Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W aptekach w Bernie, Lucernie i Biel pojawi się… marihuana!

marihuana

Dla celów badawczych marihuana będzie legalnie sprzedawana w Bernie, Lucernie i Biel od jesieni 2023. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (Bundesamt fur Gesundheit - BAG) oraz komisje etyczne w Bernie, północno-zachodniej i środkowej Szwajcarii dały zielone światło dla eksperymentu. 

Do badania o nazwie „Script” planowana jest rekrutacja około tysiąca uczestników. W wybranych aptekach będą oni mogli otrzymać produkty z konopi indyjskich wyprodukowane specjalnie na potrzeby badania. Z wpływów ze sprzedaży apteki będą pokrywać jedynie swoje wydatki, bez osiągania zysku. W badaniu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie, którym udowodniono dotychczas regularne spożywanie konopi indyjskich.

Zgodnie z zapowiedzią, uregulowana zostanie również podaż i popyt. Wybrane do udziału w badaniu apteki nie będą mogły umieszczać reklam informujących o sprzedaży marihuany. Produkty z konopi indyjskich muszą również być pakowane neutralnie.

Celem badania jest analiza zbadanie skutków zdrowotnych i społecznych wynikających z regulowanej sprzedaży konopi indyjskich, jak ogłosił Uniwersytet w Bernie.

„Nasze badanie nie ma na celu legalizacji marihuany i sprzedawania jej na wolnym rynku. Chodzi nam o możliwość rozwiązania problemów wynikających z zakazu i działania czarnego rynku”, mówi Reto Auer, kierownik badania, w wydanym oświadczeniu. Ponadto badanie powinno dostarczyć potrzebnych danych, które pozwolą przygotować się na przyszłe regulacje dotyczące konopi indyjskich.

Start jesienią 2023 roku

Oprócz Ministerstwa Zdrowia (BAG), kantonalna komisja etyki w Bernie oraz komisja etyki północno-zachodniej i środkowej Szwajcarii również wydały niezbędne zezwolenia, aby badanie mogło zostać przeprowadzone. Zgodę wyraziły również miasta Berno, Lucerna i Biel.

Projekt pilotażowy ma rozpocząć się w Bernie jesienią 2023 roku, a kilka miesięcy później w Lucernie i Biel. Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki (SNSF) ogłosiła niedawno, że zapewni na ten cel wsparcie finansowe.

Źródło: srf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.