Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: 2017 rokiem fuzji kas chorych

Nadchodzący rok przyniesie wiele połączeń kas chorych. W planach są aż cztery. Powodem są stale rosnące wydatki.

Państwowe kasy chorych zaczęły się łączyć już w 2015 roku. Wygląda jednak na to, że tendencja ta przybierze na sile. Powodem są stale rosnące wydatki.

Mogłoby się wydawać, że zmiany demograficzne są głównym winowajcą problemu. Eksperci zwracają jednak uwagę na jeszcze dwa inne aspekty. Pierwszym z nich jest postęp w medycynie, który stale napędza wydatki – szczególnie w miastach przeprowadza się więcej operacji i innych zabiegów. Z obliczeń biegłych wynika, że osiem procent społeczeństwa jest co poniedziałek u lekarza.

Koszty wynikają także z wciąż rosnących honorariów lekarskich oraz wydatków na kształcenie specjalistyczne. Zmiany demograficzne pojawiają się dopiero na trzecim miejscu.

Wszystko to sprawia, że kasy chorych – w szczególności te mniejsze – zaczynają łączyć się z większymi. Z początkiem roku dojdzie do fuzji BKK Braun-Gillette z pronova BKK. W ten sposób z niemieckiego rynku pracy zniknie najdroższa ubezpieczalnia w kraju, w której składka dodatkowa wynosiła 1,9 procent. Taka sama składka w obecnej pronova BKK, składającej się z zakładowych kas chorych takich koncernów jak Bayer, BASF, Ford, Continental lub Hapag-Lloyd, wynosi 1,2 procent.

Swoje siły połączą również kasy chorych BKK VBU oraz Vereinigte BKK, tworząc nową BKK VBU, oraz energie-BKK z E.on BKK, co da nową energie-BKK. Następnym połączeniem będzie BARMER GEK z niemieckim BKK, z czego powstanie BAMER. Jest to o tyle ciekawa fuzja, że jeszcze niedawno Barmer GEK walczyła z Techniker Krankenkasse o pozycję największej kasy chorych Niemiec. Techniker posiada obecnie 7,3 mln członków, a Barmer 6,7 mln. Po fuzji Barmer wysunie się na prowadzenie licząc 7,6 mln ubezpieczycieli.

Nadchodzący rok zapowiada się co najmniej interesująco. Eksperci przewidują, że składka dodatkowa pozostanie na poziomie średnio 1,1 procent, a nie wzrośnie, jak początkowo się obawiano. Pozostaje pytanie czy sytuacja zmieni się po wyborach do Bundestagu.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.