Marzeniem wielu osób, a szczególnie dzieci jest zwierzątko domowe. Jakie obowiązuje w tej kwestii prawo, jeśli mieszkam w wynajętym mieszkaniu? Czego wynajmujący może zabronić, a czego nie? Które zwierzęta domowe można mieć w mieszkaniu? Czy właściciel może zabronić trzymania zwierząt? Czy zapach mokrego psa może być powodem do wypowiedzenia umowy? Austriackie Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami wraz z Austriackim Związkiem Najemców udzielają odpowiedzi na takie pytania.
-
W umowie najmu jest napisane, że zwierzęta w mieszkaniu są zabronione. Czy muszę się tego trzymać?
Zasadniczo najemca ma prawo do posiadania zwierzęcia domowego. Sąd Najwyższy (OGH) klasyfikuje ogólne klauzule zakazu dotyczące posiadania zwierząt domowych, jako krzywdzące. Zatem są one nieskuteczne. To obowiązuje nawet w momencie, gdy umowa już została podpisana.
-
Umowa najmu wskazuje, których zwierząt nie można mieć (np. psa, kota, fretki). Czy muszę tego przestrzegać?
Częściowo właściciel może zabronić trzymania zwierząt wolno biegających np. psa, kota, czy fretki. Lecz nie może zabronić posiadania zwierząt domowych ogólnie. Jako najemca trzeba jednak dostosować się do zakazu trzymania poszczególnych zwierząt domowych.
-
Według umowy najmu w mieszkaniu nie mogę mieć małych zwierząt. Czy to jest legalne?
Małe zwierzęta to zwierzęta w klatkach, akwariach lub terrariach, które nie stwarzają zagrożenia, ani nie zakłócają spokoju w domu. Właściciel na ogół nie może zakazać ich trzymania. Dotyczy to m.in. chomików, kanarków, świnek morskich oraz rybek akwariowych. Jednak należy pamiętać, że również w przypadku małych zwierząt są wyjątki. Sąsiedzi i właściciele nie muszą tolerować nadmiernej uciążliwości ze strony zwierząt. Oznacza to, że jeśli papuga od czasu do czasu będzie głośniejsza, nie sprawia to problemu. Jeśli jednak będzie krzyczeć cały dzień, właściciel może zabronić trzymania takiego zwierzęcia.
-
Czy trzymanie egzotycznych, niebezpiecznych lub trujących zwierząt jest według prawa najmu dozwolone?
Na egzotyczne, niebezpieczne lub trujące zwierzęta właściciel może nie wyrazić zgody. Ponadto trzymanie egzotycznych zwierząt w wynajętym mieszkaniu jest często niedostosowane do wymagań gatunku. Nierzadko sąsiedzi i właściciel czują się zagrożeni, gdy takie zwierzęta są w domu. Również w tym przypadku właściciel może wypowiedzieć zakaz trzymania takiego zwierzęcia.
-
Według umowy mogę mieć zwierzęta domowe w mieszkaniu. Czy właściciel może pozwolenie cofnąć?
W pewnych okolicznościach właściciel może cofnąć pozwolenie na trzymanie zwierząt domowych. Muszą jednak istnieć ku temu poważne powody. Jeśli np. inni mieszkańcy skarżą się na ciągłe szczekanie psa lub sierść kota wywołuje ciężką astmę u sąsiada. Wtedy właściciel może zakazać trzymania zwierząt. Jeśli osoba wynajmująca mieszkanie nie dostosuje się do zakazu, może otrzymać wypowiedzenie umowy najmu.
-
W umowie nie ma żadnych regulacji dotyczących trzymania zwierząt w mieszkaniu. Pomimo tego właściciel chce, aby moje zwierzę zniknęło z mieszkania. Muszę tego przestrzegać?
Z racji, że kwestia odnośnie trzymania zwierząt domowych nie jest uregulowana umową najmu, zwierzęta takie jak pies, koty i małe zwierzęta są dozwolone. W przypadku jeśli zwierzę zakłóca jakość życia sąsiadów, zanieczyszcza lub uszkadza mieszkanie, właściciel może zakazać trzymania zwierzaka.
Na trzymanie niebezpiecznych, trujących i egzotycznych zwierzą właściciel może się nie zgodzić.
