Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Odliczenia na inwestycje (Niemcy)

Odliczenia na inwestycje to wskazówka podatkowa numer jeden dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chciałyby zaoszczędzić na podatkach. Jeśli zatem brakuje Ci pieniędzy na dopłatę podatku, za pomocą odliczenia na inwestycję możesz zwyczajnie pomniejszyć zysk o 40% kosztów planowanej inwestycji.

Dzięki poniższemu artykułowi poznasz najważniejsze reguły podatkowej gry, które pomogą Ci w celowym obniżeniu Twojego zysku, a Ty nie poniesiesz przy tym ani centa wydatków, a kiedy opłaca się dokonać odliczeń na inwestycje?

Problem: Liczyłeś się z osiągnięciem dochodu w granicach 50 tys. euro i w związku z tym odprowadziłeś do urzędu skarbowego bardzo niską zaliczkę na podatek dochodowy. Jednak po dokonaniu bilansu przychodów i rozchodów okazuje się, że zysk wynosi aż 95 tys. euro. Oznacza to konieczność dopłaty podatku, ale na to niestety brakuje Ci środków. Co robić? Iść do banku i zaciągnąć kredyt? Czy może zgłosić się do urzędu skarbowego i poprosić o odroczenie płatności, za co jednak naliczone zostaną odsetki?

Rozwiązanie: Spójrz w przyszłość! Jeśli w ciągu kolejnych 3 lat planujesz inwestycje w ruchomy majątek trwały (pojazdy, maszyny, wyposażenie), już dziś możesz odliczyć 40% planowanych kosztów jako koszty uzyskania przychodu. Obniży to Twój zysk i tym samym zmniejszy wysokość należnych podatków, a Ty nie poniesiesz w tym momencie żadnych wydatków.

Warunki, jakie należy spełnić przy dokonywaniu odliczeń na inwestycje

Aby skorzystać z odliczenia na inwestycję, należy spełnić kilka surowych warunków – oto limity zysku i wartości majątku przedsiębiorstwa:

Decydującym kryterium, które bierze pod uwagę urząd skarbowy w przypadku udzielania zgody na odliczenie od zysku wydatków na inwestycje, jest – w zależności od metody ustalania zysku – Twój zysk lub wartość majątku przedsiębiorstwa:

  • W przypadku firm sporządzających bilans wartość majątku przedsiębiorstwa nie może przekroczyć 235 tys. euro.
  • Jeśli ustalasz zysk na podstawie rachunku przychodów i rozchodów, przed dokonaniem odliczenia na inwestycje nie może on wynosić więcej niż 100 tys. euro

Odpowiednia inwestycja

Jeśli spełniasz powyższy warunek dla dokonania odliczeń na inwestycje, za pomocą poniższych kryteriów możesz sprawdzić, czy planowane przez Ciebie inwestycje są dopuszczalne oraz… czy pod względem podatkowym dokonanie odliczenia ma w ogóle sens.

  1. Firmowa inwestycja planowana jest w okresie 3 następnych lat.
  2. Chodzi o majątek trwały (a więc nie o towary, które są przeznaczone na sprzedaż).
  3. Chodzi o przedmioty ruchome (czyli wykluczone są nieruchomości, prawa, licencje lub niematerialne dobra gospodarcze).
  4. Jesteś w stanie udokumentować, że dany przedmiot w roku zakupu oraz w roku po nim następującym był używany na potrzeby firmy przynajmniej w 90 procentach.

Uwaga: Obowiązek udokumentowania!

Jeśli chciałbyś kupić pojazd użytkowy, maszynę lub firmowe przedmioty wyposażenia wnętrz, udokumentowanie użytkowania ich na potrzeby przedsiębiorstwa przynajmniej w 90 procentach w roku zakupu oraz roku następnym nie powinno sprawić Ci żadnych problemów. Gorzej może być w przypadku samochodu osobowego. Udokumentowanie może nastąpić wtedy tylko za pomocą ewidencji przebiegu pojazdu.

Wniosek: Jeśli na wszystkie 4 powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, opłacalne jest dla Ciebie dokonanie odliczeń na inwestycje.

