest kilka. Zgodnie z analizami IW zaliczają się do tego wysokie składki na ubezpieczenie oraz gąszcz zasad, których trzeba przestrzegać. Sprawy nie można jednak sprowadzać tylko i wyłącznie do lenistwa. Kluczową rolę bardzo często odgrywa bowiem pieniądz i motywacja do zarobienia po prostu jak najwięcej.

 

Źródła: tagesschau

 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!