Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria za mało dba o klimat

Trybunał Praw Człowieka skazał Szwajcarię w procesie dotyczącym skargi klimatycznej

budynek
Foto: Pixabay
Trybunał stwierdził, że stowarzyszenie Verein Klimaseniorinnen ma rację w swojej skardze przeciwko Szwajcarii. Z wyroku wynika, iż władze nie dopełniły swoich obowiązków.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść stowarzyszenia Verein Klimaseniorinnen w sprawie przeciwko Szwajcarii. Trybunał orzekł łącznie w sprawie trzech skarg klimatycznych. Wszystkie z nich dotyczyły odpowiedzialności państw w obliczu globalnego ocieplenia. W swoim wyroku Trybunał stwierdził naruszenie art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC). Szwajcaria naruszyła w ten sposób prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

„Władze nie wypełniły swoich obowiązków”

Według sądu obejmuje to również „skuteczną ochronę przez władze państwowe przed poważnymi negatywnymi skutkami zmian klimatycznych dla życia, zdrowia, dobrobytu i jakości życia”. Szwajcaria nie wywiązała się z tego obowiązku. Trybunał nie uznał natomiast skargi w której aktywiści klimatyczni uważali, że prawo do życia zostało naruszone.

Ponad 2000 seniorów zaskarżyło w szczególności naruszenie ich prawa do życia oraz życia prywatnego i rodzinnego. Niepowodzenia szwajcarskich władz w zakresie ochrony klimatu „poważnie pogorszyłyby” ich stan zdrowia. Sąd podzielił tę ocenę i upomniał szwajcarskie władze.

Wyrok może być przełomowy

To pierwszy raz, kiedy Trybunał, który egzekwuje Europejską Konwencję Praw Człowieka, potępił państwo za nie podejmowanie inicjatyw mających na celu walkę ze zmianami klimatu.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!