Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Umowa pomiędzy przedsiębiorcą a członkiem jego rodziny (Niemcy)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

Często zdarza się tak, że przedsiębiorca podpisuje umowę o pracę z członkiem swojej rodziny, ale taki sposób zawierania umów urząd niemiecki – Finanzamt – sprawdza bardzo dokładnie. A to dlatego, że takie transakcje jak wynagrodzenie za pracę czy opłata za mieszkanie to obniżanie zysków związanych z firmą, które można odliczyć jako koszty firmowe. By Finanzamt mógł uznać je za koszty firmowe, należy spełniać pewne warunki. Poniżej opisane zostaną praktyczne wskazówki podatkowe, jakie należy zachować, by Finanzamt nie odrzucił nam takich umów i uznał je za zgodne z prawem.

W jaki sposób Finanzamt sprawdza umowy zawierane z członkiem rodziny?

Urzędnik bardzo dokładnie sprawdza wypłaty świadczone przez przedsiębiorcę na rzecz żony, dzieci lub innych członków rodziny. Z reguły takie transakcje już od początku są zakwalifikowane przez urząd jako podatkowe oszustwo. Finanzamt wychodzi z założenia, że taka umowa o pracę widnieje tylko na papierze i zawierana jest po to, by zaoszczędzić na płaceniu podatku. Gdy taki przedsiębiorca jest kontrolowany, musi zachować szczególną ostrożność i pokonać 3 ważne przeszkody, by urzędnik zakwalifikował przedstawione wypłaty dla członków rodziny jako koszty związane z firmą.

  • Przede wszystkim umowa musi zostać zawarta za obustronną zgodą i w sposób poprawny.
  • Obie strony – zarówno przedsiębiorca, jak i członek rodziny – muszą dotrzymać ustaleń zapisanych w umowie.
  • Założenia powinny być te same, które zapisane są w umowach zawartych z innymi osobami.

By umowy pomiędzy przedsiębiorcą a członkami rodziny uznane zostały przez urząd za prawidłowe, należy zastosować odpowiednie praktyczne wskazówki:

  • Zatrudnienie członka rodziny jako pracownika – należy przede wszystkim wyznaczyć, jakie obowiązki będzie miała osoba zatrudniona i na jakim stanowisku będzie je pełniła.
  • Pobranie kredytu od członka rodziny – przedsiębiorca powinien posiadać pismo odmowne z banku, że nie zostanie mu udzielony kredyt, i dlatego pobrał go od osoby z rodziny. W ten sposób powinien przekonać urząd, że był to sposób bardziej opłacalny dla firmy ze względów ekonomicznych. Należy zorientować się w bankach, jak wysokie jest oprocentowanie i podobne zastosować, by urząd nie nabrał podejrzeń.
  • Wynajem mieszkania bądź budynku od rodziny – w tym wypadku ważne jest, by posiadać wytłumaczenie, dlaczego mieszkanie zostało wynajęte u rodziny, by móc przekonać urząd, że to nie tylko umowa na papierze, ale faktycznie została zawarta. Należy pobrać także oferty innych mieszkań, aby móc ustalić wiarygodną wartość mieszkania i opłat za czynsz. We wszystkich trzech wypadkach należy jednak zachować jedną bardzo ważną rzecz – wpłaty dokonywane dla osób z rodziny powinny wpływać na konto, do którego sam przedsiębiorca nie ma upoważnienia. Pieniędzy tych nie powinien on od razu przeznaczyć na wydatki związane z firmą. W przypadku tych powiązań urząd może podejrzewać pewne pokrewieństwo tych rzeczy. Ważne jest także to, by wszystkie umowy były pisemne i by nie odróżniały się od tych zawieranych z innymi osobami.

Zapisy w umowie powinny zostać spełnione

Wszystkie ustalenia zapisane przez przedsiębiorcę powinny zostać spełnione, co w praktyce oznacza: terminowe wypłaty każdego kolejnego miesiąca oraz – jeżeli jest to zawarte w umowie – wypłacanie pieniędzy na konto, a nie do ręki. Jeżeli urząd zauważy niezgodność umowy z tym, co wykazane jest w praktyce, od razu podejrzewa, iż jest to umowa potrzebna do oszczędności związanych z odprowadzanym podatkiem widniejąca tylko na papierze. Przy zawieranych umowach o pracę urząd sprawdza, czy zatrudniony członek rodziny pracuje naprawdę w przedsiębiorstwie. Zadając pytania związane z pracą oraz prosząc o dokumenty związane z firmą, sprawdza, czy ta osoba faktycznie zajmuje się sprawami firmy. Jeżeli zauważy, iż nie ma ona nic wspólnego z przedsiębiorstwem, od razu podejrzewa fikcyjną umowę, co może prowadzić do tego, iż nie uzna zatrudnienia.

Decyzja urzędu

Każdy koszt związany z firmą jest w sposób szczególny kontrolowany przez urząd, by wykryć ewentualne oszustwa podatkowe. Dlatego też przedsiębiorca, zatrudniając członka rodziny, biorąc u niego kredyt czy wynajmując mieszkanie dla celów firmowych, powinien bardzo dokładnie sporządzić umowę, by móc zakwalifikować wszystkie te wydatki i opłaty jako koszty firmowe. Powinien jednak liczyć się z trzema przypuszczalnymi konsekwencjami. Po pierwsze urząd może uznać zawarte umowy za prawidłowe i prawomocne. Ta decyzja jest najbardziej korzystna i opłacalna dla przedsiębiorcy. W ten sposób koszty te można uznać za firmowe. W innym przypadku, gdy Finanzamt zauważy jakiekolwiek niezgodności lub braki w umowie – zakwalifikuje to jako niedopuszczalne koszty. Zatem wypłaty te nie będą miały żadnego wpływu na zysk firmy. Istnieje jeszcze możliwość, że urząd uzna te wypłaty za zbyt wysokie, wtedy jedynie część tych wydatków kwalifikuje się do kosztów firmy.


W razie pytań zapraszamy na
www.smuda-consulting.com
lub telefonicznie
0048 / 77 403 24 26 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!