Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Meldunek w Austrii

Coraz częściej wyjeżdżamy za pracą do Austrii, bo to bogaty rynek, otwarty dla każdego. W tym też na ludzi młodych, bo Austria proponuje bardzo dobre warunki dla rozwoju studentów i coraz częściej kusi bezpłatną nauką! Przed wyjazdem powinniśmy jednak zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi obowiązującymi w tym kraju,

Przykładowo – zameldowanie czy wymeldowanie. Brak m.in. meldunku w Austrii wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi oraz jak ich unikać, informujemy w dzisiejszym materiale.

Jak zdobyć zaświadczenie o zameldowaniu

Zaczynając pracę na terenie Austrii, bez najmniejszych wątpliwości warto się tam zameldować, gdyż konieczność meldunku wynika z obowiązującego w tym kraju prawa, a nasz meldunek jest koniecznością w następujących przypadkach: jeżeli zatrzymujemy się w Austrii na dłuższy okres czasu w celach zarobkowych, turystycznych czy też innych; w przypadku zmiany adresu na terenie Austrii (gdy zmieniamy nasz stały pobyt); gdy zmieniamy nasze miejsce pobytu w Austrii tylko czasowo. Mamy trzy dni od chwili naszego przyjazdu na teren Austrii na zameldowanie siebie czy też członków rodziny. Czas na meldunek możemy mieć wydłużony maksymalnie do trzech miesięcy. Jednak w przypadku, gdy meldujemy się w Austrii na stałe, urząd może wymagać od nas okazania dokumentu świadczącego o wymeldowaniu bądź przemeldowaniu z wcześniejszego adresu naszego pobytu. W przypadku meldowania nowo narodzonego dziecka wystarczy okazać akt urodzenia i wypełnić formularz meldunkowy, gdyż ta procedura jest konieczna i niezależna od nas.

Gdzie możemy się zameldować

Miejscem, gdzie możemy się zgłosić w celu zameldowania na stałe bądź zgłosić swój pobyt czasowy, jest najbliższy urząd miasta, gminy (Gemeindeamt) czy też magistrat znajdujący się najbliżej naszego obecnego miejsca pobytu. Jeżeli jesteśmy w Wiedniu, powinniśmy się udać do urzędu pełniącego nadzór nad dzielnicą (Bezirk), w której się znajdujemy (Magistratische Bezirksamt).

Czy musimy osobiście stawić się w urzędzie?

W tym przypadku mamy dowolność. Jeżeli nie jest możliwe osobiste stawienie się w urzędzie, możemy wysłać zgłoszenie pocztą bądź poprosić o to osoby upoważnione (np. naszego najemcę mieszkania), ale… Musimy pamiętać o tym, że formularz przez nas wysyłany musi zostać wypełniony czytelnie i zgodnie z prawdą. Warto zwrócić uwagę na następujące rubryki: deklaracja wyznaniowa (Religionsbekenntnis) – ten punkt może zostać przez nas pominięty i nie wypełniony; Numer ZMR – to dwunastocyfrowy numer, którym możemy się identyfikować w urzędach, jeżeli takowy został nam przyznany, możemy się nim posłużyć i wpisać go w tej rubryce. W formularzu nie możemy zapomnieć o podpisie, bez którego dokument ten nie ma mocy prawnej. Gdy dane osoby melduje zarządca np. kamienicy, dla każdego meldującego się pod danym adresem musi być wypełniony odrębny formularz. Meldunek poprzez wysłanie formularza mailem bądź faksem jest prawnie niemożliwe, a zatem dokumenty w ten sposób wpływające do urzędu są nieważne!
UWAGA! Jeżeli nie dopełnimy obowiązku meldunkowego (nie zameldujemy się lub nie wymeldujemy), możemy zapłacić karę w wysokości 726 €; jeżeli ta sytuacja się powtórzy, kara zwiększa się do 2180 €. Warto więc dopilnować tych spraw, bo leży to w naszym interesie. Tym bardziej że urząd nie pobiera żadnej opłaty związanej z zameldowaniem.

Przemeldowanie – konieczne czy nie?

Przemeldowanie występuje tylko w następujących przypadkach: gdy adres stałego pobytu pragniemy zmienić na czasowy bądź gdy czasowy chcemy zamienić na stały. Jeżeli chcemy przeprowadzić się pod nowy adres i planujemy zostać tam na stałe, potrzebne jest wymeldowanie i ponowne zameldowanie się w nowym miejscu. Tutaj mamy aż miesiąc na to, by uregulować to prawnie i zgłosić się do urzędu meldunkowego. Zasady podczas przemeldowania są identyczne jak proceder meldunkowy. Wypełniamy formularz, ponownie uzupełniając go o zmienione dane. Na podstawie tego od razu otrzymujemy dokument świadczący o naszym zameldowaniu, tak zwany Bestätigung der Meldung.

Wymeldowanie

Jeżeli wyprowadzamy się z mieszkania, w którym mieszkaliśmy podczas naszego pobytu w Austrii, musimy się niezwłocznie z niego wymeldować. Jest to nasz obowiązek , którego niedopełnienie może skończyć się karą. Wysokość tej kary równa się wysokości kary, jaka obowiązuje za zaniechanie zameldowania. Najlepiej w dniu, w którym opuszczamy mieszkanie, zgłosić się do urzędu, w którym się meldowaliśmy na początku i wymeldować się, gdyż mamy tylko trzy dni na wymeldowanie. Jeżeli nasz wyjazd jest pilny, możemy się wymeldować, wysyłając list do urzędu wraz z wypełnionym drukiem meldunkowym. W takim przypadku wymeldowanie zostanie nam przesłane przez urząd korespondencyjnie na adres przez nas podany (zazwyczaj podaje się adres polski). Jeżeli wyjeżdżając, będziemy potrzebowali dane o wszystkich meldunkach, zostanie nam to wydane tylko w momencie, gdy przedstawimy powód, dla którego potrzebne są te dokumenty. Warto wspomnieć, że formularz do zameldowania, przemeldowania czy też wymeldowania jest identyczny, musimy tylko zaznaczyć, czy chodzi nam o AN-meldung (zameldowanie), UM-meldung (przemeldowanie) czy AB-meldung (wymeldowanie) i podać dane aktualne w danej sytuacji.

Zaświadczenie o zameldowaniu

Zaświadczenie o zameldowaniu może nam być potrzebne w wielu sytuacjach, np. podczas załatwiania sobie świadczeń rodzinnych na terenie Austrii, tak więc warto wiedzieć, jak szybko i sprawnie uzyskać to zaświadczenie. Zaświadczenie to jednak jest płatne, tak więc jeżeli udamy się do urzędu, zapłacimy 14,30 € opłaty skarbowej. Gdy będziemy chcieli sam meldunek, zapłacimy jedynie 3 €. Warto więc wcześniej się dowiedzieć, jaki dokument jest nam potrzebny, by niepotrzebnie nie przepłacić.
Pamiętajmy o konieczności zameldowania, by nie stracić na wyjeździe do tego kraju i nie zaczynać zbędnego konfliktu z prawem.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.