Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Minijob w Niemczech – Od 2024 obowiązują nowe limity

minijob, niemcy, granica zarobków, limity, wynagrodzenie, drobny etat, praca, niemcy, w niemczechj

Od 1 stycznia 2024 r. płaca minimalna w Niemczech ma wzrosnąć do 12,41 euro brutto. Wraz z podwyżką limit zarobków w ramach Minijob, czyli pracy w niewielkim wymiarze godzin, wzrośnie do 538 euro. Rodzi to pytania dla pracodawców: Ile godzin będą mogli pracować ich pracownicy i czy trzeba dostosować ich umowy, aby Minijob pozostał wolny od podatku?

Jak wynika z najnowszych danych, na koniec czerwca br. w sektorze komercyjnym w Niemczech ok. 6,7 mln osób pracowało na niewielkim etacie. Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich pracowników zatrudnionych na pełny etat, w przypadku Minijob wymagane jest zazwyczaj płacenie co najmniej ustawowej płacy minimalnej. Obecnie ustawowe minimum wynosi 12 euro na godzinę brutto. Niemiecka Komisja ds. Płacy Minimalnej zaproponowała jednak podwyższenie płacy minimalnej w latach 2024 i 2025. Jeżeli podwyżka nastąpi, automatycznie zwiększy się także limit zarobków dla pracujących na warunkach Minijob, który obecnie wynosi 520 euro. Powodem jest obowiązujący od 1 października 2022 r. dynamiczny limit zarobków dla pracy na niewielkim etacie.

Jakie zmiany czekają w latach 2024 i 2025?

Limit zarobków na Minijob lub „limit niskiej płacy” wynoszący 520 euro może wzrosnąć od 1 stycznia 2024 r. Powodem jest fakt, że poziom płacy minimalnej wpływa na płacę za pracę na niewielkim etacie – a w przyszłym roku planowane jest podwyższenie płacy minimalnej. Obecny wniosek przewiduje płacę minimalną na poziomie 12,41 euro za godzinę. Limit Minijob wyniósłby zatem 538 euro. Płaca minimalna i limit dochodów na Minijob mogą ponownie wzrosnąć w 2025 r. Planowana jest wówczas ustawowa płaca minimalna na poziomie 12,82 euro za godzinę brutto. Oznaczałoby to limit zarobków w wysokości 556 euro dla pracujących w niewielkim wymiarze godzin.

Minijob za 538 euro: Czy to już pewne?

Płace minimalne na lata 2024 i 2025 – a co za tym idzie, także nowe limity dla Minijob – opierają się obecnie na propozycji tzw. Komisji ds. Płacy Minimalnej. Jest to niezależna komisja złożona z partnerów układu zbiorowego, która zwykle co dwa lata opracowuje propozycję nowej płacy minimalnej. Proces ten jest określony w federalnej ustawie o płacy minimalnej. Komisja składa się z trzech przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych, dwóch naukowców i jednego przewodniczącego. Bardzo prawdopodobne jest, że ustawodawca wdroży zaproponowane przez Komisję płace minimalne na lata 2024 i 2025. Wyjątkową sytuacją jest jednak to, że w tym roku po raz pierwszy Komisja ds. Płacy Minimalnej nie osiągnęła porozumienia w sprawie wysokości płacy minimalnej i dlatego konieczne było podjęcie mediacji.

Dlaczego limit zarobków w Minijob automatycznie wzrasta do 538 euro?

W przeszłości limit pracy na niewielkim etacie wynosił 450 euro. Zostało to również zapisane w prawie, gdy podniesiono płacę minimalną. Jednak wraz z ostatnią podwyżką płacy minimalnej 1 października 2022 r. rząd federalny wprowadził dynamiczny limit zarobków w ramach Minijob. Opiera się on na tygodniowym czasie pracy wynoszącym dziesięć godzin na warunkach płacy minimalnej. Oznacza to, iż jeśli płaca minimalna zostanie podniesiona, limit zarobków automatycznie wzrośnie. Aby określić wysokość limitu Minijob, istnieje nawet odrębny wzór, który również jest określony przez prawo.

Ile godzin pracownicy będą mogli pracować od 2024 r.?

Osoby wykonujące pracę na warunkach Minijob będą mogły pracować ok. 43 godzin miesięcznie, jeśli otrzymają ustawową płacę minimalną i zostanie wdrożona propozycja Komisji ds. Płacy Minimalnej. Nie zmieniłoby to niczego w porównaniu z obecną sytuacją. Maksymalny czas pracy wynosi także ok. 43 godzin. Ze względu na dynamiczny limit zarobków Minijob ten czas pracy prawdopodobnie w przyszłości pozostanie bez zmian.

Czy pracodawcy będą musieli dostosować umowy w 2024 r.?