Następstwa podatkowe w nadchodzących latach

Jeśli – zgodnie z planem – dokonasz inwestycji w okresie 3 kolejnych lat i będziesz przestrzegać wszelkich wytycznych, odliczona w latach poprzednich na inwestycję suma będzie musiała zostać doliczona do zysku w roku inwestycji. Aby nic nie musiało być później dodatkowo wykazywane w deklaracji podatkowej, podstawa obliczeniowa dla amortyzacji zostaje jednocześnie zmniejszona o wysokość dotychczas dokonanego odliczenia na inwestycję.

Przykład: Odliczenie na inwestycję obniża amortyzację.

Kupujesz maszynę za 100 tys. euro (czas jej użytkowania wyniesie 10 lat). W ubiegłych latach dokonałeś odliczenia na inwestycję na kwotę 40 tys. euro. Aby rozwiązanie tego odliczenia pozostało neutralne w roku dokonania inwestycji, podstawa obliczeniowa dla amortyzacji zostaje obniżona do 60 tys. euro. W związku z tym roczna amortyzacja wynosić będzie zamiast 10 tys. tylko 6 tys. euro.

Jeśli nie uda Ci się przeprowadzić inwestycji zgodnie z planem, problemy z urzędem skarbowym są z góry przesądzone:

Przypadek nr 1: Nie dokonujesz zakupu przedmiotu w ciągu wymaganego 3-letniego okresu inwestycji. Urząd skarbowy całkowicie anuluje odliczenie i zmieni decyzję podatkową w odniesieniu do roku, w którym dokonano odliczenia na inwestycję. Oznacza to dla Ciebie dopłatę podatku wraz z dodatkowymi odsetkami w wysokości 6%.

Przypadek nr 2: Kupujesz całkowicie inny przedmiot niż ten, który pierwotnie został ujęty w planie inwestycji. Urząd skarbowy całkowicie anuluje odliczenie i zmieni decyzję podatkową w odniesieniu do roku, w którym dokonano odliczenia na inwestycję. Oznacza to dla Ciebie dopłatę podatku wraz z dodatkowymi odsetkami w wysokości 6%.

Przypadek nr 3: Przedmiot nie jest używany na potrzeby przedsiębiorstwa przynajmniej w 90 procentach w roku zakupu oraz w roku po nim następującym (lub nie jesteś w stanie udokumentować takiego użytkowania). Urząd skarbowy całkowicie anuluje odliczenie i zmieni decyzję podatkową w odniesieniu do roku, w którym dokonano odliczenia na inwestycję. Oznacza to dla Ciebie dopłatę podatku wraz z dodatkowymi odsetkami w wysokości 6%.

Przypadek nr 4: Rzeczywiste koszty inwestycji są niższe od wcześniejszych wyliczeń, w stosunku do których dokonano odliczenia na inwestycję. Urząd skarbowy częściowo anuluje odliczenie i zmieni decyzję podatkową w odniesieniu do roku, w którym dokonano odliczenia na inwestycję. Oznacza to dla Ciebie dopłatę podatku wraz z dodatkowymi odsetkami w wysokości 6%.

Niezbędne wskazówki

Oto garść niezbędnych wskazówek, które pomogą Ci w urzędzie skarbowym. Istnieje bowiem wiele korzystnych dla podatników wyroków, na które powinieneś zwrócić uwagę urzędu skarbowego w przypadku sporów dotyczących odliczeń na inwestycje. Oto kilka specjalnie wybranych przypadków.

Przypadek nr 1: Wniosek o odliczenie na inwestycję nastąpił już po jej dokonaniu. Przedsiębiorca mimo wielokrotnych wezwań nie składa zeznania podatkowego za 2008 rok. W związku z tym w 2010 roku dokonano oszacowania jego podstawy opodatkowania. W toku postępowania odwoławczego przedsiębiorca 1 lipca 2011 złożył w końcu zeznanie podatkowe, wnioskując przy tym o dokonanie odliczenia na inwestycję za rok 2008 z powodu zakupu wielu pojazdów. Ich zakup został jednak zrealizowany na początku 2011 roku. Urząd skarbowy nie wyraził zgody na odliczenie na inwestycje za rok 2008, ponieważ w momencie wnioskowania o to odliczenie (1 lipca 2011) inwestycja była już zrealizowana. Zgodnie z orzecznictwem Federalnego Trybunału Finansowego istnieje możliwość dokonania odliczenia mimo faktu, że inwestycja została już zrealizowana.

