Ostatnie pokolenie znowu działa – aktywiści protestowali na lotnisku w Kolonii
Aktywiści z „Ostatniego Pokolenia” zablokowali dzisiaj rano lotnisko Köln/Bonn i zapowiedzieli dalsze protesty. Filmy z akcji udostępnili na Platformie X. Policja potwierdziła, że pięć osób przykleiło się do drogi kołowania na lotnisku.
Około godziny 8:30 funkcjonariusze policji zwolnili już dwóch aktywistów. Według rzecznika, służby postawiły zarzuty karne za wykroczenia przeciwko prawu o zgromadzeniach, niebezpieczną ingerencję w ruch lotniczy i wtargnięcie na teren lotniska. Krótko po godzinie 9 rano wszystkich pięciu aktywistów udało się odkleić z płyty lotniska, a ruch lotniczy mógł zostać wznowiony.
Aktywiści opublikowali także w mediach społecznościowych film przedstawiający młodego mężczyznę, który najwyraźniej utknął na płycie lotniska w Kolonii. Według autorów filmu, aktywiści przecięli ogrodzenie, aby dostać się na lotnisko. Na miejscu byli też podobno ludzie na rowerach. Część protestujących przykleiła się do pasa startowego za pomocą mieszanki piasku i kleju.
Wśród nich była aktywistka Lilli Gómez, która powiedziała: „Lotniska to miejsce, w którym wszystko staje się jasne: Na to, co kiedyś było normalne, dziś nie możemy już sobie pozwolić”. Jej wypowiedź to protest głównie przeciwko lotom krajowym i prywatnym odrzutowcom.
🔥 Oil Kills! Internationale Protestkampagne gestartet!
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) July 24, 2024
‼️ Aktuell befinden sich Unterstützer*innen der Letzten Generation auf dem Rollfeld des Flughafens Köln/Bonn und beeinträchtigen so den Flugverkehr. Gleichzeitig wird weltweit in über 10 Ländern an Flughäfen protestiert!… pic.twitter.com/RLSsVSwMfS
Czego domagają się aktywiści?
Jak piszą aktywiści na X, chcą protestować „jednocześnie na lotniskach w ponad 10 krajach na całym świecie”. „Ropa, gaz i węgiel zagrażają naszemu istnieniu. Miliardy ludzi są w niebezpieczeństwie i nie zgadzamy się dłużej na taką śmierć” czytamy we wpisie.
Protesty na lotniskach zostały ogłoszone w Wielkiej Brytanii, Austrii, Niderlandach, Szwajcarii, Kanadzie, USA, Szkocji i Norwegii.
Aktywiści wzywają niemiecki rząd do pomocy w sporządzeniu i podpisaniu prawnie wiążącego międzynarodowego porozumienia, które regulowałoby globalne wycofanie ropy naftowej, gazu i węgla do 2030 roku.
Źródło: t-online
Foto: Instagram/@letztegeneration