Do badania o nazwie „Script” planowana jest rekrutacja około tysiąca uczestników. W wybranych aptekach będą oni mogli otrzymać produkty z konopi indyjskich wyprodukowane specjalnie na potrzeby badania. Z wpływów ze sprzedaży apteki będą pokrywać jedynie swoje wydatki, bez osiągania zysku. W badaniu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, którym udowodniono dotychczas regularne spożywanie konopi indyjskich.
Zgodnie z zapowiedzią, uregulowana zostanie również podaż i popyt. Wybrane do udziału w badaniu apteki nie będą mogły umieszczać reklam informujących o sprzedaży marihuany. Produkty z konopi indyjskich muszą również być pakowane neutralnie.
Celem badania jest analiza zbadanie skutków zdrowotnych i społecznych wynikających z regulowanej sprzedaży konopi indyjskich, jak ogłosił Uniwersytet w Bernie.
„Nasze badanie nie ma na celu legalizacji marihuany i sprzedawania jej na wolnym rynku. Chodzi nam o możliwość rozwiązania problemów wynikających z zakazu i działania czarnego rynku”, mówi Reto Auer, kierownik badania, w wydanym oświadczeniu. Ponadto badanie powinno dostarczyć potrzebnych danych, które pozwolą przygotować się na przyszłe regulacje dotyczące konopi indyjskich.
Start jesienią 2023 roku
Oprócz Ministerstwa Zdrowia (BAG), kantonalna komisja etyki w Bernie oraz komisja etyki północno-zachodniej i środkowej Szwajcarii również wydały niezbędne zezwolenia, aby badanie mogło zostać przeprowadzone. Zgodę wyraziły również miasta Berno, Lucerna i Biel.
Projekt pilotażowy ma rozpocząć się w Bernie jesienią 2023 roku, a kilka miesięcy później w Lucernie i Biel. Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki (SNSF) ogłosiła niedawno, że zapewni na ten cel wsparcie finansowe.
Źródło: srf