Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe progi podatkowe w Austrii. Od tej kwoty trzeba zapłacić podatek

ksiażki o podatkach, długopis, kalkulator

Od 1 stycznia nie tylko granice dochodów, jeśli chodzi o ich próg podatkowy, ulegną znacznemu przesunięciu, ale część mieszkańców Austrii otrzyma nawet obniżkę podatku.

Ostatnie lata doprowadziły w Austrii do pełzającego wzrostu podatków: wynagrodzenia wzrosły, podczas gdy przedziały i progi podatkowe pozostawały takie same. Miałoby to katastrofalne konsekwencje w świetle niewiarygodnie wysokiej stopy inflacji. Dlatego też rząd praktycznie zlikwidował tę „zimną progresję”, uchwalając odpowiednią ustawę, która wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.

W rezultacie granice poszczególnych przedziałów podatkowych będą co roku przesuwane o dwie trzecie odpowiedniej wartości inflacji, aby dostosować je do realnych płac. Pozostała jedna trzecia przeznaczona będzie na działania antyinflacyjne. 

Obniżenie stawki podatkowej dla jednej grupy

Wdrożono również koncepcję społeczną, w której przedziały płac i podatku dochodowego będą podnoszone w różnym stopniu. Stary próg dochodowy w wysokości 11.000 euro, powyżej którego należy zapłacić podatek, należy do przeszłości. Na przełomie roku wzrośnie on do 12.816 euro. Oznacza to, że osoby, których dochód brutto wyniesie nieco poniżej 13.000 euro nie będą musiały zapłacić podatku w Austrii. 

Dochody osób samozatrudnionych w 2024 roku będą również zwolnione z podatku do kwoty 12.816 euro. Dobre wiadomości płyną też dla osób, które  zarabiają od 34.513 do 66.612 euro rocznie: Ich stawka podatkowa (niem. Grundsteuersatz) spadnie z 41 do 40%.

Aby praca była jeszcze bardziej opłacalna, kwoty podlegające odliczeniu – w tym podatek ujemny (niem. Negativsteuer) – zostaną zwiększone o 9,9%. Ponadto liczba uprzywilejowanych podatkowo godzin nadliczbowych zostanie tymczasowo zwiększona z 10 do 18. Inne środki obejmują zwiększenie ulgi dochodowej (niem. Gewinnfreibetrag) i dodatkowej ulgi na dziecko (niem. Kinderfreibetrag) oraz rozszerzenie przepisów podatkowych dotyczących biura domowego (tzw. home office).

Obniżka składki na ubezpieczenie

Składka na ubezpieczenie od bezrobocia została również zmniejszona o 0,1 punktu procentowego. Zatwierdzono także znacznie więcej dotacji na przejście na przyjazne dla klimatu systemy grzewcze i inne środki ochrony klimatu.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.