Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz więcej przypadków

Austria: Krowy zabiły turystkę

krowa, austria, pastwiska, atak krowy, alpy, turyści
Foto: Freepik
Śmiertelny atak krów wywołał w zeszłym tygodniu poruszenie. 40-letnia turystka w Salzburgu została zadeptana na śmierć na oczach swoich dorosłych córek. Karyncka Izba Rolnicza (niem. Landwirtschaftskammer Kärnten) ostrzega przed powtarzającymi się incydentami na lokalnych pastwiskach górskich i zaleca większą ostrożność.

“Miejscowi, ale także turyści, są zawsze bardzo nieostrożni i nie przestrzegają zasad”, krytykuje Wilfried Pesentheiner, rzecznik prasowy Karynckiej Izby Rolniczej. Wszyscy muszą być świadomi, że alpejskie pastwiska to nie są zoo dla zwierząt i że nie należy opuszczać szlaków turystycznych. „Zawsze widzisz ludzi, którzy albo wchodzą w środek stada krów i chcą pogłaskać zwierzęta. Albo ludzi podróżujących z psami po alpejskich pastwiskach, co jest oczywiście dość ryzykowne. Zwłaszcza jeśli krowy mają młode cielaki, które próbują chronić”.

Zginęła turystka

Temat zachowania turystów na szlaku wrócił za sprawą tragicznego wypadku, który miał miejsce w zeszłym tygodniu. 40-latka wędrująca wspólnie ze swoimi dorosłymi córkami oraz dwoma małymi psami zostały zaatakowane przez stado krów. Z jakiego powodu? Nie wiadomo.

Córkom, mimo odniesionych obrażeń, udało się uciec przed krowami i wezwać pomoc. Niestety mimo reanimacji przeprowadzonej przez służby matki nie udało się uratować. Stąd zawsząd dochodzące apele o rozsądek turystów poruszających się po szlakach w pobliżu górskich pastwisk.

Trzymaj psy na smyczy i zachowaj dystans

Dobra rada? Psy powinny być zawsze trzymane na smyczy, mówi Pesentheiner. Należy również zachować odpowiednią odległość od stada krów i mieć je na oku. Zwłaszcza jeśli w stadzie znajdują się również młode zwierzęta. 

Bardzo często atak krowy kończy się w sądzie. Jednak w ostatnich latach, coraz częściej właściciele krów okazują się niewinni, mówi Pesentheiner. Dzieje się tak, ponieważ stosowne znaki ostrzegawcze zostały wzniesione w całej Karyntii. A wędrowcy naturalnie ponoszą pewien stopień osobistej odpowiedzialności. 

Krowy wyczulone z powodu wilków

Stada często bywają niespokojne i jest ku temu powód. „Ze względu na zwiększoną liczbę wilków w ostatnich latach, stada są w naturalny sposób odpowiednio uwrażliwione. Zwykle istnieje więc powód, dla którego zwierzęta reagują nerwowo”. Dlatego Izba Rolnicza po raz kolejny wydała następujące wskazówki: „Jeśli zwierzęta się zbliżą, należy zachować spokój, nie odwracać się do nich plecami i powoli opuścić pastwisko. Należy jednak natychmiast uwolnić psa, jeśli zbliża się krowa”.

Źródło: orf

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.