Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Jak zabłysnąć na praktykach?

Rozpoczął się sezon na praktyki wakacyjne, czyli pierwszą możliwość na wczucie się w życie zawodowe. To nie tylko szansa na zarobienie pierwszych pieniędzy, ale przede wszystkim okazja do pozostawienia dobrego wrażenia. Radzimy, jak tego dokonać.

Praktyki wakacyjne można traktować na dwa różne sposoby. Dla jednych to absolutna konieczność – uczelnia tego wymaga, rodzice naciskają, konto świeci pustkami, a przecież chciałoby się trochę poszaleć… Dla innych to cenny pierwszy krok na drodze zawodowej i ważny punkt w CV. To naprawdę dobra możliwość, którą warto wykorzystać.

Podczas praktyk poznajesz struktury zakładowe, uczysz się obejścia z szefostwem, kolegami oraz masz okazję przejąć odpowiedzialność za swoją pracę. Poczujesz, jak to jest pracować i dostać za to referencję. Nim jednak do tego dojdzie, trzeba spełnić kilka warunków.

Jako praktykant możesz pozostawić dobre wrażenie. Jak tego dokonać? Bądź odważny – wysuwaj propozycje, przejmuj inicjatywę, nie unoś się ambicją, wykazuj się zaangażowaniem i nie bój się ciężkiej pracy. A przede wszystkim – nie odmawiaj tylko dlatego, że nie czujesz się na siłach,  by wykonać jakieś zadanie lub obawiasz się, że się zbłaźnisz. Jesteś praktykantem – możesz popełniać błędy i to na nich masz się uczyć. Zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Traktuj wszystko jako możliwość, a nie karę lub próbę ośmieszenia. To kardynalny błąd wielu praktykantów – „odsiedzenie“ praktyk.

Poniżesz znajdziesz pięć złotych reguł, które pomogą Ci zrobić dobre wrażenie.

1. Bądź uprzejmy

Fachowe umiejętności nie są najważniejsze podczas Twoich praktyk. Błyszczeń powinny tzw. „soft skills” – czyli m.in. dobre maniery i uprzejmość wobec innych. Taktowność i grzeczność mogą zatuszować niejedno potknięcie podczas wykonywania obowiązków.

2. Przejmuj inicjatywę!

Młodzi ludzie z osobowością są w cenie. Nie czekaj na wskazówki i wykaż się zainteresowaniem. Angażuj się w projekty – pasywność nie jest mile widziana i kojarzy się z lenistwem. Wielu pracodawców ceni sobie ciekawe pomysły, świeże podejście do sprawy i propozycje rozwiązania różnych problemów. Oferując pomoc, na pewno wiele zyskasz.

3. Wykaż się zainteresowaniem

Poczucie odpowiedzialności, ciekawość, gotowość do nauki, umiejętność pracy w zespole i komunikatywność, to najbardziej cenione umiejętności, jakimi powinien wykazać się praktykant. O szczególnej motywacji świadczą odpowiedzialna praca, elastyczność, gotowość do pracy i aktywność. Bądź cały czas obecny na swoich praktykach – nie tylko ciałem, ale też duchem. Pokaż, że jesteś zaangażowany w to, co robisz. Nie chodzi o to, byś godził się na wszystkie nadgodziny, ale czekanie na wybicie godziny 16:00 z ręką na klamce na pewno nie będzie mile widziane.

4. Dopasuj się do reguł

Sumienność i punktualność to oczywistość, a nie dodatkowe zalety. Będąc na praktykach warto podpatrzeć, jakie reguły panują w danym przedsiębiorstwie i się do nich dostosować. Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie hierarchii i ostrożność z mówieniem „na ty”. Lepiej poczekaj, aż ktoś inny Ci to zaproponuje. Jako praktykant musisz zdać sobie sprawę ze swojej pozycji w grupie.

5. Ubieraj się odpowiednio

Bynajmniej nie chodzi o nie wiadomo jaki strój biznesowy, ale o zadbane ubranie, delikatny makijaż i umiar w pokazywaniu ciała. Nawet pracując w swobodnym miejscu pracy, lepiej miej się na baczności i zachowaj zdrowy rozsądek. 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!