-
Właściciel chce zabronić trzymania zwierzaka, ponieważ sąsiedzi narzekają na hałasy. Czy mój pies musi opuścić mieszkanie?
Jeśli pies mocno wpływa na jakość życia sąsiadów, np. cały czas szczeka, lub uszkadza część mieszkalną, właściciel może wprowadzić zakaz trzymania zwierzęcia.
Jeśli pies szczeka w trakcie ciszy nocnej, podlega to zakłócaniu ciszy, przez co właściciel może złożyć wypowiedzenie umowy najmu. Także szczekanie w ciągu dnia, może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki.
-
Trzymam psa w mieszkaniu, pomimo tego, że jest to w umowie najmu zabronione. Teraz właściciel chce anulować umowę najmu. Czy może to zrobić?
W przypadku naruszenia umownie zawartego zakazu trzymania kota bądź psa, właściciel może zażądać pozbycia się zwierzęcia.
Trzymanie zwierzęcia w mieszkaniu nie jest jednak powodem do anulowania umowy najmu. Dopiero, jeśli inni mieszkańcy będą nękani przez zwierzę, wtedy właściciel może wyegzekwować rozwiązanie umowy.
-
Właściciel skarży się na brzydki zapach mojego psa, gdy jest mokry. Czy to może być powodem do wypowiedzenia umowy?
W deszczowe dni psy mogą mieć intensywniejszy zapach. Jednak nie jest do od razu powód, do anulowania umowy.
-
Właściciel żąda wyższego czynszu, ponieważ mam zwierzę domowe. Czy to jest dozwolone?
Właściciel pod żadnym pozorem nie może ponieść czynszu ze względu na trzymane zwierzę.
-
Planuję przeprowadzkę. Właściciel chce zatrzymać kaucję, ponieważ w mieszkaniu było zwierzę.
Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której właściciel chce zatrzymać kaucję z powodu zwierzęcia. Taki krok może podjąć tylko, jeśli jest w stanie udowodnić, że zwierzę przyczyniło się do powstania uszkodzeń w mieszkaniu (np. ślady moczu na panelach, ślady drapania).
-
Właściciel nalega, by pozbyć się psa, bo sąsiedzi narzekają na szczekanie. Jak długo mam czas na znalezienie nowego miejsca dla mojego zwierzęcia?
Nie ma ustalonego czasu, w którym trzeba znaleźć nowe lokum dla zwierzaka. Wszelkie terminy zawsze ustalane są indywidualnie.
-
Sąsiedzi twierdzą, że jakość ich życia jest osłabiona przez szczekanie mojego psa. Właściciel żąda, abym oddał zwierzę. Ponieważ do tej pory nie zastosowałem się do tego, umowa najmu została rozwiązana bez uprzedzenia. Czy jest to dozwolone? Do jakiego okresu wypowiedzenia musi się stosować wynajmujący?
Właściciel może anulować umowę najmu tylko drogą sądową i to tylko wtedy, gdy powołuje się na jeden z powodów wypowiedzenia podany w niemieckiej ustawie o prawie najmu i udowodni to w późniejszym postępowaniu sądowym.
Nie dotrzymując terminów wypowiedzenia umowy, wynajmujący może rozwiązać umowę tylko wtedy, gdy najemca nie będzie odpowiednio korzystał z przedmiotu najmu. Jeżeli lokator się nie wyprowadzi, wynajmujący może wnieść pozew o eksmisję do sądu – w tym przypadku musi udowodnić istnienie podstaw do wniesienia pozwu.
Inne powody do rozwiązania umowy:
– jakość życia sąsiadów jest znacznie obniżona (np. poprzez szczekanie psów),
– mieszkanie jest zabrudzone lub uszkodzone (np. porysowane drzwi, plamy z moczu na parkiecie),
– budynek mieszkalny jest zabrudzony lub uszkodzony przez zwierzę (np. mocz lub kał w klatce schodowej, wejściu, podwórku itp.),
– sąsiedzi czują się zagrożeni i/lub zostali już pogryzieni (np. psy z listy niebezpiecznych mogą zostać zakazane, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci),
– Niedostosowanie warunków mieszkalnych dla danego zwierzęcia.
Źródło: heute