Rozpoczyna się sezon szparagowy! Niektóre sklepy rolnicze w południowych Niemczech rozpoczęły już sprzedaż pierwszych szparagów. Wkrótce to warzywo dzięki pracownikom sezonowym będzie również dostępne na drewnianych straganach i w supermarketach – a także w menu w restauracjach.
Związkowcy krytykują warunki pracy przy szparagach w Niemczech
Sezon na szparagi trwa około trzech miesięcy. „Dla handlu detalicznego to jak Boże Narodzenie”, mówi Chantal Wendel, przewodnicząca grupy roboczej ds. szparagów w Południowej Hesji. Jej zdaniem tegoroczne zbiory będą obfite, co przełoży się na dobrą sprzedać. „Jesteśmy w blokach startowych dla bombowego sezonu!”, dodaje.
Jednak związek zawodowy IG Bau (który również zajmuje się rolnictwem – przyp.red.) skrytykował panujące w Niemczech warunki pracy przy szparagach.
Według raportu sezonowego 2024 przygotowanego przez związkowców pracownicy sezonowi w rolnictwie nadal zatrudniani są na warunkach czasami niezgodnych z prawem. Inicjatywa Faire Landarbeit, wspierana przez związki zawodowe i kościelne ośrodki doradcze, mówi nawet o przypadkach nieludzkiego traktowania.
Niektóre miejsca zakwaterowania to „nieizolowane metalowe kontenery” ze zużytymi meblami i materacami oraz zbyt małą liczbą urządzeń sanitarnych. Czasami 6, 10 lub nawet 14 pracowników musi dzielić jeden pokój.
Zakwaterowanie pożera zarobki pracowników sezonowych
Koszty zakwaterowania, za które płacą pracownicy, również rosną z roku na rok. Jedną ze sztuczek nieuczciwych pracodawców jest outsourcing zakwaterowania do pewnego rodzaju firmy zajmującej się nieruchomościami. Oznacza to, że czynszu nie można potrącać bezpośrednio z wynagrodzenia. Są one jednak tak wysokie, że ostatecznie pracownikom sezonowym nie jest wypłacana nawet ustawowa płaca minimalna w Niemczech.
W niektórych przypadkach sezonowi pracownicy muszą pracować do dwunastu godzin dziennie. Potem z kolei dni pracy się odwołuje i nie opłaca. Inicjatywa mówi również o przemocy seksualnej wobec kobiet, które stanowią prawie połowę pracowników sezonowych.
W raporcie, który jest publikowany corocznie od 2018 r., Inicjatywa wskazuje, że odwiedziła 40 pól w całych Niemczech i rozmawiała z około 3100 pracownikami sezonowymi. Według danych, w 2023 r. na niemieckich polach pracowało prawie 243 000 osób z zagranicy. Byli oni zatrudnieni na przykład przy zbiorach szparagów, jagód, ogórków, dyni, jabłek i winogron. W tym samym roku organizacja Oxfam skrytykowała już „niezrównoważone warunki pracy” przy zbiorach szparagów.
Źródło: spiegel
Zdjęcie: pixabay