Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

O trzy kroki od normalności. Szwajcaria prezentuje plan luzowania obostrzeń

Pierwsze założenia dotyczące strategii powrotu do normalności szwajcarski rząd zaprezentował już w marcu. Teraz założenia zostały skonkretyzowane i przekazane do konsultacji z kantonami i partnerami społecznymi.

Plan rządu Szwajcarii opiera się na trzech fazach – fazie ochrony, fazie stabilizacji oraz fazie normalizacji. Dla każdej z faz rządzący przewidzieli pakiet luzowania restrykcji oraz możliwość ich zaostrzenia.

Co zakłada szwajcarski model 3 faz?

Faza ochrony

Liczba zaszczepionych osób pozostaje na niskim poziomie, a szczepienia osób należących do grup ryzyka ciągle trwają. Szybkie wzrost liczby zakażonych natychmiast doprowadziłby do wielu hospitalizacji i wysokiej liczby zgonów. By utrzymać pandemię w ryzach Bundesrat proponuje restrykcje.

Okres obowiązywania fazy 1: Do momentu aż wszystkie chętne osoby należące do grupy ryzyka zostaną zaszczepione. Rząd wychodzi z założenia, że nastąpi to wraz z końcem maja.

Luzowanie restrykcji: Po otwarciu części gospodarki 19 kwietnia oraz ciągle napiętej sytuacji epidemiologicznej, politycy nie przewidują zniesienia kolejnych restrykcji przed 26 maja. Konsultacje w tej sprawie mają odbyć się 12 maja.

Zaostrzenie restrykcji: Bundesrat opublikował wskaźniki będące punktem odniesienia do wdrożenia nowych restrykcji:

  • średnia liczba nowych infekcji w ciągu 14 dni przekraczająca 450 na 100.000 mieszkańców,
  • wskaźnik reprodukcji wirusa przekraczający 1,15,
  • obłożenie łóżek na intensywnej terapii – 300 pacjentów covidowych,
  • średnia tygodniowa liczba hospitalizacji – 120.

Faza stabilizacji

Szczepienia osób należących do grup oraz pozostałych obywateli doprowadzą do tego, że liczba hospitalizacji oraz zgonów będzie sukcesywnie spadać. Z drugiej strony przy wysokiej liczbie osób, które przyjęły szczepionkę, pandemia może przyśpieszyć bowiem akceptacja do stosowania środków ochrony oraz do stosowania się do obowiązujących restrykcji ciągle spada.

Okres obowiązywania: Bundesrat zakłada, że uda zaszczepić się wszystkich chętnych do przyjęcia szczepionek do końca lipca.

Luzowanie restrykcji: Luzowanie nastąpi tylko wtedy, jeśli obłożenie łóżek covidowych na oddziałach intensywnej terapii w tygodniu poprzedzającym planowane zniesienie obostrzeń będzie spadać lub utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Restrykcje, które mogą być złagodzone lub zniesione:

  • powrót uczniów do szkół (tylko Tertiärstufe), jeśli będą przeprowadzane raz na tydzień testy,
  • obowiązek udania się na home office zostaje zastąpiony zaleceniem, pod warunkiem, że pracownicy będą testowani raz w tygodniu,
  • złagodzenie limitu klientów w handlu,
  • złagodzenie limitu gości i publiczności podczas wydarzeń sportowych oraz w placówkach kultury,
  • oraz przy bardzo dobrej sytuacji epidemiologicznej otwarcie restauracji.

Zaostrzenie restrykcji:

Wszystkie wskaźniki z fazy ochrony nadal pozostają punktem odniesienia dla wdrożenia restrykcji. Jedynym wyjątkiem jest liczba nowych zakażeń, która została podniesiona do 600 na 100.000 mieszkańców.

Faza normalizacji

Pomimo wzmożonej gotowości do przyjęcia szczepionek, liczba niezaszczepionych pozostaje wysoka (chodzi m.in. o dzieci oraz osoby, które nie chcą lub nie mogą się zaszczepić). Z tego powodu możliwy jest szybki skok liczby zakażonych oraz przeciążenie służby zdrowia.

Okres obowiązywania: Do momentu aż wszyscy dorośli w Szwajcarii otrzymają dostęp do możliwości pełnego zaszczepienia się, czyli do momentu aż 30% terminów szczepień pozostanie wolnych.

Luzowanie restrykcji ma nastąpić stopniowo i dotyczy to zarówno zamkniętych firm i branż, jak i ograniczeń w liczbie osób. Podstawowe środki ochrony, jak np. maseczki również mają być stopniowo znoszone.

Zaostrzenie restrykcji: W przypadku zagrożenia przeciążenia służby zdrowia, Bundesrat będzie podejmował kroki mające na celu ochronę osób, które się nie zaszczepiły. Osoby posiadające certyfikat o zaszczepieniu nie będą objęte restrykcjami.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.