Niklas Nikolajsen, założyciel Bitcoin Suisse, już nie raz wykazywał ekscentryczne zachowania. Jest m.in. właścicielem najdroższego numeru rejestracyjnego samochodu w Szwajcarii oraz kupił w 2018 objęty ochroną zabytków St. Karlshof w Zug, znany również jako Salesianum i od tamtej pory nazywa się Niklas Nikolajsen von Karlshof.
Teraz rodowity Duńczyk idzie o krok dalej. Na Instagramie, pozując przed wielkimi pudłami z fajerwerkami, ogłasza, że narodowe święto 1 sierpnia zasługuje na obfity pokaz sztucznych ogni. Nikolajsen chce 1 sierpnia wystrzelić w niebo 35 ton materiałów pirotechnicznych. W tym celu stawia przed Salesianum na jeziorze Zug trzy tratwy o łącznej powierzchni 500 metrów kwadratowych.
Pozwolenie zostało wydane, ale…
W Zug nigdy nie świętowano 1 sierpnia fajerwerkami. Zwykle jedynie pod koniec czerwca na festiwalu nad jeziorem odbywał się pokaz sztucznych ogni. Wydarzenie to zostało jednak odwołane w 2023 roku i zastąpione pokazem wodnym „Zug Magic”, który od 1 lipca do 29 lipca pokazywany jest co wieczór i wspierany finansowo przez miasto Zug.
Miasto Zug w tym kontekście oświadcza: „Fajerwerki wybuchną w ramach prywatnej imprezy Niklasa Nikolajsena”. Milioner musiał jednak uzyskać od miasta pozwolenie na imprezę, ponieważ między innymi narusza ona miejskie przepisy dotyczące hałasu.
Kanton Zug jest odpowiedzialny za pozwolenie odpalenia fajerwerków z tratw umieszczonych na jeziorze. Policja Zug wydała zezwolenie na zakotwiczenie tymczasowej platformy na wodzie. Urząd zabezpieczenia nieruchomości Zug (Gebäudeversicherung Zug) wydało natomiast pozwolenie na wielki pokaz sztucznych ogni.
„Nie widzimy potrzeby”
Chociaż fajerwerki powinny wzbudzić zainteresowanie, nie jest to zbyt przyjemne doświadczenie dla uszu. Dominic Keller, dyrektor zarządzający Zug Tourism, stwierdza: „Nie widzieliśmy potrzeby odpalania fajerwerków. Uważamy, że zrównoważony rozwój jest ważny i postawiliśmy na pokaz wodny Zug Magic”.
W wyniku minionych deszczowych dni, w Zug przynajmniej nie ma zagrożenia pożarowego wywołanego przez susze. Fajerwerki są z tego powodu zakazane w innych kantonach, na przykład obecnie w Valais.
Nie brakuje jednak też przeciwników fajerwerków. Prywatny komitet zbiera podpisy, aby odwołać pokaz pirotechniczny.
Kilka powodów „na tak” dla fajerwerków
Obchody narodowego święta w Zug nieuchronnie zostaną przyćmione przez fajerwerki Nikolajsena o 22:30. Nawiasem mówiąc, to milioner nie tylko będzie świętować szwajcarskie święto, ale także zakończenie czteroletnich prac remontowych w Salesianum i „miejmy nadzieję naturalizacji nowej, małej rodziny szwajcarskiej” – Przez co prawdopodobnie ma na myśli siebie i swoją rodzinę. Czy działa na swoją korzyść pokazem fajerwerków w formacie XXL pozostaje jednak wątpliwe.
Interesujesz się kryptowalutami? Chcesz w nie zainwestować? Exmo kup ethereum.
Przy współpracy z Exmo
Źródło: Blick