Przypadek nr 2: Osoba rozpoczynająca własną działalność gospodarczą nie przedkłada dokumentów potwierdzających złożenie zamówień. W przypadku dokonania odliczenia na inwestycję jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem działalności firmy urząd skarbowy oczekuje przedłożenia wiążących zamówień jako dowodu planowanych inwestycji. Jednak sędziowie Sądu Finansowego w Monachium zezwalają na dokonanie 40-procentowego odliczenia na inwestycje również bez wiążącego zamówienia. Dla udokumentowania wystarczy jedynie uprawdopodobnienie planowanej inwestycji.

Przypadek nr 3: Odsetki w przypadku nie dokonanej inwestycji. Jeśli urząd skarbowy anuluje odliczenie na inwestycję, wynikająca z tego dopłata podatku jest obciążona odsetkami, które zwykle przypadają od 15. miesiąca po upływie roku, w którym dokonano odliczenia. Sędziowie Sądu Finansowego z Dolnej Saksonii wydali w tej sprawie całkowicie odmienny wyrok. Odsetki naliczane są dopiero po upływie roku, w którym zrezygnowano z zamiaru inwestycji.

Odliczenia na inwestycje w praktyce: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Osiągnąłeś wyższy zysk, niż oczekiwałeś, i aby uniknąć dopłaty podatku, niezwłocznie potrzebujesz kolejnych kosztów uzyskania przychodu? Jeśli tak, to Twoim kołem ratunkowym są właśnie odliczenia na inwestycje. Jeśli spełniasz parę wymagań, już teraz możesz odliczyć 40% planowanej inwestycji, jako koszty uzyskania przychodu. Poniżej najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące odliczeń na inwestycje.

Pytanie nr 1: Czy przedmiot, który kupuję, musi być nowy?

Nie. Możesz dokonać odliczenia w związku z planowanym zakupem zarówno nowego, jak i używanego przedmiotu.

Pytanie nr 2: Jestem uprawniony do odliczania podatku VAT. Czy z związku z tym powinienem wyliczyć odliczenie na inwestycję na podstawie kosztów netto planowanej inwestycji?

Tak. Jeśli jako przedsiębiorca jesteś uprawniony do odliczania podatku VAT, za podstawę określenia odliczenia na inwestycję należy przyjąć koszty netto inwestycji. Przedsiębiorcy, którzy nie są uprawnieni do odliczania VAT-u, mogą wyliczyć 40-procentowe odliczenie na inwestycję z kwoty brutto.

Pytanie nr 3: W jaki sposób udokumentuję mój zamiar inwestycji?

Musisz podać tylko informacje dotyczące przedmiotu inwestycji, przybliżonego czasu jej realizacji oraz przewidywanych kosztów. Nie musisz przedkładać żadnych potwierdzeń zamówienia etc.

Pytanie nr 4: Dokonuję bilansu. W jaki sposób określić wartość majątku przedsiębiorstwa?

W przypadku firm dokonujących bilansu wartość majątku przedsiębiorstwa w roku odliczenia na inwestycję nie może przekroczyć 235 tys. euro.

Pytanie nr 5: Czy mogę dokonać odliczenia na inwestycję w nieograniczonej wysokości?

Nie. Łączna maksymalna wysokość odliczenia na inwestycję wynosi 200 tys. euro.

Pytanie nr 6: Dokonuję bilansu i bezskutecznie szukałem konta do zaksięgowania odliczenia na inwestycję. W jaki sposób mam dokonać księgowania?

Odliczenie na inwestycję nie jest księgowane w ramach bilansu. Najpierw należy ustalić wysokość zysku w trakcie bilansu, a później – już pozabilansowo – odjąć od niego odliczenie na inwestycję jako tzw. pozycję korygującą.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!