Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Midijob – obszar przejściowy w Niemczech

Wynagrodzenia za pracę w Niemczech wynoszące od 450,01 do 1300 euro miesięcznie zaliczane są do tzw. obszaru przejściowego, wcześniej nazywanego strefą wynagrodzeń dozwolonych, w którym pracownicy opłacają obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. Od 1 lipca 2019 górny limit tego obszaru został podniesiony z 850 do 1300 euro miesięcznie. Uregulowania dotyczące obszaru przejściowego nie odnoszą się do osób zatrudnianych w ramach kształcenia zawodowego, otrzymujących wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin lub za pracę w złych warunkach pogodowych.

Począwszy od kwoty wynagrodzenia 450,01 euro, pracodawca odprowadza pełne składki na ubezpieczenie społeczne, wynoszące obecnie około 20 procent wynagrodzenia brutto. Zaliczają się do nich składka na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe, pielęgnacyjne oraz na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Dodatkowo naliczane są składki na ustawowe ubezpieczenie na wypadek bezrobocia, składka gwarantująca pracodawcy zwrot części kosztów związanych z wypłatą wynagrodzenia za okres ciąży i urlopu macierzyńskiego (niem. Umlage U2), składka zabezpieczająca roszczenia pracownicze na wypadek ogłoszenia upadłości pracodawcy (niem. Insolvenzgeldumlage) oraz – w zależności od wielkości przedsiębiorstwa – składka na wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy (niem. Umlage U1).

Składki finansowane przez pracownika

Dla osób wykonujących midijob łączna składka na ubezpieczenie społeczne wzrośnie z 10 procent (przy zarobkach wynoszących 450,01 euro) do pełnej wysokości wynoszącej około 20 procent (przy zarobkach w kwocie 1300 euro). Osoby pracujące w tzw. obszarze przejściowym objęte są pełną ochroną ubezpieczeniową, uwzględniającą m.in. ubezpieczenie zdrowotne. Poza tym od 1 lipca 2019 przysługują im ekspektatywy emerytalne, bazujące na wysokości wypłaconego wynagrodzenia, a nie – jak dotychczas – na wysokości faktycznie odprowadzonych składek. W związku z tym nie trzeba już też przedkładać pracodawcy niezbędnego wcześniej oświadczenia w sprawie podniesienia wysokości składki.

Podatek

Opodatkowanie dochodów w strefie wynagrodzeń dozwolonych następuje zgodnie z indywidualną stawką podatkową. Dzięki podstawowej kwocie wolnej od podatku, wynoszącej w 2019 roku 9168 euro (9408 euro od 2020 roku), obciążenie podatkowe rozpoczyna się dopiero od miesięcznych dochodów w wysokości powyżej 764 euro (a w 2020 roku powyżej 784 euro), o ile są one osiągane wyłącznie w ramach midijob. Przy efektywnym opodatkowaniu należy także uwzględnić indywidualną klasę podatkową danej osoby. 

Zgłoszenie

Organem właściwym w sprawie zgłoszeń i pobierania składek jest kasa ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego pracownika.

Weryfikacja wysokości zarobków

W obszarze przejściowym łączna wysokość uzyskiwanych dochodów musi się mieścić w przedziale pomiędzy 450,01 a 1300 euro. Ewentualnie należy dokonać oszacowania w perspektywie rocznej, uwzględniając przy tym również świadczenia jednorazowe, jak na przykład premię bożonarodzeniową. 1/12 ich wysokości wlicza się wówczas proporcjonalnie do miesięcznych zarobków.

Kilka zatrudnień jednocześnie

Wynagrodzenia za pracę z podlegających obowiązkowi ubezpieczenia wielu stosunków zatrudnienia (u różnych pracodawców) podlegają zsumowaniu w celu ustalenia, czy ich łączna wysokość znajduje się w strefie wynagrodzeń dozwolonych. Nie uwzględnia się przy tym zatrudnień w ramach minijob. Pracownicy są zobowiązani do poinformowania pracodawcy o podjęciu dodatkowego zatrudnienia. Wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne dla osób zaliczających się do obszaru przejściowego następuje zgodnie z obowiązującą formułą. Internetowe kalkulatory składek można znaleźć między innymi na stronach kas chorych lub ustawowego ubezpieczenia emerytalnego.

Ubezpieczenie społeczne i składki – przegląd najważniejszych uregulowań w zakresie minijob i midijob

 

Limit

Składki/podatki pracodawcy

Składki/podatki pracownika

Minijob w firmie

do 450 euro

31,15%, w tym: ubezpieczenie emerytalne 15%, zdrowotne 13%, podatek 2%*, składka na wypadek ogłoszenia upadłości przez pracodawcę 0,06%, Umlage2 0,19%, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zgodnie z taryfą + ew. Umlage1 0,9%

ubezpieczenie emerytalne 3,6% lub zwolnienie z obowiązku ubezpieczenia emerytalnego

Minijob w gospodarstwie domowym

do 450 euro

14,69%, w tym: ubezpieczenie emerytalne 5%, zdrowotne 5%, podatek 2%, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków 1,6%, Umlage1 0,9%, Umlage2 0,19%

ubezpieczenie emerytalne 13,6% lub zwolnienie z obowiązku ubezpieczenia emerytalnego

Krótkoterminowy minijob

3 miesiące lub 70 dni

tylko ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, składka na wypadek ogłoszenia upadłości pracodawcy, Umlage 2 + ewentualnie Umlage 1:

ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków zgodnie z taryfą, składka na wypadek ogłoszenia upadłości przez pracodawcę 0,06%, Umlage2 0,19%,+ ew. Umlage1 0,9%

brak składek na ubezpieczenie społeczne, jedynie partycypacja w Umlage1 + Umlage 2 oraz opodatkowanie

Midijob

od 450,01 do 1300 euro

pełne składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości ok. 20%, w tym: składka emerytalna 9,3%, zdrowotna 7,3% lub 7,0% wraz z połową składki dodatkowej, ubezpieczenie pielęgnacyjne 1,525% lub 1,65%, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia 1,25%, składka na wypadek ogłoszenia upadłości przez pracodawcę 0,06%, ubezpieczenie wypadkowe zgodnie z klasą ryzyka, Umlage2 + ew. Umlage1 zgodnie z wytycznymi kasy chorych

składki na ubezpieczenie społeczne rosnące proporcjonalnie do wysokości wynagrodzenia – od około 10% do około 20%

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!