Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Protokół upadku

Polityczne trzęsienie ziemi: Rozpadła się koalicja rządząca w Niemczech. Wybory na wiosnę?

bundestag, niemcy, rząd, niemiecki
Foto: Pixabay
Niemiecka koalicja rządząca przeszła do historii. W środowy wieczór zakończył się sojusz SPD, Zielonych i FDP, poprzedzony trzema latami napięć. Ostatecznie rozłam dokonał się w ledwie kilka godzin. Sporo działo się za kulisami, jak i przed kamerami. Co dokładnie? Mamy protokół wydarzeń.

Scholz zwalnia ministra finansów

W środę o 20:33 niemiecką prasę zalały nagłówki: „Scholz zwalnia Lindnera“. Społeczeństwu zakomunikował to dziennikarz „Die Welt“ Robin Alexander. W ten sposób trzyletnia koalicja zakończyła się w zimny, listopadowy wieczór w Berlinie.

Przed kamerami pojawił się kanclerz Scholz, potem lider Zielonych Robert Habeck, a na końcu szef FDP i minister finansów Christian Lindner. To była kulminacja wydarzeń, które doprowadziły do końca tej koalicji. Ale jak do tego doszło? Co przelało czarę goryczy?

Scholz naciska na Lindnera

12:15: Rozpoczyna się ostateczne starcie. Scholz, Lindner i Habeck spotykają się w Kancelarii Kanclerskiej, mając omówić 18-stronicowy plan gospodarczy przygotowany przez FDP. 

Jednak według Lindnera Scholz odrzucił go jako podstawę rozmów, zamiast tego domagając się od Lindnera ogłoszenia kryzysu gospodarczego i zawieszenia limitu zadłużenia. Kanclerz chciał zwiększyć zadłużenie o 15 miliardów euro, z czego 12 miliardów miało pokryć deficyt budżetowy.

Lindner wstępnie odrzucił prośbę. Decyzję tłumaczył wątpliwościami natury konstytucyjnej. Nie chciał powtórki sytuacji z 60-miliardowym funduszem COVID, który został unieważniony przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. Scholz jednak nie zamierzał czekać, domagając się natychmiastowych działań. Lindner opierał się dalej.

Ostre komentarze pod adresem Lindnera

13:00: Lindner pod presją. Przewodnicząca lewicowej partii Die Linke, Ines Schwerdtner, nazywa go „egomaniakiem”, a liderka SPD Saskia Esken zarzuca mu blokowanie pracy. Nawet członkowie FDP (m.in. Gerhard Papke) krytykują Lindnera, twierdząc, że prowadzi jedną ze swoich „wielu gierek”.

14:45: Pierwszy szczyt dobiegł końca, a Lindner opuścił spotkanie, by uczestniczyć w gospodarczym szczycie FDP. Habeck również opuścił Kancelarię. Lider Zielonych Omid Nouripour stwierdził na konferencji prasowej, że Zieloni nie chcą rozpadu koalicji.

Próby mediacji i kolejny impas

16:45: Robert Habeck staje przed mediami: „Ostatnie dni były trudne dla Niemiec”. Oferuje Lindnerowi 10 miliardów z funduszu transformacji i klimatu, aby zapełnić dziurę budżetową. Lindner jednak pozostaje niewzruszony.

18:00: Rozpoczyna się posiedzenie koalicji. Scholz jest w konflikcie z Lindnerem w sprawie limitu zadłużenia. Choć obie strony twierdzą, że próbowały znaleźć kompromis, nie doszły do porozumienia. Koalicja zawisła na włosku.

Propozycja Lindnera i reakcja Scholza

19:00: Lindner proponuje przeprowadzenie przedterminowych wyborów na początku 2025 roku, argumentując, że w koalicji brakuje wspólnej polityki gospodarczej. FDP jest gotowa pozostać w rządzie do wyborów i poprzeć plany budżetowe na 2024 rok.

20:06: Informacja o propozycji przedterminowych wyborów dociera do mediów, wywołując falę spekulacji. Scholz jest wściekły z powodu wycieku informacji i dzwoni do prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, prosząc o zwolnienie Lindnera z funkcji ministra finansów.

Upublicznienie decyzji i reakcje polityczne

20:33: Dziennikarz „Die Welt“ Robin Alexander ogłasza zwolnienie Lindnera na Twitterze. Kilka minut później politycy FDP opuszczają Kancelarię Kanclerską. Scholz wychodzi przed kamery, by skomentować wydarzenia.

Scholz ostro krytykuje Lindnera

21:22: Scholz krytykuje Lindnera za „politykę tylko dla swojej grupy wyborców” i „małostkowe, taktyczne zagrania polityczne”. Uważa, że Lindner wielokrotnie blokował ustawy i naruszył jego zaufanie.

21:30: Lindner otrzymuje pełne poparcie klubu FDP za decyzję o przestrzeganiu limitu zadłużenia.

Habeck: Decyzja o zwolnieniu niepotrzebna, ale logiczna

21:54: Robert Habeck wyraża ubolewanie z powodu rozpadu koalicji, nazywając decyzję o zwolnieniu Lindnera „tak samo logiczną, jak niepotrzebną”. Lindner jednak obwinia Scholza o celowe doprowadzenie do rozpadu koalicji.

Wniosek o wotum zaufania i przygotowania do wyborów

22:30: Scholz otrzymuje mocne wsparcie od SPD. Tymczasem pojawia się już pytanie o to, jak rządzić krajem do czasu przedterminowych wyborów.

23:20: Lider FDP Christian Dürr zapowiada wycofanie ministrów z rządu. Ministerstwo finansów, sprawiedliwości, transportu oraz edukacji mają pozostać bez obsady aż do nowych wyborów.

Co dalej?

Scholz zapowiedział, że 15 stycznia poprosi Bundestag o wotum zaufania. Jeśli rząd go nie uzyska, wówczas dojdzie do przedwczesnych wyborów, które prawdopodobnie odbędą się w marcu. 

Liderzy innych ugrupowań krytykują tę decyzję, twierdząc, że kanclerz nie powinien czekać do stycznia z wnioskiem o wotum zaufania. 

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!