Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zima na budowie w Szwajcarii

Przerwa sezonowa dla pracowników budowlanych i turystycznych budzi coraz więcej kontrowersji.

Wraz z początkiem zimy zaczyna się cięższy okres dla budżetu państwa. Rząd federalny już od dłuższego czasu jest z tego powodu mocno niezadowolony. Firmy budowlane i turystyczne chętnie zostawiają swoich pracowników poza sezonem na zasiłku, gdyż jest to legalne i dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze. Zatem nic dziwnego, że zimą stopa bezrobocia w sektorze budowlanym gwałtownie wzrasta. Odwrotnie jest w przypadku turystyki. Z tego powodu sekretariat państwa do spraw gospodarczych regularnie kontroluje urzędy pracy. Niektóre rozwiązania, które kantony zastosowały, poprawiły sytuację. Niskie bezrobocie tuszuje jednak fakt, że pracodawcy nadal najchętniej korzystają z takiej praktyki.

Dzięki wprowadzonym zmianom przez RAV (Regionalny Urząd Pośrednictwa Pracy) zmniejszyła się liczba bezrobotnych. Obecnie przepisy zakładają, że pracownicy po sezonie muszą szukać pracy również w innych gałęziach gospodarki. Pomocny okazał się także wymóg, który nakazuje, aby osoby będące po raz drugi bezrobotne, po pracy sezonowej udowodniły, że starały się o stałą pracę. Jeśli dowody są niewystarczające, zasiłek dla bezrobotnych nie zostaje przyznany. W Valais sezonowi bezrobotni muszą od dwóch lat od razu zgłosić się do regionalnego urzędu pośrednictwa pracy, aby zobowiązać się do dołożenia wszelkich starań w poszukiwaniu pracy. Ponadto kanton promuje łączenie pracy – pracownicy budowlani pracują w ich zawodzie latem, a zimą w sektorze turystyki. W ten sposób znacząco spada stopa bezrobocia. W grudniu liczba obcokrajowców bez zatrudnienia w Valais wynosiła 8,3%. W 2015 roku było ich aż 14,1%.

Rzecznik urzędu pracy w Valais podkreśla, że zamiarem firm budowlanych nie jest wykorzystywanie systemu, lecz niestety zimą nie są w stanie zapewnić pracy.

Porojekt Sharing

W Gryzonii i Ticino wprowadzono projekt tzw. Sharing. Inicjatywa zakłada, że pracownicy hotelowi zimą pracują w Gryzonii, zaś w okresie letnim w Ticino. Pracownicy mają odpowiednio dwie umowy i jeden stopień zatrudnienia, który odpowiada całorocznej pracy. Czy projekt przyniesie oczekiwane rezultaty okaże się za około dwa lata.

Źródło: Blick 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.