Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Rejestracja firmy w Niemczech a podatki

Dostrzegając wysoką jakość swoich usług, coraz częściej szefowie firm z Polski decydują się na działalność gospodarczą na bardzo wymagającym rynku niemieckim. Fakt ten nie powinien dziwić, gdyż jest to naturalny kierunek rozwoju dla polskich firm. Oba bowiem rynki – polski i niemiecki – już są połączone dobrze funkcjonującą strukturą komunikacyjną i coraz częściej upodabniają się pod względem prowadzenia biznesu.

W niniejszym artykule skoncentrujemy się na ogólnym opisie faz zakładania firmy w Niemczech od strony podatkowej. Jesteśmy przekonani, że wskazówki te pomogą Państwu solidnie zaplanować drogę do samodzielnej działalności. W stosunku do osób zakładających własną działalność gospodarczą w Niemczech jako np. Gewerbe lub GmbH, obowiązuje wiele szczególnych przepisów podatkowych, które postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

Własna działalności gospodarcza w Niemczech a fazy podatkowe

Jako osoba rozpoczynająca własną działalność w Niemczech przejdziesz przez fazy podatkowe, podczas których musisz uważać na niektóre osobliwości:

Faza I: Jeśli planujesz drogę do zawodowej samodzielności, to już w tej fazie zakładania firmy w Niemczech musisz być przygotowany na pojawienie się pewnych kosztów.

Faza II: Zakładanie własnej działalności gospodarczej w Niemczech rozpoczynasz od poinformowania urzędu gminy, po czym musisz uważać na niektóre przepisy podatkowe, które będą Cię dotyczyć!

Wskazówki podatkowe do fazy I: Które wydatki mogę uwzględnić przy składaniu oświadczenia podatkowego w Niemczech?

Koszty występujące jeszcze przed właściwym założeniem działalności gospodarczej w Niemczech – jak np. koszty doradztwa, seminaria dla osób chcących rozpocząć własną działalność, koszty dojazdu, znaczków pocztowych, telefonu czy ksero – można przedstawić niemieckiemu Urzędowi Skarbowemu jako wydatki poczynione na poczet prowadzenia własnej działalności gospodarczej (tzw. vorweggenommene Betriebsausgaben). Powstałe z tego tytułu straty można zbilansować z przychodami roku ubiegłego, bieżącego lub z tymi, które wystąpią w przyszłości. Jednak aby wydatki poczynione na poczet prowadzenia własnej działalności oraz zwrot naliczonego podatku VAT w Niemczech z przypadających kosztów zostały uwzględnione przez niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt), należy postępować następująco:

Krok I: Sporządź listę wszystkich wydatków i zaznacz na niej, że chodzi o koszty poniesione jako wydatki na poczet prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech, która dopiero ma zostać otwarta.

Krok II: Do sporządzonej listy dołącz wszelkie faktury, które potwierdzą wydatki poniesione na poczet prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Krok III: Zanotuj na odwrocie każdej z faktur lub na osobnej kartce, na co konkretnie zostały poczynione wydatki i jaki ma to bezpośredni związek z planowanym otwarciem własnej działalności gospodarczej.

Krok IV: Podaj sumę wydatków poczynionych na poczet prowadzenia własnej działalności gospodarczej w odpowiednim załączniku do zeznania podatkowego. Następnie w celu otrzymania zwrotu naliczonego podatku VAT w Niemczech złóż roczną deklarację podatkową VAT (Umsatzsteuererklärung) we właściwym niemieckim Urzędzie Skarbowym.

Wskazówki podatkowe do fazy II: Osobliwości podatkowe w stosunku do osób zakładających własną działalność gospodarczą w Niemczech

Kiedy już oficjalnie rozpoczynasz swoją działalność, musisz dokonać jej zarejestrowania w gminie w związku z Twoimi przychodami z tego tytułu – Gewerbe – Anmeldung. Gmina automatycznie powiadomi wtedy o tym fakcie Finanzamt. W przypadku przychodów wynikających z działalności w wolnym zawodzie musisz zgłosić swoją samodzielną działalność bezpośrednio w niemieckim Urzędzie Skarbowym. W drugiej fazie zakładania działalności gospodarczej w Niemczech szczególną uwagę należy zwrócić na…

Kwestionariusz z Finanzamtu

Finanzamt przyśle Ci do wypełnienia swój kwestionariusz. W przypadku pytania o planowany zysk w pierwszym i drugim roku działalności należy być powściągliwym i wpisać 0 (zero), co oznacza, że przychody i wydatki będą miały mniej więcej tę samą wysokość. Jeśli w euforii wpiszesz wysoką kwotę przewidywanego zysku, niemiecki Urząd Skarbowy niezwłocznie ustali cokwartalne obowiązkowe opłaty z góry.

Podatek VAT w Niemczech (Umsatzsteuer) a tzw. mały przedsiębiorca

Jeśli w roku założenia firmy w Niemczech jej obrót nie wyniesie przewidywalnie więcej niż 17 500 euro, możesz uznać się za tzw. małego przedsiębiorcę. Posiadając status Mały Przedsiębiorca w Niemczech, nie wykazujesz podatku VAT w fakturach wychodzących, jednocześnie nie możesz też dokonywać odliczeń podatku z faktur wpływających. Jeśli jednak dokonane zostało na Twoją korzyść odliczenie podatku z wydatków na poczet prowadzenia Gewerbe, przestają obowiązywać Cię ww. uregulowania dot. małych przedsiębiorców w Niemczech. Uwaga: obrót w roku założenia działalności należy oszacować w odniesieniu do wysokości obrotu rocznego.

Umsatzsteuer a metoda kasowa

Jeśli obrót firmy w roku założenia nie przekracza 500 000 euro, możesz złożyć wniosek w Finanzamcie o tzw. rozliczanie podatku VAT w Niemczech metodą kasową. W tym wypadku podatek VAT z Twoich faktur uiszczany będzie przez Ciebie dopiero wtedy, gdy dana faktura zostanie opłacona przez Twojego klienta, a nie już w momencie jej wystawienia.

Uwaga: Analogicznie jak w przypadku uregulowań dot. małych przedsiębiorców w Niemczech, Finanzamt szacuje wysokość obrotu rocznego w roku założenia w odniesieniu do pełnego roku, czyli 12 miesięcy.

Składanie deklaracji dla podatku VAT w Niemczech (Umsatzsteuererklärung)

Jakkolwiek może to być denerwujące, będziesz zmuszony elektronicznie przesyłać do Finanzamtu miesięczną deklaracją dla podatku VAT, i to niezależnie od wysokości Twoich obrotów. Dopiero po upływie dwóch lat będziesz mógł wnioskować o składanie deklaracji kwartalnej bądź rocznej.


 W razie pytań zapraszamy na
www.smuda-consulting.com
lub telefonicznie
0048 / 77 403 24 26

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Niemcy to kraj słynący z porządku i punktualności, gdzie w każdej dziedzinie dąży się do perfekcji. Tak właśnie dzieje

Wysokie ceny gdzie tylko spojrzeć. Tak Oktoberfest wcale nie musi wyglądać. Trzeba tylko znać kilka przydatnych wskazówek. Dzięki

Nowe świadczenie Elterngeld Plus niesie za sobą pewne zmiany dla pracodawców i osób, które prowadzą samodzielną działalność. Wraz z

Każda osoba będąca w legalnym stosunku pracy w Niemczech ma prawo do urlopu. Z ilu dni wolnego może

Zobacz jeszcze to!