Zdjęcie: Wędrówki w Austrii; Österreich Werbung, Fotograf Peter Burgstaller
Regionowi naddunajskiemu warto się jednak przyjrzeć nie tylko jako miejscu spotkań różnych społeczności. Również władcy Europy z biegiem czasu zostawili tutaj po sobie rozliczne skarby kultury – od Marka Aureliusza przez Fryderyka Barbarossę aż po Habsburgów. Dzięki międzynarodowej współpracy organizacji turystycznych i przedsiębiorstw żeglugowych powstał „Szlak Cesarzy i Królów“, prowadzący ze średniowiecznego Regensburga do Budapesztu przez Pasawę i Wiedeń. Wycieczka tą trasą to fascynująca podróż śladami historii, prezentująca liczne skarby architektury i sztuki. Dziewicze nadrzeczne krajobrazy, malownicze brzegi Dunaju i okolice wyróżniające się niezwykłą urodą, że wspomnimy tutaj tylko zarazem dzikie i romantyczne terenyWachau, nieprzebrane bogactwo atrakcji turystycznych, zabytkowe i nowoczesne miasta, czynią z historycznej wycieczki niezapomnianą przygodę.
Różnorodna i innowacyjna oferta kulturalna naddunajskiego miasta Linz nie pozostawia wątpliwości, że połączenie różnych kultur, kierunków w sztuce i mediów może przynieść fascynujące efekty. Ars Electronica Center, Uniwersytet Sztuk Pięknych czy koncepcje wystawiennicze w muzeum Lentos to tylko niektóre atrakcje, które uczyniły z Linz obowiązkowy punkt programu kulturalnej podróży. Nawet w sztuce kulinarnej możemy odnaleźć ślady różnych epok i kultur. Broszura kulinarna „Linz kocht Donau“ („Linz gotuje Dunaj”) prezentuje potrawy z obszaru południowych Niemiec, z południa Czech, z austriackich regionów Mostviertel i Waldviertel oraz oryginalne dawne przepisy z Linzu.
Charakter miasta ukształtowała przede wszystkim muzyka, która powstała w Linzu, a potem podbiła świat – od niezapomnianych dzieł Antona Brucknera po muzykę elektroniczną, której kolebka bez wątpienia znajduje się w centrum kultury „Stadtwerkstatt” w Linzu. Co ciekawe, w wielu klasycznych dziełach, które zostały tutaj skomponowane, znajdują swe odzwierciedlenie kulturalne i polityczne dążenia, tęsknoty i deficyty danego okresu. Najnowszym wielkim wydarzeniem ze świata muzyki jest niedawne otwarcie Teatru Muzycznego w Linzu – obecnie najnowocześniejszej opery w Europie. Dla takiej instytu
cji jak ta, miasto nad rzeką, która od dawien dawna stanowi najważniejszą oś rozwoju sztuki i kultury w Europie Środkowej, jest przecież idealnym miejscem.