Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jazda na podwójnym gazie – kto w europejskiej czołówce?

Mieszkańcy Szwajcarii niespodziewanie wysoko. Jak wypadły inne kraje? Jak wypadła Polska?

Co piąty mieszkaniec Szwajcarii siada za kółkiem wiedząc, że być może stężenie alkoholu we krwi przekracza dopuszczalny limit – tak wynika z ankiety przeprowadzonej w 17 europejskich krajach. Tylko w Belgii (18%) i Francji (22%) współczynnik ten jest jeszcze wyższy. Po drugiej stronie skali znalazły się Finlandia, gdzie tylko 1% pytanych zadeklarowało, że jechało po pijanemu oraz Szwecja i Polska (odpowiednio 2% i 4%) – poinformowało w czwartek szwajcarskie BfU.

Co ciekawe, zwrócono uwagę, na fakt iż to właśnie w Polsce występuje najwyższe ryzyko kontroli z wszystkich europejskich krajów. 47% badanych w Polsce deklaruje, że w przeciągu ostatnich 12 miesięcy przynajmniej raz przeszło kontrolę alkomatem. Do czołówki w tej dziedzinie obok Polski zalicza się również Finlandię oraz Hiszpanię. W Szwajcarii tylko 14% ankietowanych zostało skontrolowanych na obecność alkoholu w przeciągu ostatniego roku. Średnia europejska to z kolei 19%.

Z badania wynika również, że to mężczyźni siadają chętniej za kierownicą po spożyciu alkoholu aniżeli kobiety. W przypadku wieku, współczynnik jadących na podwójnym gazie jest wyższy pośród osób młodych.

W związku z wynikami autorzy badania domagają się zaostrzonych kontroli, kampanii przeciwko jeździe po alkoholu oraz blokad typu alko-lock, dla osób już raz zatrzymanych. Dodatkowo powinno się przeprowadzać testy na alkohol oraz używki pośród wszystkich sprawców ciężkich wypadków drogowych.

Badanie o którym mowa, to tzw. projekt ESRA (European Survey of Road User's Safety Attitudes) w ramach którego pytano w każdym z 17 krajów reprezentatywną grupę 1.000 osób o jazdę po alkoholu.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.