Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Spadek z Austrii

Strata bliskiej osoby to zawsze smutek i przygnębienie. Ból towarzyszący odejściu krewnego nie może być porównywalny z żadnym innym uczuciem, nawet spadek otrzymany po osobie zmarłej nie zrekompensuje nam tego uczucia. Dlatego rząd Austrii, podchodząc do tej sprawy tak jak należy, po ludzku, 1 sierpnia 2008 r. zniósł podatek od spadku! Przypominamy, że Austria jako jeden z niewielu krajów ma podpisaną z Polską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania spadków.

Trzeba jednak wiedzieć, że w momencie przejęcia majątku nieruchomego w spadku majątek ten podlega opodatkowaniu podatkiem od przeniesienia własności nieruchomości tzw. – Grunderwerbssteuer.

Postępowanie spadkowe

Po otrzymaniu powiadomienia o śmierci automatycznie na drodze sądowej (Verlassenschaftsverfahren) prowadzone jest postępowanie spadkowe. Według prawa austriackiego za postępowanie spadkowe odpowiada właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego sąd rejonowy (tzw. Bezirksgericht). Postępowanie w imieniu sądu prowadzi notariusz, który pełni tu rolę komisarza sądowego. Kończy się ono nakazem sądowym, który skutkuje przekazaniem spadku spadkobiercom. Spadkobierca wraz z przekazanym majątkiem przejmuje odpowiedzialność za długi zmarłego. Co ważne, również współspadkobiercy są współodpowiedzialni za długi przejęte wraz ze spadkiem. Akceptując spadek na podstawie spisu inwentarza, możemy jednak ograniczyć swoją odpowiedzialność.

Sporządzenie testamentu według prawa austriackiego Sprawę przekazania spadku ułatwi i przyspieszy pozostawienie testamentu. Aby jednak miał on podłoże prawne, musi być sporządzony według określonych reguł.

W zależności od formy testamenty możemy podzielić na następujące rodzaje:

  • testament autentyczny, sporządzony przez notariusza ewentualnie sąd
  • testament pisemny, który może być sporządzony w formie maszynopisu w obecności trzech świadków
  • testament holograficzny, sporządzony odręcznie i podpisany przez testatora.

Testamenty można zdeponować w kancelarii notarialnej adwokackiej lub w sądzie. Można je zarejestrować również w prowadzonym przez Austriacką Radę Notarialną centralnym rejestrze testamentów, tzw. Zentrales Testamentsregister.

Kto ma prawo do spadku gdy nie ma testamentu?

Jeżeli osoba zmarła nie spisała przed śmiercią testamentu, w zależności od sytuacji obowiązują następujące zasady:

  • Jeżeli osoba zmarła żyła w związku małżeńskim i doczekała się potomstwa, wówczas jedna trzecia majątku będzie przypadała współmałżonkowi, do pozostałej części majątku w równych częściach będą miały prawo dzieci.
  • Jeżeli osoba zmarła żyła w związku małżeńskim, w przypadku braku dzieci, rodziców, rodzeństwa i dziadków jedynym spadkobiercą jest współmałżonek.
  • Jeżeli osoba zmarła nie żyła w związku małżeńskim, ale doczekała się potomstwa, wówczas spadek w równych częściach dziedziczą dzieci.
  • Jeżeli osoba zmarła nie żyła w związku małżeńskim i nie doczekała się potomstwa, wówczas do spadku w równych częściach mają prawo rodzice osoby zmarłej. W przypadku gdy rodzice nie żyją, majątek zostaje rozdzielony między rodzeństwo zmarłego.

Czy prawo do dziedziczenia będzie dotyczyło osób żyjących w związku nieformalnym?

W przypadku osób żyjących w nie zarejestrowanym związku partner lub partnerka może stać się spadkobiercą jedynie na podstawie testamentu. Jednak jest od tej reguły wyjątek. W sytuacji gdy osoba zmarła i partnerka posiadali zakupione wspólnie mieszkanie, udziały zmarłego stają się własnością partnerki/partnera. Co ciekawe, z dniem 1 stycznia 2010 roku weszło w życie prawo spadkowe dotyczące zarejestrowanych związków partnerów tej samej płci. Osoby odmiennej orientacji seksualnej w momencie śmierci partnera, jeśli formalnie zarejestrowały swój związek, będą miały prawo do spadku takie samo jak współmałżonkowie.

Jakie są kompetencje władz austriackich z zakresie spadku?

Władze Austrii posiadają kompetencje zarówno w zakresie majątku znajdującego się na terytorium Austrii będącego własnością obywateli tego kraju, jak i będącego własnością obcokrajowców. W przypadku majątku ruchomego możemy mówić o kompetencjach Austrii w zakresie tegoż majątku, nawet jeżeli właściciel ruchomości nie był obywatelem Austrii, ale majątek w momencie jego śmierci znajdował się na terenie Austrii. Jednak gdy wystąpią o to spadkobiercy, władze Austrii będą posiadały kompetencje w zakresie majątku ruchomego, który znajduje się w innych krajach, jeżeli ten majątek jest własnością obywatela Austrii, którego miejsce stałego pobytu w momencie jego śmierci znajdowało się w Austrii. Majątek nieruchomy zlokalizowany poza obszarem Austrii nie podlega kompetencjom władz austriackich.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.