Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koniec z rejestratorami jazdy w Austrii!

Trybunał Administracyjny orzekł, że urządzenia nagrywające obsługiwane manualnie są niezgodne z ustawą o ochronie danych a tym samym nie można ich używać. 

Rejestratory jazdy to niewielkiej wielkości kamery umieszczane na desce rozdzielczej lub przy przedniej szybie, które mają za zadanie nagrywania tego, co dzieje się na ulicy. Austriacki Trybunał Administracyjny orzekł w środę, że wszystkie urządzenia nagrywające obsługiwane manualnie są niezgodne z ustawą o ochronie danych.

Istnieją systemy, które nagrywają to, co dzieje się przed i za pojazdem, zapisując dane przez 60 sekund. W przypadku silnego uderzenia lub ręcznego wciśnięcia przycisku SOS, dane z ostatnich 90 sekund zostają trwale zapamiętane.

Organ Ochrony Danych Osobowych odrzucił zarejestrowany w ten sposób przez kierowcę materiał, twierdząc, że doszło do monitorowania przestrzeni publicznej, do czego nie miał uprawnień. Federalny Sąd Administracyjny orzekł tak samo.

Trybunał Administracyjny również oddalił rewizję nadzwyczajną, stwierdzając, że system nadzoru jako całość podlega pod ustawę ochrony danych osobowych równoczeeśnie przyznając, że dzięki niemu w wyjątkowych przypadkach można rozpoznać osoby i w ten sposób pracować na danych ich dotyczących, a także ustalić chronologiczny przebieg wydarzeń.

Inaczej niż Ochrona Danych Osobowych oraz Federalny Sąd Administracyjny, Trybunał Administracyjny orzekł, że sam fakt braku zezwolenia na nagrywanie otoczenia, nie przesądza o tym, że urządzenie nie może być używane. Ważnym czynnikiem jest również wystąpienie okoliczności zezwalającej – np. obiekt musiałby okazać się celem niebezpiecznego ataku itp. W opisanym wyżej przypadku nie zaistniała podobna zależność, ponieważ zapisywanie materiału następowało po manualnym naciśnięciu przycisku. Z tej argumentacji można jednak wywnioskować, że systemy rejestrujące są ostatecznie dozwolone ale tylko w niektórych przypadkach – kiedy funkcję zapisu uruchamiałby czujnik. Po wysłaniu sygnału przez czujnik ciągle nadpisywany materiał a konkretnie ostatnie sekundy nie zostałyby skasowane, względnie nadpisane. 

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.