Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nad pięknym barwnym Dunajem (Austria)

Dunaj – bohater wielu pieśni i popularny szlak komunikacyjny. Żadna inna rzeka w swej drodze do morza nie płynie przez tak wiele krajów. Od źródeł do ujścia Dunaj mierzy 2888 km, płynie z zachodu na wschód przez dziesięć państw i jako ważna arteria Europy łączy ze są najróżniejsze narody, religie i kultury w jedną harmonijną całość.

Zdjęcie: Wędrówki w Austrii; Österreich Werbung, Fotograf Peter Burgstaller

Dziesięć krajów (Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Serbia, Rumunia, Mołdawia, Bułgaria i Ukraina) leży nad brzegami Dunaju, którego różnorodne, czasem łagodne, a czasem wręcz niesamowite krajobrazy zaludniają postacie z rozlicznych legend. Obronne zamki, majestatyczne klasztory i piękne pałace są świadkami burzliwej historii.

Regionowi naddunajskiemu warto się jednak przyjrzeć nie tylko jako miejscu spotkań różnych społeczności. Również władcy Europy z biegiem czasu zostawili tutaj po sobie rozliczne skarby kultury – od Marka Aureliusza przez Fryderyka Barbarossę aż po Habsburgów. Dzięki międzynarodowej współpracy organizacji turystycznych i przedsiębiorstw żeglugowych powstał „Szlak Cesarzy i Królów“, prowadzący ze średniowiecznego Regensburga do Budapesztu przez Pasawę i Wiedeń. Wycieczka tą trasą to fascynująca podróż śladami historii, prezentująca liczne skarby architektury i sztuki. Dziewicze nadrzeczne krajobrazy, malownicze brzegi Dunaju i okolice wyróżniające się niezwykłą urodą, że wspomnimy tutaj tylko zarazem dzikie i romantyczne terenyWachau, nieprzebrane bogactwo atrakcji turystycznych, zabytkowe i nowoczesne miasta, czynią z historycznej wycieczki niezapomnianą przygodę.
 
Różnorodna i innowacyjna oferta kulturalna naddunajskiego miasta Linz nie pozostawia wątpliwości, że połączenie różnych kultur, kierunków w sztuce i mediów może przynieść fascynujące efekty. Ars Electronica Center, Uniwersytet Sztuk Pięknych czy koncepcje wystawiennicze w muzeum Lentos to tylko niektóre atrakcje, które uczyniły z Linz obowiązkowy punkt programu kulturalnej podróży. Nawet w sztuce kulinarnej możemy odnaleźć ślady różnych epok i kultur. Broszura kulinarna „Linz kocht Donau“ („Linz gotuje Dunaj”) prezentuje potrawy z obszaru południowych Niemiec, z południa Czech, z austriackich regionów Mostviertel i Waldviertel oraz oryginalne dawne przepisy z Linzu.
 
Charakter miasta ukształtowała przede wszystkim muzyka, która powstała w Linzu, a potem podbiła świat – od niezapomnianych dzieł Antona Brucknera po muzykę elektroniczną, której kolebka bez wątpienia znajduje się w centrum kultury „Stadtwerkstatt” w Linzu. Co ciekawe, w wielu klasycznych dziełach, które zostały tutaj skomponowane, znajdują swe odzwierciedlenie kulturalne i polityczne dążenia, tęsknoty i deficyty danego okresu. Najnowszym wielkim wydarzeniem ze świata muzyki jest niedawne otwarcie Teatru Muzycznego w Linzu – obecnie najnowocześniejszej opery w Europie. Dla takiej instytu

cji jak ta, miasto nad rzeką, która od dawien dawna stanowi najważniejszą oś rozwoju sztuki i kultury w Europie Środkowej, jest przecież idealnym miejscem.

Dowiedz się więcej o królewskim Dunaju: www.austria.info

 

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.