Autopilot na autostradzie
W 2019 roku kierowca, którego pojazd wyposażony jest w autopilota, nie będzie musiał trzymać rąk na kierownicy. System musi jednakże posiadać funkcję dezaktywowania autopilota w nagłych wypadkach, by kierowca mógł od razu przejąć kontrolę. Nie jest jednak w 100% pewne czy przepis wejdzie w życie.
Asystent parkowania
W przyszłym roku będzie można używać systemów parkowania, które przejmują w momencie parkowania lub wyjeżdżania z miejsca parkingowego wszystkie funkcje kierowcy. Kierowca nie będzie już zobowiązany siedzieć w trakcie parkowania za kierownicą, musi znajdować się w polu widzenia pojazdu by w razie konieczności za pomocą odpowiedniego urządzenia dezaktywować system.
Korytarz życia
Jazda pasem życia stanie się wykroczeniem za które grozić będą kary do 2.180 euro, wpis do odpowiedniego dla takich wykroczeń rejestru. Przy drugim takim wykroczeniu będzie to już szkolenie, a przy trzecim razie w przeciągu dwóch lat odebranie prawa jazdy na trzy miesiące.
Więcej dróg z ograniczeniem do 140 km/h
Po tym jak testowano w 2018 roku na trzypasmowych autostradach jazdę z prędkością 140 km/h, w 2019 testowane będą odcinku dwupasmowe. Nie wiadomo na razie na które odcinku posłużą do testów.
Egzamin na prawo jazdy
Kto na egzaminie na prawo jazdy zostanie przyłapany na oszukiwaniu, będzie mógł dopiero po dziewięciu miesiącach przystąpić do niego ponownie. Poza tym nie będzie można tak jak dotychczas zdawać egzaminu w języku tureckim.
Prawo jazdy na motorower
Egzamin z teorii na prawo jazdy na motorower, (kategoria AM) zmieni formę z papierowej na komputerową, najwcześniej od kwietnia 2019. Ma to podnieść poziom szkoleń i egzaminu.
Rowerzyści
Rowerzystów włączających się do ruchu koniec pasa rowerowego lub drogowego obowiązywać będzie znana z ruchu samochodowego metoda zamka błyskawicznego. Poza tym jadący prosto rowerzysta ma pierwszeństwo, nawet wtedy gdy jego pas przecina rowerzysta skręcający w prawo.
Nowe procedury mierzenia emisji zanieczyszczeń
Od września tego roku obowiązuje tzw. procedura WLTP dla wszystkich samochodów osobowych, która mierzy poziom emisji zanieczyszczeń i zużycie w nowych samochodach. Jednakże na mocy dalej obowiązujących przepisów w nadchodzącym roku dalej obowiązywać będzie tylko uznawana w salonach i prospektach procedura NEFZ Ale od następnego roku będzie można m. in. na www.autoverbrauch.at zobaczyć dobrowolnie umieszczane wartości WLTP.
Wyjątek od ograniczeń prędkości dla samochodów elektrycznych
Odpowiednio oznaczone pojazdy elektryczne, nie będące hybrydami i pojazdy napędzane wodorem wykorzystujące technologię ogniw paliwowych, zaliczane są w ustawie o ochronie powietrza przed imisjami do wyjątków nie muszących dostosowywać się do ograniczeń prędkości na autostradach i drogach szybkiego ruchu wynikającymi z wyżej wymienionej ustawy w trosce o poziom czystości powietrza.
Samochody elektryczne z systemem ostrzegania
System akustycznego ostrzegania tzw. AVAS stanie się obowiązkowy dla wszystkich nowo produkowanych samochodów hybrydowych i elektrycznych. Od 1 lipca przy prędkości do 20 km/h samochody będą musiały wydawać dźwięk ostrzegawczy. System AVAS będzie automatycznie wytwarzał dźwięki. Będą osobne dźwięki dla hamowania i przyśpieszania. Wyposażenie jeżdżących już po drogach elektrycznych samochodów w system AVAS nie jest przewidziane.