Za mało miejsca w mieszkaniu, aby pomieścić wiele rzeczy, za mało pieniędzy, aby kupić samemu coś akurat potrzebnego, z czego tak naprawdę skorzysta się tylko raz. W Wiedniu jest kilka nowych i starych miejsc, w których można (prawie zawsze za darmo) pożyczyć proste, użyteczne rzeczy i sprzęty. Oto przegląd lokalizacji, w których można wypożyczyć gry, książki, a nawet… meble.
Szafka z grami
Stowarzyszenie WienXtra zapewniło 40 gier jako pomoc startowa w uruchomieniu pierwszej otwartej biblioteczki z grami (niem. Spieleschrank) w Wiedniu. Następnie szafka ma zacząć funkcjonować samodzielnie, na podobnych zasadach jak działają budki bookcrossingowe.
Miłośnicy gier mogą bezpłatnie zabierać gry planszowe i towarzyskie i zatrzymać je na tak długo, jak chcą. Jednocześnie mogą też umieszczać w szafie własne gry, w które już grali i które są kompletne. Założenie jest takie, by dostępne gry stale się zmieniały.
Jest to korzystne nie tylko ze względów finansowych, ale także pod względem zrównoważonego rozwoju, mówi Vucko Schüchner, dyrektor zarządzający WienXtra. „Jestem przekonany, że szafa zadziała i nie stanie się koszem na śmieci.” Jeśli projekt wypali, możliwe, że powstaną kolejne takie miejsca.
Fotel na ulicy
Zuko to bezpłatna usługa wynajmu drobnych mebli miejskich – tzw. „ławki parkowej 2.0”, jak mówi jej założyciel Erik Czejka. Według niego należy zachęcać użytkowników do aktywnego wykorzystania przestrzeni miejskiej dla siebie. Wypożyczalnia ma działać jak publiczny paczkomat, wypełniony dwunastoma składanymi krzesłami, którymi zweryfikowane osoby mogą swobodnie dysponować. Proces wypożyczania i zwrotu odbywa się za pośrednictwem specjalnie opracowanej aplikacji Zuko.
Budki Bookcrossingowe
Najstarsza otwarta budka z książkami w Wiedniu ma już 13 lat. Gdy w 2010 roku Frank Gassner postawił ją na rogu Zieglergasse i Westbahnstraße, zakładał, że „projekt jest skazany na niepowodzenie”. Jednak od tego czasu w całym Wiedniu powstało podobnych budek prawie 50. Zasada jest tak prosta, że aż genialna: każdy bierze i daje to, co chce. Bez żadnych kosztów i presji czasu.
Rowery towarowe
Jeśli chce się coś przewieźć, można skorzystać z jednego z licznych rowerów towarowych, które można wypożyczyć w niemal każdej dzielnicy. Wszystkie lokalizacje oraz formularz rezerwacji dostępne są na stronie www.graetzlrad.wien
Leila
Przedmioty, które można wypożyczyć z „Leila – Leihandel” nie są darmowe, ale bardzo tanie. Stowarzyszenie istnieje od 2013 roku, a sklep przy Grundsteingasse 20 niedaleko Brunnenmarkt od 2018 roku.
W „bibliotece rzeczy” można wypożyczyć niemal wszystko: od wiertarki przez hamak po kostium dla mopsa. W zależności od przedmiotu opłata za wynajem wynosi od jednego do dziesięciu euro za dzień. Idea, która się za tym kryje, to ochrona środowiska, oszczędność pieniędzy i miejsca.
Gry plenerowe
Huśtawka, gigantyczne piłki balonowe lub akcesoria do gry w rzucanie pierścieniami: jeśli potrzeba materiałów do gry, które można wykorzystać do zabawy na zewnątrz, znajdzie się je w Agenda Wieden (agendawieden.at) lub w dziale wsparcia Floridsdorf (gbstern.at).