Tyle wniosków o azyl złożono w Austrii w 2023 roku

granica Austrii

Liczba wniosków o azyl w Austrii znacznie spadła w 2023 roku. 

O azyl w Austrii w 2023 roku ubiegało się 58.686 osób. Wskazują na to wstępne dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które są dostępne dla APA. Według tych danych złożono 58.686 wniosków. Odpowiada to spadkowi o 48% w porównaniu do 2022 roku. Ponadto około 30.000 osób ubiegających się o azyl wycofało się z procedury, co zwykle oznacza, że udali się do swoich rzeczywistych krajów docelowych.

Pomijając tendencję spadkową, która przybrała od poprzedniego roku, jest to jedno z najsilniejszych lat pod względem złożonych wniosków, pomimo odnotowanego spadku. Dwa lata temu złożono prawie 40.000 wniosków, a patrząc jeszcze dwa lata wstecz, w 2019 roku, nie było nawet 13.000 wniosków. Oczywiście jest to nadal znacznie poniżej 88.300 wniosków z roku kryzysu uchodźczego, który miał miejsce w 2015 roku.

Syryjczycy przed Afgańczykami

Syryjczycy są zdecydowanie największym narodem pod względem liczby wniosków o azyl. Afgańczycy i obywatele Turcji również znajdują się w czołówce.

Oczywiste jest, że liczba wniosków spadła szczególnie gwałtownie pod koniec 2023 roku. 2.508 wniosków złożonych w ostatnim miesiącu roku oznacza spadek o 64% w porównaniu z grudniem 2022 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że trend w Austrii jest sprzeczny z trendem w całej Europie. Wynika to z faktu, że UE (plus Szwajcaria i Norwegia) odnotowała wzrost o 18% w 2023 roku. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wnioski o azyl wzrosły szczególnie gwałtownie w południowych państwach członkowskich UE: Grecji (wzrost o 73%), Włoszech (wzrost o 64%) i Hiszpanii (wzrost o 38%), ale także w Niemczech (wzrost o 47%). Podobny spadek jak w Austrii zaobserwowano na Cyprze i w Szwecji.

Azyl przyznany 16.787 razy

W ubiegłym roku w Austrii azyl przyznano łącznie w 16.787 przypadkach. Jest to zdecydowanie więcej niż w 2022 roku, gdzie 13 779 wniosków zakończyło się pozytywnymi decyzjami. Federalny Urząd ds. Imigracji i Azylu oraz sądownictwo wydały 60.513 prawnie wiążących decyzji negatywnych, które dotyczyły łącznie 33.480 osób. Uważa się jednak, że osoby, którym przyznano ochronę uzupełniającą zamiast azylu, również otrzymały decyzję negatywną. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy – dane za grudzień nie są jeszcze dostępny dla APA – łącznie około 7.800 osób otrzymało ten ostatni status i pozwolenie na  pobyt humanitarny.

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Federalny Urząd ds. Imigracji i Azylu nadal koncentruje się na szybkich i pilnych procedurach. W 2023 roku 8.421 negatywnych decyzji zostało podjętych w ciągu 28 dni lub 72 godzin.

Ponadto Urząd Federalny przeprowadził ponad 12.600 deportacji, z których 53% odbyła się samodzielnie, a reszta przymusowo. Oczywiście deportowani to nie tylko uchodźcy, ale także obywatele UE, którzy muszą opuścić kraj. Na przykład około 45% osób deportowanych przymusowo było skazanych za przestępstwa.

 

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!