Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Praca zdalna

Kto ponosi koszty w przypadku pracy na home office w Austrii?

Home Office Austria, koszty pracy Home Office, kto ponosi koszty Home Office w Austrii
Zdjęcie: freepik
W niektórych zawodach można częściowo pracować z domu. Pandemia koronawirusa znacznie zwiększyła podaż pracy w zaciszu domowym, jednak rodzi ona jednak ważne pytanie dla pracowników: kto musi pokryć koszty związane z home office w Austrii? Co mówi austriackie prawo pracy?

Home office w Austrii, a koszty

Zasadniczo pracując z domu powstają dwa rodzaje kosztów: Anschaffungskosten, czyli koszty nabycia i Fixkosten, czyli koszty stałe. Aby pracować w domu potrzeba odpowiedniego sprzętu. Urządzenia są zazwyczaj dostarczane przez pracodawcę. Ważne są również biurko, krzesło, lampa i inne elementy wyposażenia. To wszystko prawo zalicza do jednorazowych kosztów, które można ponieść w trakcie pracy w biurze domowym.

Jeśli stosunek pracy zakłada regularną pracę z domu może się to wiązać z dodatkowymi kosztami. Pracownik zużywa na przykład więcej energii, podobnie jest z kosztami ogrzewania. Zdarza się, że do pracy w biurze domowym potrzebne jest lepsze łącze internetowe, co również pociąga za sobą koszty.

Które koszty ponosi pracodawca?

Niezależnie od tego, czy chodzi o wyposażenie, czy o prąd: pracownik nie musi samemu pokrywać wszystkich kosztów związanych z pracą w biurze domowym. Część z nich musi pokryć pracodawca.

W przypadku jednorazowych kosztów home office w Austrii istnieją regulacje, za które pracodawca jest odpowiedzialny. Na przykład zgodnie z ustawą o dostosowaniu prawa umów o pracę (AVRAG – Arbeitsvertragsrechts-Anpassungsgesetz) musi on udostępnić wszystkie cyfrowe środki pracy. Obejmuje to oprócz laptopa myszkę i klawiaturę, ponieważ obie są potrzebne do pracy zdalnej. Drukarki, słuchawki, monitory też podlegają tym przepisom. Jeśli pracodawca nie dostarczy tych narzędzi pracy, pracownik może otrzymać zwrot kosztów.

W przypadku pozostałych pomieszczeń w domu zasada ta nie ma zastosowania. Na przykład ustawa o ochronie pracowników stanowi, że pracodawca nie musi zapewniać odpowiedniego biurka, powierzchni roboczej i miejsc siedzących poza pomieszczeniami biurowymi. Oznacza to, że w większości przypadków te koszty musi ponieść pracownik.

Ryczałt za pracę z domu w Austrii

Na pokrycie bieżących kosztów pracodawca może wypłacić ryczałtowy, wolny od podatku dodatek za home office. Można otrzymać do 3 euro dziennie przez maksymalnie 100 dni w roku, bez konieczności płacenia podatków przez pracownika i pracodawcę: Tak zwana Homeoffice-Pauschale w 2024 roku wynosi maksymalnie 300 euro.

Warunkiem wstępnym jest również to, że w dniach przeznaczonych na pracę zdalną  naprawdę pracownik pracuje z domu przez cały dzień. Ryczałt za pracę z domu w Austrii nie jest jednak obowiązkowy. W tej sytuacji pracownik powinien zapytać o to swojego pracodawcę, jeśli do tej pory go nie otrzymywał.

Tak można zaoszczędzić na home office

Oczywiście można w prosty sposób zaoszczędzić na pracy z domu, bo na przykład w przypadku pracy zdalnej nie ponosimy kosztów transportu do pracy np. benzyny. Także przerwa w pracy może pozwolić na oszczędzanie, bo jedzenie pracownik przygotowuje u siebie w kuchni, a nie kupuje gotowego obiadu. Może nawet będzie potrzebnych mniej ubrań roboczych, które również kosztują.

Istnieją także możliwości odliczenia home office od podatku w Austrii. Na przykład pracownik może się ubiegać o ergonomiczne meble biurowe za maksymalnie 300 euro rocznie, jeśli pracuje w domu przez ponad 26 dni w roku. Moe także uzyskać ryczałt za pośrednictwem Arbeitnehmerveranlagung, jeśli pracodawca nie zapłaci go lub zapłaci tylko częściowo.

Na przykład, jeśli otrzyma od pracodawcy ryczałt w wysokości 100 euro, można podać pozostałe 200 euro jako Differenzwerbungskosten w zeznaniu podatkowym. W ten sposób otrzyma zwrot części kosztów poniesionych w związku z pracą home office.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Niektóre jarmarki bożonarodzeniowe w Wiedniu startują już 7 listopada. Prawie żadne inne miasto w Unii Europejskiej nie ma tylu jarmarków

Świadczenie rodzinne Familienbeihilfe jest wypłacane w Austrii co miesiąc wszystkim rodzicom, których dzieci mają do niego prawo.

Pracując na terenie Austrii, często nie mamy pojęcia, jakie prawa pracy nas obowiązują. Często boimy się, że stracimy pracę,

Zwickeltag, czy inaczej Fenstertag albo Brückentag to inaczej dzień pracy między dwoma dniami wolnymi. Innymi słowy, to takie okienka, dzięki
Zobacz jeszcze to!