Austria: Praca czeka na obcokrajowców

Austriacki rząd chce werbować specjalistów i fachowców z Europy do pracy w kraju Mozarta. Tym zajmie się agencja, która dotąd sprowadzała do kraju firmy z zagranicy.

Austria Business Agency (ABA), która jest odpowiedzialna za osiedlanie się w Austrii firm zagranicznych, zostanie przekształcona i będzie werbować także fachowców i specjalistów. W ten sposób ABA odejmie trochę pracy firmom zajmującym się szukaniem odpowiednich pracowników. ABA będzie szukać fachowców w Unii Europejskiej na stanowiska, które pozostają w Austrii nieobsadzone. Początkowo działania będą skoncentrowane na branżach IT, metalotechniki i elektrotechniki. Poszukiwania nowych pracowników będą prowadzone przede wszystkim w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Grecji.

Z badania Austriackiej Izby Gospodarczej wynika, że w kraju brakuje aż 162 tys. fachowców i specjalistów, a aż 59% wolnych miejsc pracy czeka na obsadzenie już od ponad 6 miesięcy. 40% średnich firm musiało zmierzyć się ze ze stratami w obrotach, które były spowodowane brakami pracowników. „Potrzebny nam napływ wykwalifikowanych pracowników. Celem musi być sytuacja, w której najlepsi pracownicy będą decydować się na pracę w Austrii” – tłumaczy minister gospodarki, Elisabeth Udolf-Strobl.

Jako fachowców i specjalistów ABA uważa wszystkiich, począwszy od osób, które odbyły kształcenie zawodowe aż po absolwentów szkół wyższych. W pierwszej kolejności agencja skupi się na zawodach o dużym znaczeniu dla krajowej gospodarki. W tym celu budżet ABA zwiększy się z 4,3 mln euro do 7 mln euro. Z danych agencji wynika, że Austria leży na 9 miejscu w rankingu miejsc, w których Europejczycy chcieliby pracować. W przypadku wysoko wykształconych osób wynik kraju jest o wiele gorszy, Austria plasuje się bowiem dopiero w połowie stawki.

Aktualnie w kraju pracuje 730 tys. obcokrajowców, pośród których 433. tys. pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Największe grupy stanowią obywatele Niemiec, Węgier i Rumunii. Z prognozy AMS-u wynika, że jesienią około 80% nowopowstałych miejsc pracy zostanie obsadzonych obcokrajowcami. To trend, który nasila się już od wielu lat. Władze zapewniają jednak, że nie oznacza to, że zabraknie pracy dla mieszkańców Austrii. Raczej chodzi o zapełnienie luk, które zostawiły za sobą demografia i austriacki system kształcenia.

Źródło: diepresse.com

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!