Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Wędrówki w Semmering

Gmina uzdrowiskowa Semmering od lat cieszy się powodzeniem turystów. Kiedy w XIX wieku zamożni turyści zaczęli coraz częściej przybywać do tego malowniczego regionu, postanowiono wybudować połączenie kolejowe, które dzisiaj znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Gdzie wędrować po tym malowniczym regionie? Oto nasze propozycje:

1. Spacer po górze Hirschenkogel

Czas: 3 godziny

Długość trasy: 7 km

Różnica poziomów: 350 m

Stopień trudności: łatwy

Start: Parking przy stacji kolejki gondolowej.

Na wysokości 1 340 m roztacza się wspaniały krajobraz. Aby móc się nim w pełni cieszyć warto udać się w stronę punktów widokowych „Dr. Erwin Pröll Milleniumswarte" lub tarasu widokowego jednej z górskich restauracji. Trasę można bez problemu pokonać z wózkiem dziecięcym.

2. Panorama Rax i Schneeberg

Czas: 30 min

Długość trasy: 2 km

Różnica poziomów: 130 m

Stopień trudności: łatwy

Wsiądź do kolejki gondolowej Zauberberg Semmering. Później podążaj wzdłuż zachodniego zbocza przez las aż dotrzesz do punktu widokowego Arcyksięcia Jana Habsburga (Erzherzog Johann Blick). W drodze powrotnej warto skorzystać z „Dr. Erwin Pröll Milleniumswarte". To świetna możliwość na podziwianie panoramy na masywy Rax oraz Schneeberg.

3. Wędrówki w Semmering – szczyty Sonnwendstein-Hirschenkogel

Czas: 4 godziny

Długość trasy: 11 km

Różnica poziomów: 570 m

Stopień trudności: średni

Podążaj ulicą aż do hotelu sportowego Semmering. Od tego miejsca trzymaj się szlaku numer 4 w stronę Maria Schutz aż do rozwidlenia Sonnwendstein. Podążając za niebieskim oznaczeniem, wspinaj się po Sonnwendstein aż do Pollereshütte. Po chwili dotrzesz do Bergkicherl (1 523 m) – jednego z najpiękniejszych punktów widokowych regionu. Schodzić można przez Erzkogel-Gipfelkreuz (1 504), trzymając się drogi wytyczonej przez grzbiet góry aż do skrzyżowania Brandstatt pod Hirschenkogel, dalej podążając Forststrasse (lub wsiadając do kolejki gondolowej). W ten sposób dojdziesz do Enzianhütte.

4. Wędrówka przez las – Maria Schutz

Czas: 2,5 godzin

Długość trasy: 8 km

Stopień trudności: łatwy

Trzymaj się drogi w stronę hotelu Semmering, a później szlaku numer 4 w stronę Maria Schutz. Podążając za czerwono-biało-czerwonymi oznaczenia aż dojdziesz do słynnego punktu pielgrzymkowego u podnóża Sonnwendstein. Z powrotem kieruj się wzdłuż drogi lokalnej aż zobaczysz skręt w lewo do Greis. Tam musisz przekroczyć drogę, podążyć starą Semmeringsstrasse i na krótko przed przełęczą przejść na drugą stronę szosy. W ten sposób dotrzesz z powrotem do punktu wyjścia.

5. Trasa Kummerbauer-Stadl-Tour

Czas: 7 godzin

Długość trasy: 18 km

Różnica poziomów: 700 m

Stopień trudności: średnio-trudny

Wypad można rozpocząć jak w przypadku pierwszej trasy – kolejką gondolową Zau[:ber:]g, a później podążyć ścieżką przez las aż do skrzyżowania. Na tym etapie trzeba wybrać „Kammweg” (Sommerweg), czyli skręcić w prawo. Podążaj drogą po południowej stronie góry Erzkogel i ciesz się pięknymi widokami, kierując się w stronę zajazdu Kummerbauer. Po przemierzeniu łąki trafisz na kolejne rozwidlenie. Udaj się w lewo („Weinweg”). Drogą przez las dotrzesz do zajazdu Kummerbauerstadl.

Wracając możesz podążyć za czerwonymi oznaczeniami, by w ten sposób dotrzeć do punktu pielgrzymkowego Maria Schutz. Wybierając szlak numer 4 dotrzesz z powrotem do przełęczy.

6.  Trasa Gebirgsjäger-Steig

Czas: 4 godziny

Długość trasy: 12,5 km

Różnica poziomów: 770 m

Stopień trudności: średnio-trudny

Szlakiem numer 4 dotrzesz do Maria Schutz. Stamtąd można udać się stromym podejściem od straży pożarnej na górę.

Droga ta jest częścią trasy pamiątkowej Gebirgsjäger rozpoczynającej się od przełęczy Pfaffensattel przez górę Sonnwendstein, Maria Schutz, Bärensattel, Eselstein, Kreuzberg i Payerbach na przełęczy Saurüssel. Droga oznaczona jest szarotką na zielonym tle.

Wracając, można zejść trochę niżej i kierować się niebieskimi oznaczeniami w stronę pastwisk. Droga zaprowadzi Cię na szlak numer 4.

7. Spacer wokół stawu Zau[:ber:]g Beschneiungsteich opodal polany Eisteichwiese

Spacer rozpoczynamy z doliny. Kiedy przejdziesz przełęcz, znajdziesz piękne ujście stawu przy Happy Lift na łące Panhanswiese.

8. Nowość: Erzherzog Johann Steig (trasa Arcyksięcia Jana Habsburga)

Nowa trasa Arcyksięcia Jana Habsburga biegnie przez las, dzięki czemu wystawiamy się na słońce tylko raz – przekraczając ulicę Sonnwendsteinstraße. Warto również zaznaczyć, że szlak nie łączy się z trasami dla rowerzystów.

Aby dotrzeć na szlak należy rozpocząć swoją wędrówkę od stacji kolejki gondolowej Zauberberg, a później okrążyć niewielki staw i po dwudziestu minutach dotrzeć do Enzianhütte. Dalej droga prowadzi serpentynami przez las pomiędzy stokiem a zachodnim zboczem. Przetnij ulicę Sonnwendsteinstraße i po krótkiej wędrówce przejdź przez zachodnie zbocze, by dotrzeć do lasu rozpościerającego się pomiędzy zachodnim a południowym zboczem. Dalej wspinasz aż na wysokość szczytu, osiągając południowe zbocze. Następnie miniesz łąkę, docierając przez las do punktu widokowego Arcyksięcia Jana Habsburga. Znajdziesz tam dwie wmontowane w skały ławki, skąd możesz podziwiać widok na dolinę Mürztal.

Wkrótce potem dotrzesz do Milleniumswarte oraz Liechtensteinhaus – celów wspinaczki. 

Photo by Wolfgang Glock (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.