Kobiety w ciąży nie muszą świadczyć pracy w trakcie pandemii. Jest jednak pewien warunek

Przyszłe mamy od 14 tygodnia ciąży są w Austrii wysyłane do domu, a pracodawca musi wypłacać im pełne wynagrodzenie. Sprawa dotyczy jednak tylko wybranych grup zawodowych.

Komisja ds. społecznych zadecydowała, że kobiety będące w ciąży, które pracują w zawodach wymagających kontaktu fizycznego z innymi osobami. Zwolnione z obowiązku świadczenia pracy będą jednak tylko te kobiety w ciąży, które nie będą mogły wykonywać innej pracy w danej firmie. 

Każda ze zwolnionych ze świadczenia pracy kobiet w ciąży musi otrzymywać pełne wynagrodzenie. Pracodawca otrzyma pełny zwrot kosztów z tego tytułu właściwej dla siebie kasy chorych. Zmiana przepisów obowiązuje na razie do 31 marca 2021. 

Kto zatem może liczyć na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w Austrii? Komisja wymienia jako przykłady fryzjerki, stylistyki, kosmetyczki, fizjoterapeutki oraz przedszkolanki i częściowo nauczycielki. 

Decyzję komisja poparła statystykami, z których wynika, że kobiety w ciąży, które zakaziły się koronawirusem, częściej są przyjmowane na oddziały intensywnej terapii. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!