Od czasu legalizacji marihuany wiosną 2024 roku, liczba zarejestrowanych przestępstw w Berlinie związanych z tym narkotykiem znacznie spadła. Tak wynika z odpowiedzi administracji zdrowia na pisemne zapytanie posła Partii Zielonych Vasilija Franco. Z raportu dowiadujemy się, że policja zarejestrowała 1685 przestępstw na mocy ustawy o konopiach indyjskich od początku kwietnia do końca października, w tym nielegalny handel lub nielegalne posiadanie.
Depenalizacja odciąży wymiar sprawiedliwości?
„Ponadto odnotowano 81 wykroczeń administracyjnych, w tym naruszenia stref zakazu konsumpcji. Dla porównania, w tym samym okresie w 2023 r. służby odnotowały 5315 przestępstw. Jednak przed częściową legalizacją rejestrowano je zgodnie z ustawą o środkach odurzających.
„Wbrew wszelkim obawom, ustawa o konopiach indyjskich już po kilku miesiącach przynosi pierwsze sukcesy. Depenalizacja powinna oznaczać, że konsumenci marihuany nie są już niepotrzebnie śledzeni, oskarżani i stygmatyzowani”, powiedział Franco.
Prawie 80 procent przestępstw związanych z konopiami indyjskimi to jak dotąd przestępstwa związane z konsumpcją. „W dłuższej perspektywie będą one całkowicie wyeliminowane, a tym samym zmniejsza się nakład pracy policji.
Legalizacja marihuany w Niemczech nie zadowoliła wszystkich
Inni są bardziej krytyczni wobec częściowej legalizacji. Na przykład Alexander Poitz ze związku zawodowego policji powiedział w październiku, że ustawa po pierwsze wysyła wyraźne sygnały, które doprowadziły do większej konsumpcji i ogólnie była „źle opracowana”. Jedną z jej konsekwencji jest to, że „zorganizowane struktury przestępcze widzą tu teraz znacznie większy rynek”.
Posiadanie marihuany w Niemczech jest od 1 kwietnia legalne, ale pod pewnymi ograniczeniami. Od tego czasu dozwolona jest również uprawa do trzech roślin jednocześnie w domach prywatnych. Można przechowywać do 50 gramów marihuany.
Od 1 lipca, niekomercyjne „stowarzyszenia upraw” liczące do 500 członków również mogą zakładać swoje działalności. Muszą one jednak najpierw ubiegać się o licencję. W klubach konopnych dorośli mogą wspólnie uprawiać konopie indyjskie i dostarczać je sobie nawzajem do osobistej konsumpcji. Uprawa marihuany do celów komercyjnych – z wyjątkiem marihuany leczniczej – nie jest dozwolona.
Źródło: spiegel