Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ceny pną się w górę

Życie w Niemczech coraz droższe

wzrost cen, droższe zakupy, podwyżki cen, ceny, inflacja
Foto: Freepik
Życie w Niemczech stało się droższe, a inflacja nadal powoduje wzrost cen wielu produktów i usług. Mieszkańcy zostawiają coraz to więcej pieniędzy w supermarkecie, na stacji benzynowej czy na domowe wydatki.

Inflacja w Niemczech

Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden inflacja w Niemczech w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,2%. Oznacza to, że ceny konsumpcyjne wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

Wzrost cen oleju spożywczego i słodyczy

Od miesięcy klienci supermarketów przecierają oczy ze zdumienia, patrząc na półkę z olejami spożywczymi. 9,99 euro kosztuje pół litra oliwy z oliwek, a tendencja jest rosnąca. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach: ceny tłuszczów i olejów jadalnych wzrosły nawet o 16%. Głównym powodem jest susza w krajach zajmujących się produkcją (Włochy, Grecja, Turcja), która doprowadziła do ogromnych nieurodzajów.

Ceny słodyczy (wzrost o ponad 8%) i napojów również idą w górę. W wielu niemieckich landach napoje alkoholowe zdrożały o około 3%, a napoje bezalkoholowe, soki itp. nawet o 5%. Ceny soków owocowych dosłownie poszybowały w górę (+16% w Berlinie). Ceny uderzają coraz mocniej także palaczy, ponieważ muszą zapłacić o 5% więcej za wyroby tytoniowe. Z drugiej strony ceny mięsa i ryb spadły o 2 do 3%, a nabiał i jaja znów są tańsze w całych Niemczech.

Benzyna tańsza, ale nie dla wszystkich

Podczas gdy ceny benzyny pozostały stabilne, spadając na przykład o 1,3% w Saksonii, cena oleju napędowego wzrosła. O 4,5% w Saksonii i o 3,5% w Nadrenii Północnej-Westfalii. Z kolei energia elektryczna (od 5 do 12%) i olej opałowy (około 3,5%) potaniały niemal wszędzie.

Odzież i obuwie stały się natomiast droższe. Na przykład w Saksonii-Anhalt o 3,5%. Posiłki w restauracjach (+7,3% w Hesji) i zakwaterowanie w hotelach  również podrożały (o średnio 7% w całych Niemczech). Wakacje są o prawie 5% droższe w całym kraju, a składki ubezpieczeniowe wzrosły na przykład o około 12% w NRW.

Cena ogrzewania miejskiego zwiększa koszty mieszkaniowe

Czynsze netto wzrosły wszędzie (na przykład o 5% w Brandenburgii), a dodatkowe koszty mieszkaniowe średnio o 4 do 5%. Głównym powodem tego ostatniego jest gwałtowny wzrost cen ogrzewania miejskiego. W Nadrenii Północnej-Westfalii ogrzewanie miejskie zdrożało w czerwcu o 36%, a w Saksonii wzrost sięgnął aż 64%!

Około siedmiu milionów gospodarstw domowych w Niemczech jest ogrzewanych z pomocą sieci ciepłowniczej. Najemcy zazwyczaj nie są partnerami umownymi dostawcy i często dowiadują się o cenach dopiero po otrzymaniu od właściciela rocznego rachunku za media. 

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.