Obecny rok winietowy 2023 kończy się w środę, 31 stycznia, co oznacza, że od 1 lutego ważna będzie tylko nowa winieta samoprzylepna 2024 w kolorze słonecznej żółci lub winieta elektroniczna na 2024 rok. Jeśli kierowcy jeszcze nie kupili nowej winiety, nadszedł na to najwyższy czas – w przeciwnym razie można zostać ukaranym wysokimi grzywnami.
„70% wszystkich zakupionych rocznych winiet jest już cyfrowych, ponieważ oferują tak wiele korzyści. Niemniej jednak nasi klienci mają swobodę wyboru produktu. Jedyną ważną rzeczą jest posiadanie odpowiedniej winiety w odpowiednim czasie”, potwierdza dyrektor zarządzająca Asfinag, Claudia Eder.
Ceny winiet na rok 2024 w skrócie
Winieta roczna kosztuje 96,40 euro dla samochodów i 38,50 euro dla motocykli.
Winieta dwumiesięczna kosztuje 28,90 euro dla samochodów osobowych i 11,50 euro dla motocykli. Winieta dziesięciodniowa kosztuje 11,50 euro dla samochodów i 4,60 euro dla motocykli, a winieta 1-dniowa 8,60 euro dla samochodów i 3,40 euro dla motocykli
Przy zakupie elektronicznej winiety rocznej online należy wziąć pod uwagę okres ochrony konsumentów. Oznacza to, że winietę można wykorzystać dopiero 18. dnia po zakupie. Jednak cyfrowe winiety roczne, które są ważne natychmiast, są dostępne w automatach Asfinag, w wybranych punktach sprzedaży, w sześciu punktach poboru opłat Asfinag, w sklepach tytoniowych i na stacjach benzynowych, a także u partnerów ÖAMTC, ARBÖ i ADAC. Ten okres ochrony konsumenta nie dotyczy jednak firm – w przypadku zakupu winiety elektronicznej jako przedsiębiorca winieta elektroniczna jest ważna natychmiast.
W przypadku winiety elektronicznej potwierdzenie zamówienia, które zawiera numer tablicy rejestracyjnej, należy przechowywać do końca okresu użytkowania, ale nie ma obowiązku przechowywania go w pojeździe. To samo dotyczy dowodu zakupu winiety samoprzylepnej: konieczne jest zachowanie tego dowodu. W przypadku całkowitej utraty lub pęknięcia przedniej szyby, posiadając dowód zakupu, można wykorzystać do ubiegania się o winietę zastępczą.
Innowacje i pułapki
Nowością w tym roku jest możliwość ponownej rejestracji winiety cyfrowej, nawet jeśli przydzielono nowy numer rejestracyjny, na przykład z powodu zmiany pojazdu. „W przeszłości zmiana pojazdu zawsze wiązała się z problemami i dodatkowymi kosztami związanymi z winietą elektroniczną. Teraz to już przeszłość”, mówi prawniczka, ÖAMTC Ursula Zelenka.
Podczas korzystania z winiety cyfrowej zawsze pojawiają się jednak przeszkody i niechciane opłaty zastępcze – na przykład ludzie często zapominają o ponownej rejestracji, jeśli zmienili miejsce zamieszkania. „Zmiana numeru rejestracyjnego musi zostać zgłoszona do Asfinag. Przeniesienie istniejącej winiety cyfrowej kosztuje 18 euro”.
Wysokie grzywny
Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że na przedniej szybie nie ma ważnej winiety lub że nie posiada się ważnej winiety elektronicznej, należy natychmiast uiścić opłatę zastępczą na miejscu. W przypadku pojazdów wieloosiowych, takich jak samochody osobowe, opłata zastępcza wynosi 120 euro, a w przypadku pojazdów jednoosiowych 65 euro. Dotyczy to również sytuacji, gdy kierowca bez ważnej winiety zostanie uchwycony przez automatyczną kontrolę winiet.
„Mój pies zjadł winietę”
Funkcjonariusze Asfinag zajmujący się egzekwowaniem opłat drogowych wielokrotnie przekonali się, że kierowcy potrafią być bardzo kreatywni, jeśli chodzi o wyjaśnianie, dlaczego nie mają ważnej winiety na przedniej szybie w momencie kontroli opłat drogowych. W grę wchodzi mnóstwo wymówek – od klasycznej wymówki „nakleiłem winietę na butelkę wina jako prezent” po „mój pies zjadł winietę”. Jednak wymówki lub niewiedza nie chronią przed karą za brak winiety…
Źródło: heute
Foto: Facebook/ASFINAG