W przeszłości podwyżki płacy minimalnej miały wpływ na godziny pracy osób wykonujących pracę na niewielkim etacie. Ponieważ zazwyczaj nigdy nie wolno im było zarabiać więcej niż 450 euro miesięcznie, trzeba było skrócić ich godziny pracy. W przeciwnym razie zwiększenie stawki godzinowej mogłoby spowodować wyższe podatki i konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku podwyższenia płacy minimalnej limit zarobków na Minijob automatycznie wzrasta. Oznacza to, że nie trzeba już zmniejszać godzin pracy określonych w umowie o pracę, jeśli pracownik otrzymuje płacę minimalną. W umowie należy dostosować jedynie wysokość wynagrodzenia.

Jakie wyjątki od płacy minimalnej występują w przypadku Minijob?

Osoby w wieku powyżej 18 lat wykonujące Minijob muszą otrzymywać co najmniej ustawową płacę minimalną. Są jednak osoby i rodzaje działalności, co do których pracodawcy nie są tym związani. Należą do nich:

  • osoby niepełnoletnie, które nie ukończyły szkolenia zawodowego (np. uczniowie)
  • stażyści (w odniesieniu do wynagrodzenia za szkolenie)
  • praktykanci-wolontariusze na stażu trwającym do trzech miesięcy
  • wolontariusze.

Co jeśli w branży obowiązuje płaca minimalna wynikająca ze zbiorowych układów pracy?

Należy również zauważyć, że niektóre branże mają własną płacę minimalną wynikającą ze zbiorowych układów pracy. Dotyczy to również pracujących na umowach Minijob. Płaca minimalna w takiej branży jest na ogół wyższa niż ogólnokrajowy limit. Do grupy tej należą m.in.:

  • dekarstwo
  • przemysł mięsny
  • branża sprzątająca
  • rusztowania
  • rzemiosło malarskie i lakiernicze
  • branża kamieniarska
  • branża elektryczna
  • branża kominiarska.

Płaca minimalna w branży jest wiążąca i należy jej przestrzegać. W przypadku podwyższenia płacy minimalnej w branży konieczna jest korekta wysokości wynagrodzenia, a co za tym idzie, zwykle także liczby godzin w umowie o pracę. Nieprzestrzeganie płacy minimalnej obowiązującej w branży może skutkować nałożeniem kar finansowych na pracodawcę.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o zarobki pracownika pracującego na niewielkim etacie?

Pracownik na niewielkim etacie otrzymuje płacę minimalną i dlatego otrzymuje niższe wynagrodzenie niż pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, mimo że ma te same kwalifikacje i wykonuje tę samą pracę. Czy to jest dozwolone? Nie, ponieważ obowiązuje tzw. zasada równego traktowania. Oznacza to, że pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może być traktowany gorzej niż porównywalny pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy.

Wyjątek: Istnieją obiektywne powody uzasadniające odmienne traktowanie. Jest to określone w prawie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy i na czas określony. Firmy mają zatem obowiązek zbadać różnice w wynagrodzeniach za porównywalną działalność i udokumentować przyczyny odmiennego traktowania. Jeżeli nie ma takiego obiektywnego powodu, konieczna jest korekta.

Czy można przekroczyć limit zarobków?

Od października 2022 r. limit zarobków na Minijob można przekroczyć jedynie w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy kalendarzowych w ciągu roku. Podstawowa zasada jest taka, że ​​pracownik może zarobić maksymalnie dwukrotność limitu zarobku na Minijob w jednym miesiącu kalendarzowym. Obecnie jest to 1040 euro. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami zostanie zwiększony limit zarobków, w 2024 r. jego wartość wyniesie 1076 euro. Przez cały rok można będzie zarobić maksymalnie 14-krotność limitu wynikającego z pracy na niewielkim etacie.

Oznacza to, że od przyszłego roku pracownicy będą mogli zarabiać maksymalnie 7532 euro rocznie (zamiast dotychczasowych 7280 euro).

Minijob za 538 euro: Czy pracodawcy muszą dokumentować liczbę godzin?

W rzeczywistości przepisy prawne nakładają na pracodawców komercyjnych obowiązek rejestrowania rozpoczęcia, trwania, i zakończenia czasu pracy pracowników zatrudnionych na umowach Minijob. Pracodawca ma obowiązek zarejestrować dane nie później niż siedem dni kalendarzowych od dnia wykonania pracy i przechowywać je przez co najmniej dwa lata. Federalny Sąd Pracy (BAG) wydał jednak zasadnicze orzeczenie w sprawie obowiązkowej rejestracji czasu pracy. Sprawia, że ​​rejestrowanie rozpoczęcia i zakończenia czasu pracy jest obowiązkowe dla każdego pracodawcy objętego ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy i musi być prowadzone w przypadku każdego pracownika. W związku z tym dotyczy to także osób pracujących na niewielkim etacie.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 2 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!