Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W wielu szwajcarskich kantonach nie opłaca się płacić podatków przed upływem terminu

zegar i monety

Dziesięć kantonów nie zapłaci w tym roku żadnych odsetek od przedpłaconych podatków. W odwrotnej sytuacji, jeśli ktoś spóźni się z płatnością, naliczone zostaną mu do 8% odsetek za zwłokę. Z ustaleń SRF wynika, że ​​w 2024 roku nic się nie zmieni pomimo zmian stóp procentowych w kilku kantonach.

Wcześniejsza płatność podatków i otrzymanie w zamian hojnych odsetek: to było dawno temu. W wyniku ujemnych stóp procentowych rząd federalny i kantony znacząco obniżyły lub całkowicie wyeliminowały bonusy dla osób wcześnie płacących.

Pomimo zmian stóp procentowych, w dziesięciu kantonach w 2023 roku nie będzie odsetek od przedpłaconych podatków, nie będzie też odsetek od bezpośrednich podatków federalnych.

Najwięcej płaci Appenzell Innerrhoden

Nawet w kantonach, które wypłacą odsetki w 2023 roku, ich wysokość będzie niższa niż w bankach. Wcześniejsza płatność opłaca się tylko w kantonie Appenzell Innerrhoden, który wypłaci 1% odsetek. W Schwyz, Genewie i Bazylei-Mieście wypłacane odsetki wynoszą co najmniej 0,5%. 

Kilka kantonów nie wypłaci odsetek także w 2024 roku

Cztery kantony potwierdziły, że w 2024 roku pozostaną na poziomie zerowych odsetek od przedpłaconych podatków. Są to Glarus, Freiburg, Valais i Neuchâtel. Pozostałe kantony wciąż się wahają.

Zurych (2023: 0,25%), Appenzell Ausserrhoden (2023: 0,2%) i Zug (2023: 0%) podniosą stopę procentową od przyszłego roku. Dyrektor finansowy Zug, Heinz Tännler, tłumacząc, dlaczego dotychczas tego nie zrobiono, powiedział: „Kanton to nie bank. Przez długi czas sami musieliśmy płacić ujemne stopy procentowe. Kantony muszą również zadbać o swoją płynność”.

SNB nadaje tempo

Tak naprawdę Szwajcarski Bank Narodowy porzucił dopiero we wrześniu ubiegłego roku ujemne stopy procentowe. Ponieważ SNB podniósł obecnie główną stopę procentową do 1,75% i możliwe są dalsze podwyżki stóp procentowych, presja na kantony prawdopodobnie wzrośnie.

Martin Mosler wykazuje zrozumienie, że kantony nie mogą działać tak elastycznie jak banki, jeśli chodzi o zmiany stóp procentowych. Zaskakujące jest jednak to, że w wielu miejscach wkradł się rodzaj „biznesu związanego z różnicowaniem stóp procentowych”.

Mosler żąda, aby kantony skorygowały tę praktykę: „Widzimy, że odsetki za zwłokę wzrosły w ostatnich latach z powodu ujemnych stóp procentowych”. Zatem w przeciwnym przypadku musiałyby wzrosnąć także odsetki od przedpłaconych podatków.

Nawet jeśli inne kantony spełnią to żądanie, w 2024 roku w wielu miejscach prawdopodobnie nie będzie się opłacać wcześniejsze płacenie podatków. Biorąc pod uwagę odsetki za zwłokę wynoszące około 5%, zaleca się jednak, aby nie płacić podatków zbyt późno.

 

Źródło: SRF

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.