Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Utrudnianie przejazdu tramwajom i autobusom w Wiedniu będzie kosztowało

tramwaj

Dzięki akcji „wolna droga” Wiener Linien i miasto chcą zagwarantować pojazdom transportu publicznego przejazd bez utrudnień. Wyższe kary obowiązują od 15 września.

W pierwszej połowie 2023 roku wiedeńskie tramwaje tysiące razy nie mogły kontynuować jazdy, ponieważ nieprawidłowo lub niechlujnie zaparkowany samochód zablokował im drogę. Według Wiener Linien zdarzyło się to dokładnie 1535 razy w ciągu całego poprzedniego roku – średnio cztery razy dziennie. Przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej i ratusz uważają, że to za dużo. Od 15 września kary za blokowanie przejazdu transportu publicznego wzrosną zatem do 365 euro. To tyle, ile kosztuje roczny bilet na przejazdy Wiener Linien.

Rozwiązanie to powinno zagwarantować „wolną drogę” dla transportu publicznego. Radna miejska, Ulli Sima, która do 2020 roku odpowiadała za transport publiczny, a obecnie za cały transport, zwróciła uwagę, że opracowano trzyetapowy plan walki z blokowaniem transportu publicznego. Podniesiono już świadomość problemu, a wiele nielegalnych parkingów zostało strukturalnie zlikwidowanych, np. jak ostatnio przy Kreuzgasse w Währing. Podwyższenie kar ze 128 do 365 euro jest już ostatnim krokiem. Oprócz kwoty całkowitej doliczone zostaną koszty interwencji straży pożarnej lub holowania.

„Nie chodzi mi o maksymalną karę, ale raczej o to, aby transport publiczny mógł podróżować bez przeszkód” – powiedziała Sima. „1500 zablokowanych tramwajów to zdecydowanie za dużo”. A dyrektor zarządzająca Wiener Linien, Alexandra Reinagl, jest zdania, że ​​nadszedł „najwyższy czas”, aby blokowanie przejazdu autobusów i tramwajów stało się droższe: „Nie do przyjęcia jest, aby setki podróżujących transportem publicznym musiały wysiadać, przesiadać się lub czekać na inne połączenie, a to wszystko przez pojazd, który został bezmyślnie zaparkowany”. Czasem potrzeba wielu godzin, aby linie, których to dotyczy, mogły powrócić do normalnego rozkładu jazdy po usunięciu przeszkody.

Linie 1, 2 i 5 są najbardziej narażone na zakłócenia

W Wiedniu zdecydowanie najczęściej na występujące zakłócenia w transporcie publicznym narażone są tramwaje, a w dalszej kolejności autobusy i metro. Od września 2013 wszystkie problemy są dokumentowane na stronie f59.at. Dane są rejestrowane automatycznie z interfejsu Wiener Linien Opendata.

W sumie od początku dokumentacji do końca 2022 roku zarejestrowano dokładnie 86.470 zakłóceń w całym wiedeńskim transporcie publicznym. 19.202 przypadków dotyczyło opóźnienia, 13.899 przypadków dotyczyło wypadku, a 10.873 przypadków dotyczyło akcji ratowniczej. Czwarte miejsce wśród przyczyn zakłóceń zajmują pojazdy niesprawne (9535 przypadków), natomiast piąte miejsce zajmuje nielegalne parkowanie (7888).

Fakt, że tramwaje są bardziej podatne na zakłócenia niż autobusy, wynika z tego, że nie są w stanie ominąć źle zaparkowanego pojazdu czy wypadku. Ponadto podobnie jak autobusy, również one muszą borykać się z ruchem ulicznym.

Dane z f59.at dostarczają także informacji o tym, które linie tramwajowe są szczególnie narażone na zakłócenia. Tym samym w rankingu prowadzi linia 5 z dotychczasową liczbą 3361 usterek, za nią plasują się linia 2 (3327 usterek) i linia 1 (2913 usterek).

 

Źródło: derstandard

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.