Dotąd Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakładało, że w kraju mieszka około 600 tys. muzułmanów. Przez migracje, wzrost liczby narodzin i stale przybywających do Austrii uchodźców, ich liczba wzrosła o ponad 100 tysięcy. Dokładnych danych jednak nie ma, ponieważ ostatni spis ludności obejmujący przynależność religijną, odbył się w 2001 roku. Wtedy w Austrii mieszkało 346 tys. muzułmanów.
Islamska Wspólnota Wyznaniowa w Austrii również nie potrafi podać dokładnej ilości wyznawców Islamu, ponieważ osoby wierzące nie mają obowiązku przynależności do Kościoła. Sama wspólnota ma jednak ponad 500 tys. Członków – twierdzi jej przewodniczący Ibrahim Olgun na łamach oe24.at. Do tego wliczani nie są alawici, którzy w Austrii uznawani są jako osobna wiara.
Z 8.774.486 osób mieszkających w kraju, ponad 5.16 miliona osób ma wyznanie katolickie, jest to około 59% ludności. Dla porównania: Muzułmanie stanowią tu około 8%. Ortodoksyjnych chrześcijan w Austrii jest około 500 tys., ewangelików jest 302.964 a Żydów 15 tys.
Pomimo takiej różnicy wyznaniowej w tym roku podczas Wielkanocy dojdzie do rzadkiego wydarzenia: w 2017 roku katoliccy, ewangeliccy i ortodoksyjni chrześcijanie świętować będą w tym samym terminie. Wspólna Wielkanoc nie zdarza się często. W XX wieku odbyła się ona 26 razy, a w XXI wieku będzie ich aż 31. Wołanie o wspólny termin dla tego święta w chrześcijańskiej wspólnocie staje się jednak coraz głośniejsze.
Źródło: oe24