Skąd wzięła się tradycja Alpabzug?

Alpabzug, czyli szwajcarski redyk – skąd się wzięła ta tradycja?

aktualności szwajcaria, redyki, alpabzug
Zdjęcie: facebook / Tanie noclegi w Szwajcarii
Gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, pasterze wyruszają ze zwierzętami w drogę powrotną z Alp do doliny. Alpabzug, czyli szwajcarski redyk jest jedną z największych tradycji górskich – i jedną z najpiękniejszych. Bo krowy, owce i kozy są ozdobione kwiatami.

Alpabzug – skąd wzięła się ta tradycja?

W szwajcarskich Alpach żyje dziś około 400 000 sztuk bydła, 200 000 owiec, kóz, a nawet alpaki. Tę pielęgnowaną od setek lat tradycję obchodzą mieszkańcy alpejskiego kraju każdego roku – w podziękowaniu za bezwypadkowe i bezstratne lato w Alpach. W zależności od pogody alpejskie redyki odbywają się między połową sierpnia a połową września. 

O co chodzi z tymi kwiatami?

Punktem kulminacyjnym każdego tradycyjnego redyku są kolorowe korony kwiatów krów i bydła. Pasterze wybierają zwierzęta specjalnie udekorowane do Alpabzug. Krowy, które dały szczególnie dużo mleka lub najbardziej w tym przodują w stadzie, są pięknie udekorowane. 

„Tschäppl”, jak nazywa się nakrycie głowy, jest w każdym rejonie Alp inny. Najczęściej są to sezonowe i regionalnie występujące kwiaty, takie jak słoneczniki, dalie lub chryzantemy. Aby zmniejszyć wagę, w większych kompozycjach pasterze stosują również jedwabne kwiaty. W zależności od regionu i Alp mieszkańcy zdobią także krzyże, drewniane deski, korony styropianowe, rogi bydła lub odwrócone krzesła udojowe.

Co się dzieje w trakcie redyku?

Wędrówce w wielu miejscowościach towarzyszą stragany, muzyka oraz oferta kulinarna – jak na prawdziwe święto ludowe przystało. Punktem kulminacyjnym jest kolorowy wjazd. Nie tylko ozdobione zwierzęta, ale także lokalne stroje i imponujące dzwony zachwycają widzów już od lat. 

Nieodłączną częścią Alpabzug są również śpiew jodłowy i dźwięki rogów alpejskich. W wielu miejscowościach festyn oznacza również pyszne napoje i posiłki, oraz możliwość nabycia rękodzieła na straganach. W niektórych regionach pasterze rozdają między sobą ser produkowany w Alpach, czyli tzw. „Chästeilet”.

Źródło: myswitzerland

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!