Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

O wadach i zaletach prowadzenia małej firmy w Niemczech

W internecie można znaleźć sporo tekstów dotyczących działalności gospodarczych w Niemczech. Jest wiele pomocnych poradników np. firmy Smuda Consulting, które poruszają szereg problemów. My chcielibyśmy się odnieść do nieco mniej opisywanego a popularnego wśród naszych rodaków tematu działalności na tzw. Kleingewerbe.

Czym różni się Gewerbe od Kleingewerbe

Gewerbe w Niemczech to po prostu jednoosobowa działalność gospodarcza. Może być ona związana np. z handlem i usługami a także np. z rzemiosłem.

Jest tylko jedna, ale za to bardzo istotna różnica między tzw. Gewerbe a Kleingewerbe. Kleingewerbe to tłumacząc dosłownie mała działalność gospodarcza, która z uwagi na uregulowania prawne a ściślej mówiąc paragraf 19 UStG (Umsatzsteuergesetz – ustawy o podatku VAT) jest zwolniona z podatku VAT. Jednak należy mieć na uwadze, że po przekroczeniu w pierwszym roku prowadzenia małej działalności obrotu w wysokości 22 000 € w kolejnym VAT trzeba będzie zapłacić. Wobec tego szacując, że miesięcznie obroty firmy będą wynosiły około 1833 € trzeba być świadomym, że nie uda się w dłuższej perspektywie „uciec” od wymienionego wcześniej podatku.

Jakie problemy mogą pojawić się przy prowadzeniu „małej działalności”?

Z naszego doświadczenia wynika, że problematycznymi kwestiami z którymi borykają się przedsiębiorcy prowadzący małą działalność gospodarczą są najczęściej błędy w rachunkach. Rachunek wystawiony przez Kleingewerbe powinien zawierać zapis, że firma na podstawie wymienionego wcześniej paragrafu 19 UStG jest zwolniona z podatku VAT. Wystawienie rachunku z VAT bądź z paragrafem 13 B UStG będzie skutkowało tym, że firma z automatu będzie podlegała pod podatek VAT.

Utrapieniem przedsiębiorców, którzy prowadzili małą działalność gospodarczą bywa także to, że kiedy już po przekroczeniu wspomnianego wyżej obrotu w następnym roku podlegają VAT (najczęściej z uwagi na nieznajomość zasad) nadal wystawiają faktury jako Kleingewerbe. W rezultacie prowadzi to do konieczności korekty wystawionych rachunków oraz najczęściej zapłaty zaległego podatku VAT odsetkami za zwłokę.

Nierzadko przedsiębiorcy są także przekonani, że osiągając niewielki dochód często wolny od podatku, są oni zwolnieni z obowiązku złożenia deklaracji podatku dochodowego. Zdarza się także tak, że również wezwania do rozliczenia pozostawiają bez odpowiedzi. Prowadzenie działalności gospodarczej nakłada jednak na przedsiębiorcę obowiązek corocznego składania zeznania podatkowego (podatku dochodowego i VAT).  Zaniechanie tego obowiązku może doprowadzić do wystawienia przez urząd szacunkowej decyzji podatkowej oraz gdy stanie się ona prawomocna obowiązku zapłaty oszacowanego podatku.

Czy Kleingwerbe może być zyskowna?

Nie jest żadną tajemnicą, że prowadzenie małej działalności gospodarczej, pomaga sprzedać usługi i produkty, które w tym wypadku mogą być bardziej konkurencyjne cenowo z uwagi na brak podatku VAT. Decydując się jednak na Kleingewerbe należy pamiętać o opisywanych wyżej zagadnieniach.

Partnerem artykułu jest firma Smuda Consulting

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!