Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Płaca minimalna w Niemczech – co powinni wiedzieć pracodawcy

mindestlohn

Od 1 stycznia 2024 r. ustawowa płaca minimalna (niem. Mindestlohn) wzrasta do 12,41 euro, a kolejna podwyżka ma nastąpić na początku 2025 r.

Stanowi to nie lada wyzwanie dla niektórych firm. Dlatego wiele przedsiębiorstw rzemieślniczych patrzy z obawami na zmiany przygotowane przez rząd federalny.

Zmiana wysokości płacy minimalnej, czyli tzw. Mindestlohn, ma dalekosiężne skutki. W związki z tym przedsiębiorcy muszą poczynić szeroko zakrojone przygotowania. Mowa m.in. o umowach zawartych z pracownikami. Te należy dokładnie przeanalizować – najlepiej wspólnie z doradcą podatkowym – aby uniknąć niemiłej niespodzianki w styczniu. O co firmy powinny zadbać? Przypominamy!

O tym powinien pamiętać każdy pracodawca w Niemczech

1. Dokładne obliczenia

Przedsiębiorcy są zobowiązani do sprawdzenia, czy stawki godzinowe w firmie, a tym samym pensje, faktycznie odpowiadają nowej wysokości płacy minimalnej. Każdy, kto nie przestrzega przepisów i nie wypłaca ustawowego minimum, naraża się na poważne konsekwencje. Prawo federalne przewiduje grzywny w wysokości do 500 tys. euro. To jednak nie wszystko – pracodawcy, którzy działają wbrew prawu, muszą oprócz kary nadpłacić zaległe składki na ubezpieczenie społeczne. W niektórych przypadkach takie firmy są również wykluczane z udziału w przetargach i zamówieniach publicznych.

2. Dostosowanie umów o pracę

Pracodawcy muszą zapewnić, że umowy o pracę zostaną dostosowane w odpowiednim czasie, aby były zgodne z nowym, wyższym wynagrodzeniem minimalnym w Niemczech. Aby uniknąć sporów i zachować transparentność w działaniach, należy dążyć do dialogu z pracownikami, których takie zmiany dotyczą, już na wczesnym etapie zmiany umów.

3. Przestrzeganie uprawnień

Właściciele firm powinni mieć świadomość, że stażyści odbywający kilkumiesięczny staż mogą być również uprawnieni w pewnych okolicznościach do wynagrodzenia minimalnego – np. jeśli nie jest to staż obowiązkowy. W tym kontekście warto pamiętać, że każda firma, która zatrudnia pracującego studenta, musi również zapłacić mu płacę minimalną. Z drugiej strony, stażyści nie są uprawnieni do otrzymywania płacy minimalnej, ale mają prawo do minimalnego dodatku szkoleniowego. Pracodawcy, którzy mają wątpliwości, mogą skorzystać ze strony Federalnego Ministerstwa Pracy. Resort zamieścił na niej szereg narzędzi pozwalających na weryfikację zgodności wynagrodzenia z płacą minimalną (w formie kalkulatora) oraz czy przykładowo dany uczeń lub stażysta powinien otrzymać wynagrodzenie minimalne (w formie kwestionariusza).

4. Reorganizacja Minijob, czyli pracy w niewielkim wymiarze godzin

Wraz z płacą minimalną granica dochodu dla tzw. Minijob w Niemczech również wzrośnie – z 520 euro do 538 euro miesięcznie. Kiedy płaca minimalna została ostatnio podniesiona, ustawodawca postanowił połączyć z nią także próg zarobków dla pracy w tzw. niewielkim wymiarze godzin. Próg zarobków dla Minijob rośnie zatem wraz z każdym wzrostem płacy minimalnej w Niemczech. Ma to na celu zapewnienie stałego utrzymania maksymalnego miesięcznego czasu pracy wynoszącego 43 godziny. Dla pracodawców oznacza to jednak, że umowy będą musiały zostać zmienione.

Ponadto system płac musi zostać zreorganizowany pod kątem zgodności z nowymi limitami.

5. Przygotowanie się do rozmów o wynagrodzeniach

Zmiana struktury wynagrodzeń w firmach może również rozbudzić apetyt wyżej opłacanych pracowników. Wykwalifikowani pracownicy zazwyczaj zarabiają więcej niż ci niewykwalifikowani. Wzrost płacy minimalnej zmniejszy różnicę w wynagrodzeniach między niewykwalifikowaną a wykwalifikowaną siłą roboczą. Negocjacje płacowe z resztą pracowników mogą być zatem na porządku dziennym dla niektórych właścicieli firm.

Kolejne podwyżki płacy minimalnej już w 2025 r.?

Płacę minimalną zwyczajowo ustala tzw. Federalna Komisja ds. Płacy Minimalnej. O ile podwyżka, która miała miejsce w październiku (do 12 euro na godzinę brutto), była decyzją rządu, tak już nowa płaca minimalna obowiązująca od stycznia jest związana z propozycją wspomnianej komisji. Rząd za sprawą specjalnego rozporządzenia przyjął propozycję i podniósł płacę minimalną. Kolejne zmiany zapewne zajdą wraz z 1 stycznia 2025 r. Wtedy to płaca minimalna ma wzrosnąć w Niemczech o 41 centów – do 12,82 euro na godzinę brutto. Czy tak się stanie? Zwyczajowo w czerwcu Federalna Komisja ds. Płacy Minimalnej prezentuje swoją propozycję dotyczącą wysokości płacy minimalnej. Wówczas pracodawcy w Niemczech już będą mogli czynić pierwsze kroki, by przygotować się do nowelizacji prawa.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 23 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.