Czym różni się Gewerbe od Kleingewerbe
Gewerbe w Niemczech to po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza. Może być ona związana np. z handlem i usługami a także np. z rzemiosłem.
Jest tylko jedna, ale za to bardzo istotna różnica między tzw. Gewerbe a Kleingewerbe. Kleingewerbe to tłumacząc dosłownie mała działalność gospodarcza, która z uwagi na uregulowania prawne a ściślej mówiąc paragraf 19 UStG (Umsatzsteuergesetz – ustawy o podatku VAT) jest zwolniona z podatku VAT. Jednak należy mieć na uwadze, że po przekroczeniu w pierwszym roku prowadzenia małej działalności obrotu w wysokości 22 000 € w kolejnym VAT trzeba będzie zapłacić. Wobec tego szacując, że miesięcznie obroty firmy będą wynosiły około 1833 € trzeba być świadomym, że nie uda się w dłuższej perspektywie „uciec” od wymienionego wcześniej podatku.
Jakie problemy mogą pojawić się przy prowadzeniu „małej działalności”?
Z naszego doświadczenia wynika, że problematycznymi kwestiami z którymi borykają się przedsiębiorcy prowadzący małą działalność gospodarczą są najczęściej błędy w rachunkach. Rachunek wystawiony przez Kleingewerbe powinien zawierać zapis, że firma na podstawie wymienionego wcześniej paragrafu 19 UStG jest zwolniona z podatku VAT. Wystawienie rachunku z VAT bądź z paragrafem 13 B UStG będzie skutkowało tym, że firma z automatu będzie podlegała pod podatek VAT.
Utrapieniem przedsiębiorców, którzy prowadzili małą działalność gospodarczą bywa także to, że kiedy już po przekroczeniu wspomnianego wyżej obrotu w następnym roku podlegają VAT (najczęściej z uwagi na nieznajomość zasad) nadal wystawiają faktury jako Kleingewerbe. W rezultacie prowadzi to do konieczności korekty wystawionych rachunków oraz najczęściej zapłaty zaległego podatku VAT odsetkami za zwłokę.
Nierzadko przedsiębiorcy są także przekonani, że osiągając niewielki dochód często wolny od podatku, są oni zwolnieni z obowiązku złożenia deklaracji podatku dochodowego. Zdarza się także tak, że również wezwania do rozliczenia pozostawiają bez odpowiedzi. Prowadzenie działalności gospodarczej nakłada jednak na przedsiębiorcę obowiązek corocznego składania zeznania podatkowego (podatku dochodowego i VAT). Zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić do wystawienia przez urząd szacunkowej decyzji podatkowej oraz gdy stanie się ona prawomocna obowiązku zapłaty oszacowanego podatku.
Czy Kleingwerbe może być zyskowna?
Nie jest żadną tajemnicą, że prowadzenie małej działalności gospodarczej, pomaga sprzedać usługi i produkty, które w tym wypadku mogą być bardziej konkurencyjne cenowo z uwagi na brak podatku VAT. Decydując się jednak na Kleingewerbe należy pamiętać o opisywanych wyżej zagadnieniach.