Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Co warto wiedzieć o zaświadczeniu A1?

Zaświadczenie A1 to jeden z najważniejszych tematów dla polskich firm wykonujących projekty za granicą. Temat ten często decyduje o tym, czy polska firma może w ogóle wysyłać swoich pracowników za granicę, a bardzo różnie jest interpretowany przez poszczególne instytucje w Polsce. W tym artykule pokażemy, w jaki sposób widziana jest ta sprawa od strony niemieckiej.

W przypadku pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, zarówno delegowany pracownik, jak i pracodawca muszą posiadać przy sobie poświadczony formularz A1. Dla zagranicznych organów kontrolnych jest on potwierdzeniem ubezpieczenia społecznego pracownika w jego macierzystym kraju. Formularz A1 stanowi informację, jakie przepisy prawne mają zastosowanie odnośnie do ubezpieczenia społecznego i jest on wystawiany w kraju, w którym odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne danej osoby. W przypadku składania wniosku o zaświadczenie A1 możemy wyróżnić dwa przypadki:

  • delegowanie do pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej
  • zatrudnienie w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej

Zaświadczenia A1 w praktyce

1. Delegowanie do pracy w innym kraju członkowskim UE

Jeśli dana osoba delegowana jest przez swojego pracodawcę do innego kraju członkowskiego na przewidywany okres nieprzekraczający 24 miesięcy, pracodawca zobowiązany jest do złożenia wniosku o zaświadczenie A1 w kasie państwowego ubezpieczenia zdrowotnego lub w państwowej instytucji ubezpieczenia emerytalnego (jak np. ZUS w Polsce). To samo odnosi się do osób prowadzących działalność na własny rachunek, które swoją podstawową działalność prowadzą na terenie Niemiec, wykonując przy tym podobną działalność w innym państwie członkowskim przez okres nieprzekraczający 24 miesięcy. Do wniosku o zaświadczenie A1 należy dołączyć dokumenty stanowiące poświadczenie oddelegowania pracownika do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej (dotyczy delegacji nieprzekraczających 24 miesięcy) lub tymczasowej działalności zarobkowej w innym kraju Unii Europejskiej (w przypadku osoby prowadzącej działalność na własny rachunek w innym kraju Unii Europejskiej przez okres nie dłuższy niż 24 miesiące).

2. Zatrudnienie w kilku państwach członkowskich UE

Zatrudnienie w dwóch lub wielu państwach członkowskich ma miejsce wtedy, gdy dana osoba wykonuje działalność zarobkową w innym kraju Unii Europejskiej co najmniej przez jeden dzień w miesiącu lub przez 5 dni w obrębie kwartału.

Przykład

Przedsiębiorstwo rzemieślnicze z Niemiec co 2–3 miesiące deleguje swojego pracownika do Austrii w celu wykonania tam czynności montażowych. W tym przypadku spełnione są kryteria zatrudnienia w kilku państwach członkowskich, gdyż działalność zarobkowa wykonywana jest regularnie w dwóch krajach członkowskich – Niemczech i Austrii.  Dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na czas nieokreślony zaświadczenie A1 może być wydane na okres maksymalnie 5 lat. W przypadku osoby prowadzącej działalność na własny rachunek będą to maksymalnie 2 lata.

Jeśli jesteś zatrudniony w kilku krajach członkowskich lub prowadzisz na ich terenie działalność na własny rachunek, obowiązują cię przepisy prawne danego państwa członkowskiego. Dokładnie określają to uregulowania zawarte w artykule 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Powyższe rozporządzenie ma zastosowanie dla:

  • krajów Unii Europejskiej od 01.05.2010 roku
  • Szwajcarii od 01.04.2012 roku
  • państw EOG (Islandii, Liechtensteinu i Norwegii) od 01.06.2012 roku

Rozporządzenie nr 883/2004 zastąpiło obowiązujące wcześniej rozporządzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej nr 1408/1971.

Ustalenia, uregulowania

Jeśli zatrudnienie w kilku państwach członkowskich rozpoczęło się jeszcze przed wymienionymi wyżej terminami lub dotyczy ono członków personelu lotniczego/pokładowego, stosowane są odpowiednie uregulowania przejściowe. Ustalenie mających zastosowanie przepisów prawnych należy każdorazowo do kraju będącego ośrodkiem interesów życiowych danej osoby (państwo zamieszkania). W przypadku osób zamieszkałych na terenie Niemiec ustalaniem mających zastosowanie przepisów prawnych zajmuje się niemiecka instytucja łącznikowa Stowarzyszenia Państwowych Kas Chorych (GKV-Spitzenverband) z siedzibą w Bonn.


W razie pytań zapraszamy na
www.smuda-consulting.com
lub telefonicznie
0048 / 77 403 24 26

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Kiedy dokładnie przypadają ferie i wakacje szkolne w Niemczech w 2024 roku? Każdy kraj związkowy ma swoje własne terminy ferii

Od poniedziałku w Niemczech zostaną zaostrzone obostrzenia w celu walki z koronawirusem. Co oznacza jednak dla mieszkańców Niemiec?

Od dzisiaj w Niemczech zasadniczo wszystko zamknięte jest na cztery spusty. Zakres restrykcji może się jednak różnić między

Czym jest Rentenversicherungsnummer? Do czego jest potrzebny? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z niemieckim numerem ubezpieczenia emerytalnego.

Zobacz jeszcze to!