Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Nad pięknym barwnym Dunajem (Austria)

Dunaj – bohater wielu pieśni i popularny szlak komunikacyjny. Żadna inna rzeka w swej drodze do morza nie płynie przez tak wiele krajów. Od źródeł do ujścia Dunaj mierzy 2888 km, płynie z zachodu na wschód przez dziesięć państw i jako ważna arteria Europy łączy ze są najróżniejsze narody, religie i kultury w jedną harmonijną całość.

Zdjęcie: Wędrówki w Austrii; Österreich Werbung, Fotograf Peter Burgstaller

Dziesięć krajów (Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Serbia, Rumunia, Mołdawia, Bułgaria i Ukraina) leży nad brzegami Dunaju, którego różnorodne, czasem łagodne, a czasem wręcz niesamowite krajobrazy zaludniają postacie z rozlicznych legend. Obronne zamki, majestatyczne klasztory i piękne pałace są świadkami burzliwej historii.

Regionowi naddunajskiemu warto się jednak przyjrzeć nie tylko jako miejscu spotkań różnych społeczności. Również władcy Europy z biegiem czasu zostawili tutaj po sobie rozliczne skarby kultury – od Marka Aureliusza przez Fryderyka Barbarossę aż po Habsburgów. Dzięki międzynarodowej współpracy organizacji turystycznych i przedsiębiorstw żeglugowych powstał „Szlak Cesarzy i Królów“, prowadzący ze średniowiecznego Regensburga do Budapesztu przez Pasawę i Wiedeń. Wycieczka tą trasą to fascynująca podróż śladami historii, prezentująca liczne skarby architektury i sztuki. Dziewicze nadrzeczne krajobrazy, malownicze brzegi Dunaju i okolice wyróżniające się niezwykłą urodą, że wspomnimy tutaj tylko zarazem dzikie i romantyczne terenyWachau, nieprzebrane bogactwo atrakcji turystycznych, zabytkowe i nowoczesne miasta, czynią z historycznej wycieczki niezapomnianą przygodę.
 
Różnorodna i innowacyjna oferta kulturalna naddunajskiego miasta Linz nie pozostawia wątpliwości, że połączenie różnych kultur, kierunków w sztuce i mediów może przynieść fascynujące efekty. Ars Electronica Center, Uniwersytet Sztuk Pięknych czy koncepcje wystawiennicze w muzeum Lentos to tylko niektóre atrakcje, które uczyniły z Linz obowiązkowy punkt programu kulturalnej podróży. Nawet w sztuce kulinarnej możemy odnaleźć ślady różnych epok i kultur. Broszura kulinarna „Linz kocht Donau“ („Linz gotuje Dunaj”) prezentuje potrawy z obszaru południowych Niemiec, z południa Czech, z austriackich regionów Mostviertel i Waldviertel oraz oryginalne dawne przepisy z Linzu.
 
Charakter miasta ukształtowała przede wszystkim muzyka, która powstała w Linzu, a potem podbiła świat – od niezapomnianych dzieł Antona Brucknera po muzykę elektroniczną, której kolebka bez wątpienia znajduje się w centrum kultury „Stadtwerkstatt” w Linzu. Co ciekawe, w wielu klasycznych dziełach, które zostały tutaj skomponowane, znajdują swe odzwierciedlenie kulturalne i polityczne dążenia, tęsknoty i deficyty danego okresu. Najnowszym wielkim wydarzeniem ze świata muzyki jest niedawne otwarcie Teatru Muzycznego w Linzu – obecnie najnowocześniejszej opery w Europie. Dla takiej instytu

cji jak ta, miasto nad rzeką, która od dawien dawna stanowi najważniejszą oś rozwoju sztuki i kultury w Europie Środkowej, jest przecież idealnym miejscem.

Dowiedz się więcej o królewskim Dunaju: www.austria.info

 

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Każda rodzina ma prawo do zasiłku rodzinnego wypłacanego na każde z dzieci mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym

Praca w niewielkim wymiarze godzin rządzi się swoimi prawami. O czym należy pamiętać? Jakie prawa ma pracownik?

Osoby szukające nowej pracy, zasadniczo składają wraz z CV także świadectwo pracy wystawione przez poprzedniego pracodawcę. Jak je

Nowy rok przyniósł wiele zmian, które nieco zamieszają w życiu mieszkańców Austrii.

Zobacz jeszcze to!