Praktyki wakacyjne można traktować na dwa różne sposoby. Dla jednych to absolutna konieczność – uczelnia tego wymaga, rodzice naciskają, konto świeci pustkami, a przecież chciałoby się trochę poszaleć… Dla innych to cenny pierwszy krok na drodze zawodowej i ważny punkt w CV. To naprawdę dobra możliwość, którą warto wykorzystać.
Podczas praktyk poznajesz struktury zakładowe, uczysz się obejścia z szefostwem, kolegami oraz masz okazję przejąć odpowiedzialność za swoją pracę. Poczujesz, jak to jest pracować i dostać za to referencję. Nim jednak do tego dojdzie, trzeba spełnić kilka warunków.
Jako praktykant możesz pozostawić dobre wrażenie. Jak tego dokonać? Bądź odważny – wysuwaj propozycje, przejmuj inicjatywę, nie unoś się ambicją, wykazuj się zaangażowaniem i nie bój się ciężkiej pracy. A przede wszystkim – nie odmawiaj tylko dlatego, że nie czujesz się na siłach, by wykonać jakieś zadanie lub obawiasz się, że się zbłaźnisz. Jesteś praktykantem – możesz popełniać błędy i to na nich masz się uczyć. Zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Traktuj wszystko jako możliwość, a nie karę lub próbę ośmieszenia. To kardynalny błąd wielu praktykantów – „odsiedzenie“ praktyk.
Poniżesz znajdziesz pięć złotych reguł, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie.
1. Bądź uprzejmy
Fachowe umiejętności nie są najważniejsze podczas Twoich praktyk. Błyszczeń powinny tzw. „soft skills” – czyli m.in. dobre maniery i uprzejmość wobec innych. Taktowność i grzeczność mogą zatuszować niejedno potknięcie podczas wykonywania obowiązków.
2. Przejmuj inicjatywę!
Młodzi ludzie z osobowością są w cenie. Nie czekaj na wskazówki i wykaż się zainteresowaniem. Angażuj się w projekty – pasywność nie jest mile widziana i kojarzy się z lenistwem. Wielu pracodawców ceni sobie ciekawe pomysły, świeże podejście do sprawy i propozycje rozwiązania różnych problemów. Oferując pomoc, na pewno wiele zyskasz.
3. Wykaż się zainteresowaniem
Poczucie odpowiedzialności, ciekawość, gotowość do nauki, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność, to najbardziej cenione umiejętności, jakimi powinien wykazać się praktykant. O szczególnej motywacji świadczą odpowiedzialna praca, elastyczność, gotowość do pracy i aktywność. Bądź cały czas obecny na swoich praktykach – nie tylko ciałem, ale też duchem. Pokaż, że jesteś zaangażowany w to, co robisz. Nie chodzi o to, byś godził się na wszystkie nadgodziny, ale czekanie na wybicie godziny 16:00 z ręką na klamce na pewno nie będzie mile widziane.
4. Dopasuj się do reguł
Sumienność i punktualność to oczywistość, a nie dodatkowe zalety. Będąc na praktykach warto podpatrzeć, jakie reguły panują w danym przedsiębiorstwie i się do nich dostosować. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie hierarchii i ostrożność z mówieniem „na ty”. Lepiej poczekaj, aż ktoś inny Ci to zaproponuje. Jako praktykant musisz zdać sobie sprawę ze swojej pozycji w grupie.
5. Ubieraj się odpowiednio
Bynajmniej nie chodzi o nie wiadomo jaki strój biznesowy, ale o zadbane ubranie, delikatny makijaż i umiar w pokazywaniu ciała. Nawet pracując w swobodnym miejscu pracy, lepiej miej się na baczności i zachowaj zdrowy rozsądek.