Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Z różnym skutkiem

Szwajcarski RAV bezlitosny dla bezrobotnych. Sypią się kary

einstelltage, brak zasiłku, brak pieniędzy, puste kieszenie
Foto: Pixabay
Regionalne Centra Pośrednictwa Pracy w Szwajcarii coraz częściej karzą bezrobotnych. Tak zwane dni karencji nakładane przez RAV mogą skracać czas pozostawania bez pracy, choć tylko do pewnego stopnia.

Liczba osób bezrobotnych w Szwajcarii gwałtownie rośnie. W maju aż 127.944 osoby były zarejestrowane w Regionalnych Centrach Pośrednictwa Pracy (RAV). Oznacza to wzrost o 21% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, trzeba jednak spełniać określone warunki ubezpieczenia od bezrobocia. W przeciwnym razie grożą sankcje.

Kto nie stawia się na wyznaczone terminy, nie składa wystarczającej liczby podań o pracę w miesiącu, odrzuca rozsądną ofertę zatrudnienia lub sam złożył wypowiedzenie bez zapewnionej kontynuacji kariery zawodowej, ten musi liczyć się z tzw. dniami karencji (niem. Einstelltage). W zależności od stopnia zawinienia RAV odbiera od jednego do nawet sześćdziesięciu dni zasiłku.

Urzędy często sięgają po ten środek dyscyplinujący. Dzieje się tak, ponieważ, jak podaje dziennik „Tages-Anzeiger” powołując się na badania ZHAW, Uniwersytetu w Lozannie i innych instytucji, zlecone przez Federalny Urząd ds. Gospodarki, aż co trzecia osoba zarejestrowana w RAV doświadczyła już dni karencji.

Szwajcaria wyróżnia się sankcjami na tle międzynarodowym

„To wyjątkowo wysoki odsetek, także w skali międzynarodowej”,  mówi Patrick Arni, kierownik badania z ZHAW. W Niemczech, dla porównania, sankcje dotykają głównie osoby pobierające zasiłki socjalne i występują znacznie rzadziej. Podobnie sytuacja wygląda w Belgii, Danii, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii, gdzie ryzyko ukarania jest mniejsze.

W Szwajcarii, jak podkreśla Arni, sankcje są zazwyczaj łagodne. Natomiast w Niemczech, mimo rzadszego ich stosowania, bywają znacznie surowsze.

Analiza danych czterech milionów bezrobotnych

Arni sprawdził również, na ile skuteczne okazują się te środki. Porównał dane prawie czterech milionów osób poszukujących pracy w latach 2009–2022. Zarówno tych ukaranych, jak i nieukaranych. Wyniki pokazały, że nałożenie sankcji przeciętnie prowadziło do intensywniejszego poszukiwania pracy. Osoby ukarane szybciej znajdowały nowe zatrudnienie, średnio o 6,5 dnia.

Najlepsze rezultaty przynosiły jednak łagodne sankcje, czyli od jednego do piętnastu dni karencji. W ich przypadku czas bezrobocia skracał się przeciętnie aż o 15 dni. Odwrotnie było natomiast przy surowych sankcjach. Przy co najmniej 31 dniach karencji przeciętny czas poszukiwania pracy wydłużał się aż o niemal 80 dni.

Frustracja jako reakcja na ostre kary

„Ciężkie sankcje, według naszych badań, nie przynoszą żadnych korzyści ani dla rynku pracy, ani dla systemu ubezpieczeń”, twierdzi Arni. I chociaż dokładna przyczyna tego zjawiska pozostaje niejasna, można przypuszczać, że duża liczba dni karencji może prowadzić do frustracji. Albo wręcz wybijać ludzi z rytmu codziennego funkcjonowania.

Dlatego właśnie – z punktu widzenia gospodarki – dobrze, że Szwajcaria co prawda szybko sięga po sankcje, lecz w większości przypadków ogranicza się do tych łagodniejszych. Poza tym szwajcarski system charakteryzuje się znacznie bardziej intensywnym wsparciem niż w innych krajach. 

„U nas szybko proponuje się kursy, a także organizuje comiesięczne spotkania doradcze w RAV, połączone z obowiązkiem przedstawienia dowodów aktywnego poszukiwania pracy. W innych krajach ten poziom wsparcia bywa znacznie niższy i nierzadko odbywa się to bez jakichkolwiek miesięcznych celów”, dodaje Arni.

To właśnie ten rozbudowany system kontroli wyjaśnia wysoką liczbę sankcji w Szwajcarii. Najczęściej powodem karencji okazuje się bowiem zbyt małe zaangażowanie w poszukiwanie pracy. Wiele osób zapomina, że już od pierwszego dnia po utracie zatrudnienia trzeba rozpocząć aktywne starania o nową posadę. Pierwszy kontakt z RAV to już za późno, żeby zacząć działać.

Źródło: 20min

Foto: Pixabay

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Decyzja zapadła. Migros podniesie minimalne wynagrodzenie swoich pracowników o 100 franków.

Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób szuka pewnego zatrudnienia, a w SBB ofert pracy nie brakuje. Szwajcarskie koleje

Zobacz jeszcze to!