Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Konfiskata samochodu za przekroczenie prędkości. Kierowcy strzeżcie się!

licznik samochodowy

Od marca 2024 roku skrajne przekroczenie prędkości w Austrii może skutkować konfiskatą i licytacją samochodu. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Od października 2023 roku kierowcom przekraczającym prędkość policja może już zatrzymać prawo jazdy na miejscu. Od marca 2024 roku oprócz dokumentów może być to nawet pojazd. Samochody mogą być konfiskowane, a następnie licytowane w przypadku ekstremalnego przekroczenia prędkości. Przewiduje to 34. poprawka do austriackiej ustawy o ruchu drogowym (StVO).

Konfiskata i licytacja samochodu w Austrii. Kiedy może do niej dojść?

Surowe kary dotyczą tylko ekstremalnych przekroczeń prędkości o ponad 60 km/h na obszarach miejskich lub o ponad 70 km/h poza obszarami miejskimi i są wymierzone w piratów drogowych.

Pierwszym krokiem (po zatrzymaniu delikwenta) jest konfiskata samochodu. Jeśli pirat drogowy przekraczający prędkość nic sobie nie robi z pouczenia i dotychczas stosowanych kar oraz jest wielokrotnie łapany na przekraczaniu prędkości, pojazd może zostać skonfiskowany i zlicytowany po zakończeniu postępowania.

Jeśli prędkość zostanie przekroczona o więcej niż 80 km/h w obszarze zabudowanym lub o więcej niż 90 km/h poza obszarem zabudowanym, istnieje ryzyko rwałej konfiskaty pojazdu już za pierwsze wykroczenie tego rodzaju.

Aby wdrożyć te środki, austriacka ustawa o ruchu drogowym, ustawa o prawie jazdy i ustawa o pojazdach silnikowych zostały zmienione.

Jak przebiega procedura zajęcia samochodu w Austrii?

Tak zwana „procedura zajęcia” składa się z kilku etapów:

W przypadku poważnego przekroczenia prędkości (ponad 60 km/h na obszarze zabudowanym lub ponad 70 km/h poza obszarem zabudowanym), pojazd jest tymczasowo konfiskowany na miejscu przez policję, podobnie jak prawo jazdy.

Okręgowy organ administracyjny decyduje następnie w ciągu dwóch tygodni, czy samochód może podlegać konfiskacie – w takim przypadku wszczynane jest odpowiednie postępowanie. Kierowcy – recydywiści, którzy często popełniają ekstremalne przekroczenia prędkości, muszą się z tym liczyć.

Natychmiast – tj. przy pierwszym wykroczeniu, a nie tylko w przypadku recydywy – pojazd może zostać skonfiskowany w przypadku ekstremalnego przekroczenia prędkości o ponad 80 km/h na obszarach zabudowanych lub 90 km/h poza obszarami niezabudowanymi.

Przepadek skonfiskowanego pojazdu stanowi dodatek do grzywny.

Działanie to ma celu zapobiegnie ponownemu pojawianiu się na drogach osób przekraczających prędkość i narażających innych na niebezpieczeństwo. Minister Leonore Gewessler argumentuje wprowadzone zmiany następująco: „Jeśli nie masz już samochodu, nie możesz już przekraczać prędkości” oraz: „Każdemu, kto używa swojego samochodu jako broni, zostanie ona odebrana”.

Co dzieje się ze skonfiskowanymi samochodami?

Jeśli samochód zostanie „skonfiskowany”, jest ostatecznie wykorzystywany przez władze – tj. sprzedawany na aukcji. 70% wpływów z licytacji trafia do funduszu bezpieczeństwa drogowego, a reszta do odpowiednich władz lokalnych.

Co dzieje się z samochodami, które nie należą do kierowcy przekraczającego prędkość?

Prawa własności osób trzecich nie mogą być naruszane – więc jeśli samochód nie należy do samego sprawcy, może zostać tymczasowo skonfiskowany na miejscu, ale nie może zostać uznany za przepadek i zlicytowany. Dotyczy to również samochodów leasingowanych lub wynajmowanych.

Jednak w takich przypadkach w odpowiednich dokumentach pojazdu powinien zostać wpisany dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dla osoby, która znacznie przekroczyła prędkość.

Trudna sytuacja prawna

W różnych krajach, takich jak Włochy czy Szwajcaria, konfiskata samochodu jest już możliwa. Fakt, że od ogłoszenia do wdrożenia w Austrii minęło tak dużo czasu, wynika z wyzwań prawnych, jakie wiążą się z takimi środkami.

Austriacki Automobilklub ÖAMTC wyraża obawy w tym względzie: „Z jednej strony nie ma badań, które wykazałyby, że surowsze kary są bardziej odstraszające niż niższe. Ponadto, o tak drastycznych ingerencjach we własność powinny decydować sądy karne, a nie organy administracyjne” – komentuje prawnik klubu, Matthias Wolf. Ponadto istnieją „liczne oświadczenia renomowanych profesorów prawa”, które stwierdzają, że prawo jest poważnie wadliwe, a nawet niezgodne z konstytucją.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 6 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!