Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Filtr cząstek stałych: Złóż wniosek o dofinansowanie! (Niemcy)

Każdy, kto wyposaży swój samochodów w filtr cząstek stałych, a prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, otrzyma od 1 lutego 2015 wsparcie finansowe państwa. Po raz kolejny bowiem rząd RFN przeznacza 30 milionów euro ze swojego budżetu na dofinansowanie montażu filtra cząstek stałych w samochodach napędzanych silnikiem Diesla,ale... Właściciele pojazdów z takim silnikiem muszą się jednak pośpieszyć!

Celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie emisji drobnego pyłu i tym samym sprostanie wytycznym dotyczącym jakości powietrza narzuconych przez Unię Europejską poprzez montaż subwencjonowanego filtra. Starsze samochody napędzane silnikiem Diesla, które zostaną wyposażone w filtr cząstek stałych, dzięki temu będą mogły znaleźć się w grupie o zmniejszonej emisji substancji szkodliwych. Przynależność do poszczególnych grup wpływa na kolor plakietki ekologicznej (Umweltplakette), która decyduje o tym, czy dany pojazd może wjechać do strefy ekologicznej miast czy nie.

Gdzie mogę zamontować filtr cząstek stałych?

Filtr cząstek stałych może być zamontowany w dowolnym warsztacie samochodowym, który posiada uprawnienia do przeprowadzania kontroli stężenia spalin. Warsztat musi potwierdzić montaż filtra, wydając pokwitowanie odbioru. Dofinansowane będą montaże filtrów wykonane pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2015.

Ile kosztuje montaż filtra cząstek stałych?

Koszt filtra cząstek stałych razem z montażem jest zależny od samochodu i – zgodnie z danymi podanymi przez Centralny Niemiecki Związek Producentów Pojazdów Mechanicznych – waha się pomiędzy 650 a 1500 euro. Filtr cząstek stałych może być zamontowany w dowolnym warsztacie samochodowym, który posiada uprawnienia do przeprowadzania kontroli stężenia spalin.

Jak wysokie jest dofinansowanie?

Dofinansowanie kosztów montażu filtra cząstek stałych w roku 2015 przez rząd federalny wynosi 260 euro na każdy pojazd.

Gdzie mogę złożyć wniosek o dofinansowanie?

Jak informuje Urząd Federalny ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA), wnioski o dofinansowanie można składać od 1 lutego 2015 na stronie internetowej Urzędu Federalnego.

Do kiedy muszę złożyć wniosek o uzyskanie dofinansowania?

O popularności inicjatywy świadczy fakt, że już latem 2013 pula pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie została wyczerpana – informuje Centralny Niemiecki Związek Producentów Pojazdów Mechanicznych. Z tego też powodu związek starał się o powiększenie kwoty. Trudno powiedzieć, na jak długo wystarczy przyznane na ten cel w tym roku 30 milionów euro. Pieniędzy powinno wystarczyć na dofinansowanie 115 tys. montaży filtra cząstek stałych.

Dotychczasowe wsparcie

Do maja 2013 roku właściciele pojazdów utrzymali wpierw 330 euro, a później 260 euro od państwa, jeżeli zdecydowali się na montaż filtra cząstek stałych w swoim samochodzie i złożyli odpowiedni wniosek w Urzędzie Federalnym ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (BAFA). Wsparcie finansowe otrzymały pojazdy osobowe oraz pojazdy transportowe do 3,5 tony. W połowie roku 2013 pula pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie wyczerpała się. BAFA donosi, że do tego czasu wpłynęło ponad 150 tys. wniosków.

Podatkowe aspekty montażu filtra cząstek stałych

Koszty montażu filtra cząstek stałych nie podwyższają katalogowej ceny brutto przy obliczaniu należności za używanie firmowego pojazdu osobowego do celów prywatnych, ponieważ przy obliczaniu udziału prywatnego według „regulacji 1%” brana jest pod uwagę krajowa katalogowa cena brutto pojazdu osobowego w momencie jego pierwszej rejestracji. Z racji tego, że w momencie pierwszej rejestracji samochodu filtr cząstek stałych nie był częścią samochodu, cena katalogowa pojazdu nie ulega podwyższeniu.

Jak zaksięgować dofinansowanie?

Dofinansowania państwowe tego typu zmniejszają wydatki przedsiębiorstwa, które mogą zostać odliczone. Jeżeli montaż filtra cząstek stałych kosztował 1500 euro, a otrzymane dofinansowanie wynosiło 260 euro, tylko 1240 euro wydatków przedsiębiorstwa może zostać odliczone. Dopuszczalne jest odliczenie pełnych 1500 euro, wtedy jednak dofinansowanie musi zostać doliczone do wpływów przedsiębiorstwa.

Wskazówka: Na podobnej zasadzie działają akcje Cash-Back. Dla przykładu, osoba kupująca drukarkę w cenie 1000 euro i później otrzymująca zwrot o wartości 500 euro, może odliczyć tylko 500 euro. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.