Niemcy chcą zatrzymać Polaków u siebie

Kraje związkowe graniczące z Polską zapowiadają pomoc dla pracowników transgranicznych. 

“Zostańcie tutaj. Pomożemy wam” – taki apel skierowała wczoraj do polskich pracowników w Niemczech minister finansów Brandenburgii Katrin Lange. Ma to związek z obowiązkową kwarantanną, której muszą poddawać się Polacy wracający z  pracy z zagranicy. 

 

Polacy mogą liczyć na zwrot dodatkowych kosztów w Brandenburgii

Od piątku polscy pracownicy transgraniczni mogą liczyć na tzw. Aufwandsentschädigung czyli zwrot kosztów powstałych w związku z pozostaniem w kraju związkowym. Jest to ryczałtowe odszkodowanie dla pracownika w wysokości 65 euro za każdy dzień oraz dodatkowo 20 euro za każdego członka rodziny, który pozostanie w Brandenburgii. W ten sposób władze landu chcą wspomóc Polaków w pokryciu kosztów zakwaterowania oraz pozostałych wydatków związanych z pozostaniem w Niemczech. Z pomocy zgodnie z zapowiedzią władz mogą skorzystać wszyscy Polacy, którzy pracują w Brandenburgii.

Polacy mogą liczyć na pomoc tak długo, jak będą obowiązywać zaostrzone przepisy na polskiej granicy, jednak nie dłużej niż trzy miesiące. “Możecie być pewni, pieniądze będą wypłacane” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu prasowym władz Brandenburgii.

 

Zwrot kosztów zakwaterowania również w Meklemburgii-Pomorzu Przednim 

Polscy pracownicy transgraniczni są również pilnie potrzebni na północy Niemiec, dlatego również Meklemburgia-Pomorze Przednie robi wszystko by zatrzymać Polaków na miejscu. W tym celu władze zdecydowały się wypłacić dodatek za koszty powstałe z zakwaterowaniem, co w dużej mierze pokrywa się z rozwiązaniami z Brandenburgii. Na północy Polacy mogą liczyć na 65 euro za każdy dzień w Niemczech oraz 20 euro dla najbliższej rodziny, która pozostaje na terenie landu. Kwoty są wypłacane ryczałtowo. Władze zapowiedziały, że pomoc na ten moment będzie wypłacana do 19 kwietnia. W zależności od sytuacji ten termin może zostać jednak wydłużony.

 

Pomoc dla Polaków w Saksonii

Na nieco inne rozwiązanie zdecydowała się Saksonia. Polacy pracujący na co dzień w tym kraju związkowym mogą co prawda liczyć na pomoc, lecz ta dotyczy tylko osób pracujących w opiece, zawodach medycznych oraz profesjach związanych z tymi branżami (np. w szpitalnej kuchni, pralni itd). Polscy pracownicy transgraniczni mogą liczyć na dodatek za koszty noclegu w wysokości 40 euro, a ich najbliżsi na 20 euro. 

Każdy kto zdecyduje się na pozostanie w Saksonii powinien zgłosić swoja decyzję swojemu pracodawcy, który jest zobowiązany do podjęcia dalszych kroków, w tym skontaktowania się z dyrekcją krajową landu (niem. Landesdirektion Sachsen). Na jej stronach można znaleźć odpowiednie formularze, które są dostępne również w języku polskim.

Wnioski można składać od poniedziałku, jednak Saksonia zobowiązała się do pokrycia kosztów noclegu w Niemczech już od dzisiaj tj. 27.03.2020. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!