Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarska aplikacja ujawnia podróbki znanych obrazów

sztuka

W niezliczonych muzeach i galeriach sztuki można podziwiać ogromną ilość różnych dzieł, obrazów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, że mogą podziwiać tak naprawdę falsyfikaty. Dzięki innowacji fizyk Cariny Popovici, rozpoznanie fałszerstwa w Zurychu będzie teraz o wiele łatwiejsze.

Na rynku sztuki istnieje bardzo wiele podróbek. Jednak nie każdy ekspert jest w stanie ocenić, czy dane dzieło jest prawdziwe, czy nie.  Fizyk Carina Popovici od zawsze interesowała się sztuką. Kobieta pracowała w szwajcarskim banku i opracowywała modele finansowe za pomocą algorytmów. Pewnego dnia zdała sobie sprawę, że może użyć tego algorytmu, by sprawdzić, czy dany obraz jest autentyczny, czy też nie.

W 2019 roku założyła start-up Art Recognition w Zurychu i opracowała oprogramowanie, które odróżnia fałszywkę od oryginału. Na to oprogramowanie Popovici dostała dofinansowanie z europejskiego programu „Horizon 2020”. 

Do drzwi Art Recognition puka dziś wiele galerii sztuki, inwestorów oraz organizatorów aukcji, ale również osoby prywatne.

Historycy sztuki zapełniają bazę danych dziełami różnych artystów, np. Vincenta van Gogha. W ciągu dwóch lat wprowadzonych zostało do niej około 100 artystów. Dziś baza danych zawiera około 60 000 obrazów.

Program uczy się wszystkiego, co zostało wprowadzone do bazy danych, od pociągnięć pędzla do kolorystyki. Podczas analizy obrazu, sprawdza wszystkie dostępne w systemie dzieła i później ocenia jego autentyczność.

Za 800 franków można się dowiedzieć czy dany obraz jest prawdziwy, czy też nie. Natomiast bardziej szczegółowa analiza z raportem i certyfikatem kosztuje 5000 franków. Według Christiny Andersen, dyrektor ds. sprzedaży, ta opcja jest korzystniejsza, niż osobiste sprawdzenie autentyczności obrazu. Może one kosztować nawet 30 000 franków, podczas gdy program pozostaje bardziej wiarygodny.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!